2023’ün Merakla Beklenen Polisiye Dizileri

14 dakikalık okuma

Agatha Christie’den gerçek suçlara; genç dedektiflerden komik dedektiflere ve bağımsızlara, 2023’te polisiye dizilerde kıtlık yok! 2023 ve önümüzdeki sene, aralarında Jodie Foster (True Detective‘de), Benedict Cumberbatch (Eric‘te), Nicole Kidman (Lioness‘te), Jon Hamm (Fargo‘da) ve Meryl Streep’in (Only Murders in the Building’de) de bulunduğu pek çok polisiye dizi izleyeceğiz.

True Detective 4. Sezon

HBO’nun popüler antoloji dizisi True Detective’in dördüncü sezonu Night Country olarak adlandırıldı. Sezon, Alaska’nın Ennis isimli kasabasında geçecek ve Dedektif Liz Danvers (Jodie Foster) ile Evangeline Navarro’nun (Kali Reis) Tsalal Arktik Araştırma İstasyonu’nu gözetmekle görevli sekiz adamın kayboluşunu araştırmalarını konu alacak. True Detective‘in bu sezonunun oyuncu kadrosunda Jodie Foster’ın yanı sıra Christopher Eccleston, Fiona Shaw ve John Hawkes da yer alacak. Sezonun yayın tarihi ise henüz kesinleşmedi.

polisiye-true detective

Eric

Tuhaf, karanlık ve duygusal. Eric’in başrolünde ünlü oyuncu, eski “Sherlock” Benedict Cumberbatch dokuz yaşındaki kayıp oğlunu arayan bir babaya hayat veriyor. 1980’lerin New York’unda geçen bu altı bölümlük Netflix gerilim dizisi, kukla ustası ve bir çocuk programı yaratıcısı olan Vincent’ın oğlunun ortadan kaybolmasından sonra Eric isimli bir kuklanın oğlunu bulması için ona yardım edeceğine inanmasıyla devam edecek. Vincent’ın eşi Cassie rolünde Gaby Hoffman ve Dedektif Michael Ledroit rolünde Ozark‘tan tanıdığımız McKinley Belcher III yer alıyor. Eric, The Hour’un da senaristi Abi Morgan tarafından kaleme alındı. Dizinin yayın tarihi henüz duyurulmadı.

Fool Me Once

The Stranger ve Stay Close’un ardından bir diğer Harlan Coben romanı Fool Me Once, Netflix’e geliyor. Sekiz bölümden oluşacak dizi ABD ve İngiltere’de geçecek. Michelle Keegan, Joe ismindeki kocasının ölümünden sonra onu bebek kamerasında sapasağlam yakalayan bir kadını canlandıracak. Sweet Tooth’tan Adeel Akthar ise bu dizide baş dedektif rolünde. Fool Me Once 2023’te Netflix’te.

Wolf

Mo Hayder’in beğenilen Jack Caffery romanlarından uyarlanan bu gizem-gerilim dizisi 90’lı yıllarda 10 yaşındaki erkek kardeşini öldürdüğüne inandığı komşusunu takıntı haline getiren genç Dedektif Caffery’nin hikâyesini konu alıyor. Bu sürükleyici altı bölümlük dizide Caffery rolünde The Midwich Cuckoos’tan Ukweli Roach, Matilda Anchor-Ferrers rolünde Juliet Stevenson ve onun kocası Oliver rolünde Line of Duty‘den Owen Teale yer alıyor. Doctor Who’dan Sacha Dhawan ve Game of Thrones‘tan Iwan Rheon Honey ve Molina rollerini canlandıracak. Wolf’un 2023’ün sonlarına doğru BBC One ve iPlayer’da yayınlanması bekleniyor.

Only Murders In The Building 3. Sezon

New York’taki Arconia apartmanında geçen Only Murders In The Building gerçek suç hastası acemi dedektifler Charles-Haden Savage (Steve Martin), Oliver Putnam (Martin Short) ve Mabel Mora’nın (Selena Gomez) komşularının cinayetlerini çözmek için birlikte çalışmalarını konu alıyor. Üçüncü sezonu 8 Ağustos 2023’te yayınlanacak olan dizide bu üç amatör dedektif, oyununun prömiyer gecesinde gizemli bir şekilde öldürülen bir tiyatro oyuncusunun cinayetini çözmeye çalışacak. Mevcut oyuncu kadrosu ve Paul Rudd sizi diziyi izlemeye ikna etmek için yeterli gelmediyse yeni sezonda Meryl Streep’in de konuk oyuncu olarak yer alacağını belirtelim.

