“Suskunlar”ın ABD Uyarlaması: “Game of Silence”

/
4 dakikalık okuma

Hep ABD’den dizi devşirmeyeceğiz ya, bu kez biz onlara ilham olduk. 2012’de başlayıp sadece 28 bölümde noktalanan “Suskunlar”ın “Yeni Dünya”daki macerası, “Game of Silence” (“Sessizlik Oyunu” ya da “Suskunluk Oyunu” diye çevirebiliriz) daha ilk bölümünden övgü almayı başardı…

Ortadoğu, Arap dünyası, Balkanlar, Kafkaslar ve Türki Cumhuriyetler’e (bu da tuhaf bir tanımlama ama dilimize yerleşmiş bir kere) dizi ihracımız tam gaz uzun bir dönemdir ama bu işin ustasına iş beğendirmek kolay değil. Daha doğrusu değildi. Bir dönemin iyi dizilerinden “Suskunlar”ın (kıymeti bilinmemişti pek bizde oysa ki) Amerikan uyarlaması, daha ilk bölümünden üzerine konuşulan yapımlardan biri oldu bile.

Suskunlar Dizisi Görseli
“Suskunlar” dizisinin kıymeti pek bilinmemişti

Kıymeti bilinmemişti
Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Aslı Enver, Berk Hakman, Pelin Akil, Mehmet Özgür ve Reha Özcan’lı kadrosu, sürükleyici senaryosu (meşhur “Sleepers/Kardeş Gibiydiler” ile benzerlikler taşıyordu), usta işi yönetimine rağmen değeri bilinmemiş “Suskunlar”, sadece iki sezon dayanabilmişti düşen reyting oranlarına maalesef.
Ondan uyarlanan NBC yapımı “Game of Silence” ise hızlı girdi dizi piyasasına. Kaderi, selefi gibi olmaz umarız deyip biraz yapım hakkında bilgi verelim. 10 bölümlük ilk sezonun ilk bölümü geçen haftalarda yayınlandı ve eleştirmenlerden övgü aldı. Önce bunu söylemek lazım.

Kuyudibi’nden Teksas’a
Biraz “Sleepers”, biraz “Fight Club” ve türe damgasını vurmuş eski, güzel yapımlardan esintiler taşıdığını vurguluyor kimi isimler. CSI serilerinin yapımcılarından Carol Mendelsohn ve David Hudgins gibi önemli isimlerin “Suskunlar”a ilgi göstermesi boşuna değil yani.
İyi oyunculardan bir intikam öyküsü
“Revolution” dizisinden tanıdığımız David Lyons, “Once Upon a Time”da gördüğümüz Michael Raymond-James ve “Rescue Me”den Larenz Tate ve Bre Blair’in başlıca rolleri paylaştığı dizi, Kuyudibi Mahallesi’nden Teksas’a taşınmış.
“Suskunlar”ın konusunu kısaca hatırlatırsak dizinin yeni haline adapte olmanız kolaylaşır. Buyurun: Kuyudibi Mahallesi’nde kardeş gibi bir hayat süren Ecevit (Murat Yıldırım), Bilal (Sarp Akkaya), İbrahim (Güven Murat Akpınar), ve Zeki (Tugay Mercan), çocukken yaptıkları masum bir hata yüzünden cezaevine girer. Burada kötü muamele görür, işkence ve tecavüzeye uğrarlar. Dört arkadaş, başlarına gelenleri unutacaklarına ve hatırlamamak adına bir daha birbirlerini görmeyeceklerine dair söz verirler. Yıllar sonra içlerinden birinin suskunluğunu bozması ve ölmesiyle bambaşka hayatlar yaşayan üçü bir araya gelir. Üç arkadaş, yanlarına çocuk çetelerinin vazgeçilmezi Ahu’yu da (Aslı Enver) alarak intikamın peşine düşer…

Game of SIlence – Official TraIler

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Türkiye'nin Tek Polisiye Dergisi 221B 3.Sayısıyla Raflarda!

Sonraki Hikaye

Bourne 5, Temmuz Sonunda Sinemalarda

En Son Yazılar