Herkes Birbirini İzlerken: ‘Etkileyici’

8 dakikalık okuma

Yüzbinlerce takipçisi olan bir sosyal medya fenomenisiniz. Büyük bir haksızlığa uğradınız, karşınızda ülkenin en tanınan ve sevilen futbolcusu, bağlı bulunduğu futbol kulübü ve avukat ordusu var. Sizse neredeyse tek başınasınız, sizi takip eden yüzbinlerce insan hariç. Hakkınızı nasıl savunurdunuz?

GAİN’in orijinal yerli dizisi Etkileyici, ayakları üzerinde duran genç bir kadının, ulaştığı geniş kitlelerin onu ne kadar doğru anladığını, geleneksel ve yeni medyanın, sistemin ve hatta devlet yöneticilerinin işlerine gelince arkasına saklandıkları ataerkil ahlak kurallarını size karşı nasıl güçlü bir silah haline getirebileceğini sorguluyor.

Dizinin 10 bölümden oluşan ilk sezonunda, ana karakterimiz Leyla Demir’i tanıyoruz. Genç, hayat dolu, kendiyle barışık biri Leyla. Özellikle genç kadınlardan oluşan yüzbinlerce takipçisi var, bağlı olduğu ajansla pek çok marka için çalışıyor, ürün tanıtıyor. Bu alanda başarısını taçlandıracak bir ödül almak üzere önemli bir geceye katılıyor. Bu gecede Leyla, “yılın influencer’ı” ödülünü alırken “yılın futbolcusu” ödülüne de yakın zamanda Real Madrid’e transfer olacağı konuşulan Emre Kunda layık görülüyor. Emra Kunda, ödül gecesinde gördüğü Leyla’dan etkileniyor, bir gün sonra sosyal medyadan mesaj atıp, bir şeyler içmeye davet ediyor. Leyla, bu teklifi kabul ediyor. Birlikte bir gece kulübünde eğleniyorlar. Leyla, sabah salonundaki koltukta uyandığında vücudunda bazı ağrılar hissediyor ve gecenin önemli bir bölümünü hatırlamadığını fark ediyor. Fakat uyanır uyanmaz gelen telefon bildirimleriyle gece kulüpte Emre ile öpüştükleri sırada videolarının çekildiğini, sosyal medyada TT olduklarını, Emre’nin “oyuna geldim” açıklaması yaptığını görüyor. Artık Leyla için başka bir dönem başlamış oluyor.

Tek Başına Bir Kadın, Koca Futbol Kulübüne Karşı

Sosyal medyada genç bir kadın olarak içip, sarhoş olup ünlü bir futbolcuyla öpüştüğü için “gençlere böyle mi örnek olacaksın” diye linç edilirken, Emre’nin yaptığı açıklamayla köşeye sıkışan Leyla, Emre’ye karşı bir açıklama yapmaya karar veriyor. Bu açıklamanın ardından da kulübün avukatları Leyla’yı hakaret davası açmakla tehdit ediyor, her geçen gün olay daha da büyüyüp ulusal bir mesela haline getiriliyor.

Leyla’nın önünde çok zor bir süreç var: Hatırlamadığı gece neler yaşandı? Vücudundaki ağrılar ve morlukların nedeni ne? Türkiye’nin en büyük kulübünün avukatları karşısında ne kadar direnebilecek? Annesi ve babasını nasıl sakinleştirecek, işine devam edebilecek mi? Tüm bu sorular ve yeni sorunlarla ilerleyen bölümler sırasında ayakları üzerinde duran ve istediği gibi yaşamanın hakkı olduğunu savunan genç bir kadının toplumun farklı katmanları tarafından nasıl ezildiği, kapitalizmde markaların sansasyon sevdası, sosyal medya linçlerinin nelere mal olabileceği sorgulanıyor.

1. sezonun finaline ilerlerken dramatik açıdan da beklenmeyen olaylar gerçekleşiyor ve Leyla, tüm bunlara rağmen terapi yardımıyla o geceyi hatırlıyor, taciz ve darp edildiğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Spoiler olmaması adına ilk sezonla ilgili daha fazla bilgi vermeyelim. Fakat Leyla’nın 1. sezon finalinde kaçırıldığını ekleyelim.

