Sopranos ile Kıyaslanan Gomorrah ABD’de

/
3 dakikalık okuma

Amerikan televizyon sektörü, İskandinav dizilerinden sonra Akdeniz’e doğru inerek İtalya’ya da el attı. Basının Sapronos ile kıyasladığı, ondan karanlık ve daha olgun bulduğu Gomorrah ya da İtalya’da oynayan adıyla Gomorra, ABD’de yayınlanmaya başladı.

Roberto Saviano’nun -ki yazdıkları yüzünden kendisi hâlâ mafyanın tehdidi altında yaşamakta- kitabından yola çıkılarak önce 2008’de sinemaya taşınan, dört yıl sonra bu kez beyaz camı şenlendiren Gomorrah, ABD’yi fethe hazırlanıyor.
Amerikan ve İngiliz basınının yere göğe koyamadığı dizi, halen 2. sezonunda İtalya’da. ABD ise ilk sezonun ilk bölümü yeni yayınlandı. Yayınlanmadan önce de hakkında pek çok yorum -hiç kötü eleştiri olmadığı gibi methiyeler düzülmekte- yapıldı. Yorumcular diziyi, efsanevi Sopranos ve Wire ile kıyaslıyor. Gomarrah‘ı Sopranos‘a göre daha karanlık, daha olgun bulanlar çoğunlukta.

Sert, acımasız ve çok gerçekçi

2008’de Matteo Garrone’nin çektiği film, 61. Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül’le ayrılmıştı. Mafyanın olduğu gibi anlatılıp onu idealize etmekten kaçınan son derece gerçekçi yapım, bu yönüyle sert, acımasız ve sıra dışıydı. Dizi de ondan farklı değil. Napoli’deki mafya hesaplaşmasını, sokaklara yansıyan gerçek yüzüyle görme fırsatınız oluyor. İzleyiciyi ekrana kilitleyen Gomorrah, sokaktaki küçük insanla aileye ve ilişkilere dair de önemli ayrıntılar sunuyor.

İki sezon daha yolda

Amerikalıların altyazıyla arasının hiç de iyi olmadığını biliyoruz ama yine de anlatılan konu özelinde, hele Sopranos ile kıyaslandığı düşünülürse, bir de dizinin 1 saatlik ilk bölümünden alınan sinemasal tat da eklendiğinde Sundance TV’de başlayan Gomorrah‘nın “Yeni Dünya”da tutmaması için bir sebep görünmüyor.
İtalya’da 2. sezon bitmek üzere dedik. 3. sezonun çekimleri son aşamada, 4. sezon da yolda üstelik.
Dizide başlıca rolleri Marco D’Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito ve Maria Pia Calzone paylaşıyor…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Bronson'dan Willis'e: Death Wish Yeniden Çevriliyor

Sonraki Hikaye

Gillian Flynn'ın Romanı "Keskin Şeyler" Dizi Oluyor

En Son Yazılar