Kabus Sokağı │ William Lindsay Gresham

2 dakikalık okuma

İthaki, yeni dizisi “Gölge” ile; polisiye çatısı altında klasikler ile modern klasikleri yayımlıyor. Suç edebiyatının unutulmaz örnekleri ve gölgede kalmış cevherleri yan yana gelecek. Yeni dizi, Jim Thompson’ın cüretkâr eseri İçimdeki Katil ile başlayan “Gölge”; Willian Lindsay Gresham’ın Kabus Sokağı ile devam ediyor.

Çağdaş gizem edebiyatının en önemli örneklerinden biri olan Kâbus Sokağı, bizi karanlık karnavalların, tuhaf gösterilerin dünyasına götürüp insanların içinde saklanan canavarlıkları ortaya döküyor.

Gezici bir karnavalın yozlaşmış cennetinde, içindeki dehşetin yönlendirdiği Stanton Carlisle zengin olmak ve istediklerini kazanmak için insanları suistimal ve manipüle eden, gerekirse öldürmekten çekinmeyen biriydi. Her türlü numarayı öğrenip spiritüalizm kisvesi altında zenginlerin parasını cebe indirmeyi planlarken, zekâsına ve hırsına yaraşır bir dengi karşısına çıktığında ise işler hiç de düşündüğü gibi gitmeyecekti.

Amerikan rüyasını tersine çeviren bu çılgın ve durdurulamaz romanın adındaki ‘Kâbus’ boşuna değil. İnsanın asla kaçamayacağı bir tuzakta mahkûm kaldığı bu hikâye, yazarın yüreğinden ve zihninden geliyor. Noir hiç bu kadar otobiyografik olmamıştı. –Los Angeles Times

William Lindsay Gresham: 

İşkence gören bir zihinle eziyetli bir hayat yaşadı, içindeki şeytanları kovmak istiyordu. Marksizm’den psikanalize, Hıristiyanlıktan Adsız Alkoliklere ve hatta Rinzai Zen Budizmi’ne kadar, çıkmaz sokak olduğu kanıtlanan bir labirentte kendini kaybetti durdu. Bu şeytanlardan, Amerikan edebiyatının yeraltı klasiklerinden biri sayılan Kâbus Sokağı (1946) adlı roman doğdu.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Jocelyn Moorhouse’un ‘Savage River’ Dizisi Avustralya’da Çekimlere Başladı

Sonraki Hikaye

Tokyo Vice │ 90'larda Japonya; Michael Mann, Ken Watanabe, Ansel Elgort

En Son Yazılar