Please go to your post editor > Post Settings > Post Formats tab below your editor to enter video URL.

“Heat (Büyük Buluşma)” Filminin Romanı Yolda

/
3 dakikalık okuma

ABD’li usta yönetmen Michael Mann, kendini edebiyata verdi. Bir dizi roman yazmaya hazırlanan Mann’ın ilk eseri, Al Pacino ve Robert De Niro gibi iki efsaneyi bir araya getirdiği “Heat”in (bizde “Büyük Hesaplaşma” adıyla gösterilmişti) romanı olacak. Mann, romanında “Heat”e konu olan olayların öncesine gidiyor…

1979 yılında yazdığı senaryoyu yıllarca yapımcıların kapısını aşındırıp bekledikten sonra ancak 1995 yılında çekebilmişti Michael Mann. “Baba 2″den sonra ilk kez bir araya geldikleri “Heat”te aynı sahneyi hiç paylaşmasalar da Al Pacino ve Robert De Niro’lu film, olumlu eleştiriler alıp gişede de başarı kazanmıştı.
Mann, sonrasında “Manhunter”, “The Last of the Mohicans” ve “Collateral” gibi hem adından söz ettiren, hem de iyi gişe yapan filmlere imza attı. Son dönemde az eser vepisoded_221b ABD’li yönetmen, şimdilerde kendini edebiyata vakfetmiş durumda. Odaklandığı da “Heat”ten başkası değil ama Mann, senaryosunu da yazdığı filmin romanını hedeflemiyor. Yazacağı romanda Mann, filmin öyküsünden önceki süreci anlatacak.

Döneminin en iyi suç filmlerinden biriydi

Bu aşamada filmin konusunu kısaca hatırlatmakta fayda var: Neil McCauley (Robert De Niro) liderliğindeki çete (bir zamanlar kızların yüreklerini hoplatan Val Kilmer ve Tom Sizemore diğer ağır toplar), büyük soygunlar gerçekleştirmektedir. Çeteyi durdurabilecek tek isim, Vincent Hanna’dır (Al Pacino.) Tehlikeyi önceden sezebilen Neil, her seferinde kaçmayı başarır ama son soygunda işler ters gider. Sonunda Neil ile Vincent karşı karşıya gelecektir.
Döneminin en iyi suç-polisiye filmleri arasına giren “Heat”in çıkış noktası, filmde adı kullanılan Neil McCauley ile onu 60’lı yıllarda takip edip yakalayan dedektif Chuck Adamson arasındaki gerçek ilişkiye dayanıyor.

mannDevamı çok yakında…

Demek ki Michael Mann’in anlatmadıkları var bize. Bakarsınız bundan sonra diğer filmlerine de dönüp yeni eserler verir usta yönetmen. Belki devam filmleri de gelir sonrasında. Roman bir yazılsın da önce.
Michael Mann’ın bir yandan da Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin hayatını anlatan film üzerinde çalıştığını da söyleyelim…

Filmin Fragmanı

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Hannibal ve Person of Interest'te Yaprak Dökümü

Sonraki Hikaye

İskandinav Polisiyesinde Yılın Sürprizi: "The Trapped"

En Son Yazılar