Leyla Kurtulacak mı?

Geçtiğimiz ay yayınlanan 2. sezonda, Leyla’yı bir evin bodrumunda zincirlenmiş bir halde görüyoruz. Leyla, buradan kaçıp kurtulmanın, eski hayatına dönmenin hayalini kuruyor. Ama kendisini kaçıran Poyraz’ın anlattıkları da yavaş yavaş zihnini meşgul etmeye başlıyor. Leyla’ya takıntılı olan Poyraz, onu çok sevdiğini ve daha fazla zarar görmeden gerçeklerin farkına varması için Leyla’yı kaçırdığını sürekli anlatıyor ve bazı videolarla Leyla’nın aslında yapayalnız bir insan olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Leyla bodrumda tutulduğu süre boyunca geçmişte yaşadıklarına ve en yakınındaki insanlara dair bir iç hesaplaşma yaşamaya başlıyor.

Leyla bodrumda tutulurken avukatı, polisler ve savcı da elbette Leyla’yı bulmak için çalışıyor.

Etkileyici’nin ilk sezonunda “o gece ne oldu, kim doğru söylüyor, Leyla haklılığını ispatlayabilecek mi” sıralamasıyla izlediğimiz yapı, ikinci sezonda, “Leyla bulunabilecek mi, Poyraz polisler tarafından yakalanabilecek mi” sorularının peşine düşüyor. Bu açıdan iki sezonun da farklı ritimlerde olduğunu söylemek mümkün. İkinci sezonun daha fazla polisiye unsur içerdiğini de ekleyelim.

Kadın-erkek eşitsizliğini, ataerkil kodların toplumun farklı katmanlarındaki köklü yerleşikliğini, ürün satmanın her şeyin üstünde tutulduğu bir sistem tarafından sıkıştırıldığımızı, ilk sezonda, senaryoda çok doğal bir biçimde ve kolaya kaçmadan anlatabilmeyi başarmıştı dizi. İkinci sezonda ise anlatı, daha çok Leyla’nın hayatı, yaşadıkları ve inandığı her şeyle yüzleşmesine odaklanıyor.

Etkileyici’nin ilk sezonu, iyi planlanmış, metin ve hikaye üzerine iyi ve ince çalışılmış bir iş bence. Öyle ki diyaloglar doğal, bölüm finalleri bir sonraki bölüme mutlaka geçmenizi sağlayacak yapıda.  İkinci sezonda da finale doğru ilerlerken bölümlerin ritmi epey yükseliyor. Etkileyici’nin başkarakteri Leyla’yı canlandıran Aslıhan Malbora, karakteri çok iyi anlamış görünüyor. İki sezonda da başarılı bir oyunculuk performansı sergilemiş.

Birbirine benzer hikâyelerin anlatıldığı, çoğu zaman “buralılaşamayan” senaryoların çekildiği dijital platformlarda Etkileyici, farklı, özgün ve ilgi çekici bir hikâyeye sahip olduğundan şans verilmeyi hak ediyor. Diziyi GAİN’de izleyebilirsiniz.

Yoldaş Özdemir

1981 doğumlu. Çocukluğunu İstanbul’da geçirdi. Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olup İstanbul’a döndü. Bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra eğitim yayıncılığına adım attı. Erken yaşta okumayı öğrenip sevmesinden olsa gerek öğretmenlikten vazgeçip yayın dünyasında kalmaya karar verdi. Kalkedon, Kassandra Yayınları ve Esen Kitap’ta editörlük yaptı. 2015’ten itibaren Mylos Yayın Grubu bünyesindeki dergi ve kitapların editörlüğünü üstleniyor. Polisiye okumaktan ve izlemekten bıkmamakla birlikte bilim kitapları yayımlama hayali kuruyor.

Önceki Hikaye

Ölüme Eş - Bernhard Aichner

Sonraki Hikaye

Stephen King'in Kısa Hikayesinden Uyarlanan 'The Boogeyman' Geliyor

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…