Rebus

Sir Ian Rankin’in ikonik karakteri, 20’den fazla kitabın yıldızı dedektif John Rebus altı bölümlük bir diziyle dönüyor. Bu kez Rebus’a Outlander’dan Richard Rankin hayat verecek. Dizide ayrıca The Ipcress File’dan Brian Ferguson, Line of Duty’den Lucie Shorthouse ve The Pact‘ten Stuart Bowman rol alacak. Rebus’un ülkemizde hangi platformda yayınlayacağı ve yayın tarihi ise kesinleşmiş değil.

Murder Is Easy

Agatha Christie hayranları, toplaşın! Televizyona uyarlanacak son Christie romanı Murder Is Easy, bir İngiliz köyünde kaza sonucu olduğu düşünülen bir dizi ölümü konu alacak. Bu son Christie uyarlamasını Sian Ejiwunmi-Le Berre yaratıyor ve proje World on Fire’dan bildiğimiz Meenu Gaur tarafından yönetiliyor. Yayın tarihi belli olmayan dizi, İngiltere’de BBC One ve iPlayer’da, ABD’de ise BritBox kanalında yayınlanacak.

Payback

Line of Duty‘nin yaratıcısı Jed Mercurio’nun yapım şirketi, kötü şöhretli bir suç patronunu devirmek için farkında olmadan tehlikeli bir polis operasyonuna karışan masum bir kadını konu alan bu altı bölümlük ITV gerilimiyle geliyor. The Bay‘den Morven Christie, kocasının azılı suçlu Cal Morris (Peter Mullan) için çalıştığını keşfeden Lexie rolüne hayat verecek. Dizinin senaryosu Call The Midwife’tan Debbie O’Malley’e ait.

Justified: City Primeval

Timothy Olyphant, FX’in yeni polisiye dizisiyle Şerif Yardımcısı Ryan Givens olarak geri dönüyor. Bu mini dizi, 2010-2015 arasında yayınlanan Justified suç dramasının bir uzantısı olacak. Dizinin finalinde Givens kızıyla birlikte Miami’ye taşınmıştı. Yeni sezon oradaki hayatlarını konu alacak. Henüz kesinleşen bir prömiyer tarihi olmasa da, dizinin 1 Haziran’da ATX televizyon festivalinde prömiyer yapması ve bu yaz FX’te yayınlanması bekleniyor.

The Devil Hour 2

2022’de yayınlandığında büyük beğeni toplamayı başaran Amazon Prime gerilimi, ikinci sezonuyla devam ediyor. İlk sezondan Raine ve Capaldi, Meera Syal, Benjamin Chivers, Nikesh Patel ve Phil Dunster 2. seri için geri döndüler. Sezonun konusu belirsizliğini korusa da Top Boy’dan Saffron Hocking’in yeni dedektiflerimizden biri olacağını biliyoruz. Dizinin yayın tarihi ise henüz duyurulmuş değil.

Criminal Record

Slow Horses’ın başarısından sonra Apple TV+’nin yeni bir Londra gerilimiyle dönmesi şaşırtıcı değil. Sekiz bölümden oluşacak bu dizide Doctor Who‘dan Peter Capaldi DCI Daniel Hegarty rolünde ve The Good Wife‘tan Cush Jumbo DS June Lenker rolünde yer alacak. Bu ikili, gizemli bir telefon sonucunda kendilerini eski bir cinayet dosyasını yeniden açmış halde bulacaklar. Criminal Record, yakında Apple TV’de.

Vigil 2

İlk sezonunda izleyiciyi adeta ekrana kitleyen Vigil bu kez başrolünde BAFTA ödüllü Suranne Jones ile döndü. Altı bölümlük yeni sezon, dedektif Silva’nın Kraliyet Hava Kuvvetleri’ndeki bazı gizemli ölümleri araştırmasını konu alıyor. Diziye yeni katılan isimler arasında The Hour‘dan Romola Garai ve A Town Called Malice’ten Dougray Scott da var.

Lioness

Yellowstone’un yaratıcısı Taylor Sheridan, casus-gerilim dizisi Lioness ile yelpazesini genişletiyor. Dizide Laysla De Oliveira, CIA tarafından Lioness Engagement Team’e katılması için işe alınan bir denizci olan Cruz Manuelos rolüne hayat verecek. Zoe Saldaña, Manuelos’un istasyon şefi Joe rolünde De Oliveira’ya katılır ve onun eğitiminden sorumludur. Amirleri ise Nicole Kidman tarafından canlandırılıyor ve Katilyn Meade karakteri CIA’in programdaki kıdemli amiri olarak görev yapıyor. Diziyi ne zaman izleyebileceğimize dair henüz bir bilgi yok.

