Ercan Akbay’dan Kan Kıvamında Öyküler: ‘İyi ki Varsınız’ Raflarda

/
2 dakikalık okuma

Polisiye kültürü dergisi 221B’nin Gerçek Suçlar köşesi yazarı Ercan Akbay, aynı dergi için yaklaşık yedi yıldan bu yana yazdığı kısa hikâyelerini ‘İyi ki Varsınız’ başlıklı bir seçkide topladı. On yedi öykü içeren kitap Mylos Kitap‘tan yayımlandı.

‘İyi ki Varsınız’ sıradan kahramanların başına gelen olağandışı olayların karanlık bir kayıtsızlıkla anlatımından oluşuyor. Kitaba adını veren öyküyse gençlik döneminin sonundaki bir ev kadınıyla arızalı klozet şamandırasını tamir etmek üzere evine çağırdığı su tesisatçısı arasında geçen sarsıcı olayın ‘gerçek zaman’ sınırındaki akışıyla, hayli farklı bir bakış açısından polisiye-gerilim meraklılarını selamlıyor.

Ercan Akbay
12 Şubat 1959’da İstanbul’da doğdu. Kadıköy Maarif Koleji ve İ. Ü. İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Turizm ve elektronik sektörlerindeki deneyimlerinin akabinde bir caz kulübü kurdu, sanat ürünleri ve tasarımla ilgili çeşitli işlerde çalıştı. 1996’da ilk kitabı Kuraldışı Öyküler ve 1997’de ilk romanı Erkekler Ağlamaz’ı yazdı. Dünya Kitap Yılın Telif Polisiye Romanı Ödülü’nü alan Yağmurdan Önce, 2019’da, Kayıp Şahıslar Bürosu 2023’te yayımlandı.
Roman dışında öykü, makale ve senaryo da yazan Ercan Akbay’ın gerçek suç hikâyeleri üzerine araştırma ve incelemeleri, 221B dergisi başta olmak üzere çeşitli mecralarda yayımlanmaya devam etmektedir. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin kurucu üyelerindendir.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

Sonraki Hikaye

Taha Y. Yüli'den Etkileyici Bir Roman: 'Takris'

En Son Yazılar