İlk Alman Polisiyesi Olarak Bilinen, Hoffmann’ın “Matmazel De Scudéry” Kitabı Raflarda

/
2 dakikalık okuma

E.T.A. Hoffmann’ın başta Edgar Allan Poe olmak üzere birçok yazara ilham veren çok katmanlı kitabı, Matmazel de Scudéry, Can Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor.

Hoffmann’ı tüm dünyada tanınır kılan ve ilk Alman polisiyesi olarak bilinen bu uzun öykü, heyecan verici olay örgüsü, dönemin Paris’ini anlatan insan ve mekân betimlemeleriyle bir solukta okunacak türden.

Alman besteci ve yazar E.T.A. Hoffmann’ın ilk kez 1820’de yayımlanan eseri, sürükleyici olay örgüsü, dönemin Paris’ine, tarihi kişiliklere ve olaylara dair ilgi çekici tasvirleri, farklı yorumlara imkân tanıyan çok katmanlılığıyla başta Edgar Allan Poe olmak üzere birçok yazara ilham veren bir başyapıt niteliğinde.

Hırsızlardan korkan bir âşık, aşka layık değildir

17. yüzyılın sonlarına doğru güçlü bir zehirle işlenen sayısız cinayetle tüm Paris çalkalanır. Fransa Kralı XIV. Louis’nin sırf bu cinayetleri aydınlatmak için kurduğu özel mahkemenin soruşturmaları devam ederken yeni bir katil ve hırsız çetesi peyda olur. Bütün cinayetlerin ve soygunların ortak noktası birbirinden kıymetli mücevherlerdir.

Âşıkların, sevgililerine hediye götürmeye korktuğu bu tehlikeli ortamda kral, çok sevdiği yazar ve şair Matmazel de Scudéry’ye konuyla ilgili fikrini sorunca matmazel bir alıntıyla yanıtlar: “Hırsızlardan korkan bir âşık, aşka layık değildir.” Düşünmeden, şaka yollu söylediği bu söz yüzünden kendisini akıl almaz bir karmaşanın ortasında bulan matmazel, bütün gizemi çözmek zorunda kalacaktır.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Guy Ritchie'den Young Sherlock Holmes Serisi Geliyor

Sonraki Hikaye

Tristan Bernard'ın Trajik ve Karanlık Romanı "Bir Katilin Günlüğü" Raflarda

En Son Yazılar