Nancy Drew 4.Sezon

CW, sevilen polisiye dizisi Nancy Drew’ın dördüncü ve son sezonuyla 31 Mayıs Çarşamba günü prömiyer yapacağını ve 23 Ağustos’ta izlenebileceğini duyurdu. Drew Ekibi’nin bu sezon hangi gizemle yüzleşeceklerinden tam olarak emin olamasak da, Temperance’ın dirilen cesetleri ve Nancy’nin laneti ile bol miktarda doğaüstü unsura maruz kalacağız gibi görünüyor.

The Sixth Commandment

Gerçek suç hayranları, dikkat! A Very British Scandal‘ın senaristi Sarah Phelps’in son polisiye dizisi The Sixth Commandment geliyor. Dört bölümlük bu dizi, Timothy Spall ve Ann Reid tarafından canlandırılan Peter Farquhar ve Ann Moore-Martin’in gerçek hayattaki ölümlerinin yanı sıra onları hedef alan manipülatif öğrencilerini, kaotik polis soruşturmasını ve 2019’da gerçekleşen cinayet davasını ele alıyor. Dizide ayrıca Normal People‘dan Éanna Hardwicke, The Split’ten Annabel Scholey ve Unforgotten’dan Shelagh Hancock rol alacak.

The Sixth Commandment

Shetland 8. sezon

Yedi sezonun ardından, polisiye-drama Shetland, Douglas Henshall’ın diziden ayrılması ve yerine DI Ruth Calder rolünde Ashley Jensen’in gelmesiyle yeni bir baş dedektifle dönüyor. Calder, bir çete cinayetine tanık olan birini kurtarmak için memleketi Shetland’a geri dönecek ve aynı zamanda bir dizi gizemli hayvan ölümünü araştırmak için orada olan DS Tosh’un (Alison O’Donnell) yardımını alacak. Shetland, çok yakında BBC’de yayınlanacak.

shetland polisiye dizi

The Afterparty 2. Sezon

Apple TV+’ın gizem dolu cinayet dizisi The Afterparty’nin 12 Temmuz’da ikinci sezonu yayınlanacak. Tiffany Haddish, Dedektif Danner rolüyle geri dönerken, Sam Richardson ve Zoë Chao da 1. sezondaki Aniq ve Zoë karakterlerini yeniden canlandıracaklar. İkinci sezon teaserından anladığımıza göre bu sezon işlenecek cinayetin bir düğünün etrafında gerçekleşeceği ve Elizabeth Perkins, Zach Woods, Paul Walter Hauser, Poppy Liu, Anna Konkle, Jack Whitehall, Vivian Wu, John Cho ve Ken Jeong’un yer alacağı oyuncu kadrosunun geçen sezondan daha da kalabalık olduğu kesin. Dizinin her bölümünde farklı bir karakter, hikâyenin kendi versiyonunu anlatıyor.

Passenger

ITV’nin kara mizah ve gerilim dolu dizisi Passenger’ın başrolünde BAFTA ödüllü Wunmi Mosaku yer alıyor. Better’dan Andrew Buchan’ın ilk senaryo deneyimi olan dizi, küçük bir kasaba olan Chadder Vale’de eski Met Polis Dedektifi Riya Ajunwa kasabada işlenen bir dizi korkunç suçu araştırırken bir yandan da köylüleri her şeyin göründüğü gibi olmadığına ikna etmeye çalışacak. Dizinin oyuncu kadrosunda The Bay‘den Daniel Ryan, This Is Going To Hurt’ten Hubert Hanowicz ve Gentleman Jack‘ten Natalie Gavin yer alıyor.

adrew buchan

Fargo 5. Sezon

FX’in ünlü polisiye dizisi Fargo’nun beşinci sezonu hakkında yayınlanmış pek bir bilgi olmasa da, şu anektodu biliyoruz: “Ya bir kaçırılma aslında kaçırılma değilse ve eşiniz, sizin eşiniz değilse? İlgi çekici, değil mi?” Fargo‘nun beşinci sezonunda başrolde Jon Hamm’in yanı sıra Juno Temple, Jennifer Jason Leigh, Joe Keery, Lamorne Morris ve Richa Moorjani yer alacak. Fargo’nun yeni sezonunun yayın tarihi ise henüz bilinmiyor.

polisiye dizi fargo

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Polisiyenin Kara Mizahla Harmanlandığı 'Bestenigâr Yokuşu' CKM'de

Sonraki Hikaye

'Venedik'te Cinayet'ten Yeni Fragman Yayınlandı

En Son Yazılar