Hannibal ve Person of Interest’te Yaprak Dökümü

/
4 dakikalık okuma

Birini daha önce duyurmuştuk içimiz kan ağlayarak ama diğeri sürpriz oldu gerçekten. NBC yönetimi, üç sezon sonunda “Hannibal”ı yayından kaldırma kararı aldı. Sürpriz bu. Uzun süredir beklenense “Person of Interest”in 5. sezon sonunda final yapacağının açıklanması…

Büyük ölçüde “Kuzuların Sessizliği” ile hayatımıza giren “Hannibal” ile başlayalım. Thomas Harris’in “Kızıl Ejder” kitabından uyarlanan dizi, çok da iyi giden üç sezonun ardından aniden yayından kaldırıldı. Üstelik yayıncı NBC’ye 50 bini aşkın kişinin gönderdiği “Dizi devam etmeli” temalı ısrarlı ve öfkeli mektuba rağmen.

Suç, korsan izleyicide mi acaba?

“Hannibal”ın yapımcısı Martha De Laurentiis, diziyi internet üzerinden korsan olarak indirip seyredenleri sorumlu tutuyor. Rakam da veriyor; “2 milyonu aşkın kişi diziyi yasadışı yollarla izledi” diyerek.
Burada durup bir bakalım duruma: De Laurentiis’in açıklaması, 2013 yılını kapsıyor aslında. Rakam doğru, “Hannibal”, internet üzerinden en çok indirilip seyredilen beşinci yapım. Ama…
İşte bu ama işleri değiştiriyor. Hızlı girişin aksine dizi, geçen yıl o kadar da talep görmemiş internette. En azından ilk 10 içinde değil.

Sonuç değişmiyor

İşin uzmanları bu açıdan bakıldığında yapımcının açıklamasının doğruyu çok da yansıtmadığını savunuyor. Söyledikleri, “Eğer böyle düşünürsek, ‘Games of Thrones’, ‘The Walking Dead’ ve ‘The Big Bang Theory’ gibi yapımların da yayından kaldırılması gerekirdi. Bu ve diğerleri, internetten kaçak olarak en çok indirilen diziler.”
Sonuç değişmiyor ne yazık ki: “Hannibal”, dizi mezarlığında yerini almış durumda…

Beklenen oldu

“Person of Interest”e gelirsek: Aylar önce yine bu sitede dizinin çok büyük ihtimalle 5. sezon sonunda final yapacağını yazmıştık. Maalesef uzun süredir konuşulanlar doğrulandı ve yapımcı CBS Televizyonu, dizinin fişini çekti.
“Person of Interest”in yayından kaldırılmasının internetle, kaçak izlenmeyle ilgisi yok. 2011’deki ilk sezonuna çok iyi reytinglerle başlayıp öyle de devam eden dizi, 4. sezonunda yayın günü değiştirilince yavaş yavaş çakılmaya başladı. Yani sorun yapımda değil, bizzat kanalın yanlış hesabında gibi görünüyor.

Bir ihtimal daha var…

“Person of Interest”in final sezonu, mayıs başında ABD’de ekranda olacak. 5. sezonun diğer sezonlardan daha kısa süreceği daha önce açıklanmıştı. Dizi, 13 bölümde tamamlanacak.
Yine de bir açık kapı yok değil: Başrollerini Michael Emerson (Harold Finch) ile Jim Caviezel’in (John Reese) paylaştığı dizinin Netflix ya da başka bir platformda yayın hayatına devam etmesi olası.
En azından dizinin fanları, umutlarını bir süre daha koruyabilir. Bekleyelim ve görelim…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Stephen Kıng'in Kara Kule'sinde Idris Elba ve Matthew McConaughey Oynayacak

Sonraki Hikaye

"Heat (Büyük Buluşma)" Filminin Romanı Yolda

En Son Yazılar