Please go to your post editor > Post Settings > Post Formats tab below your editor to enter video URL.

İskandinav Polisiyesinde Yılın Sürprizi: “The Trapped”

/
3 dakikalık okuma

İskandivav Polisiyesi, hem edebiyatta hem de sinema ve televizyonda son yıllarda tartışmasız en çok takip edilen türlerin başında geliyor. Bol karlı, kasvetli ortamlardan ABD ve İngiltere’ye transferiyle bu ilgi katlanmış durumda. “Trapped”, türün meraklıları tarafından övgülere mazhar olan son örnek…

İzlanda’nın doğu kırsalında küçük bir balıkçı kasabasındayız. Öykü, iki genç aşık Hjörtur ile Dagny’nin terk edilmiş bir fabrikadaki sahnesiyle açılıyor. Bir yangın çıkar ve Dagny, sevgilisinin tüm kurtarma çabalarına rağmen alevlerin arasından canlı çıkamaz. Hjörtur, olaydan sonra kayıplara karışır.

Kapana sıkışan hayatlar…

Yedi yıl sonra yine aynı kasabadayız. Danimarka’dan gelen bir feribot limana yanaşmadan önce balıkçıların ağlarına başı, ayakları ve kolları kesilmiş bir erkek cesedi takılır. Polis, cesedin feribottan atıldığı şüphesiyle yolcu ve mürettebatı alıkoyar. Başkent Reykyavík’ten gelecek polis ekibi beklenir ama sürekli yağan kar, ulaşımı imkânsız kılmıştır. Sessiz, sakin kasabanın yerel polisi tek başınadır anlayacağınız.

Trapped2

 Her yönüyle göz kamaştırıyor

Devamını anlatmayalım sürprizi kaçırmamak için ama dizinin bizatihi sürprizin ta kendisi olduğunu da teslim edelim. “Trapped” (kabaca tuzağa, kapana sıkışmış, kısılmış şeklinde çevirebiliriz), geride bıraktığımız kışın en çok ilgi gören ve merak uyandıran dizisi olmayı başardı pek çoklarına göre.
Türün meraklıları, diziyi yine yakın bir coğrafyadan çıkan Saga Norén’li (Sofia Helin) “Bron/Broen”, “Killing”, “Fargo” ve “Fortitude” ile kıyaslıyor. Onlara göre “Trapped”, karanlık ve klostrofobik yoğun atmosferi, çok katmanlı öyküsü (insan kaçakçılığından Çinlilerin kasabaya yaptığı çıkarmaya geniş bir yelpaze sunuyor), karakterlerin iç dünyasını yansıtmadaki başarılı senaryosu ve tabii ki çekim kalitesi ve basit ama etkileyici oyunculuklarıyla (özellikle ana karakter Andri’ye can vepisoded_221b Ólafur Darri Ólafsson’a dikkat) çoktan klasikler arasındaki yerini aldı bile.

Agatha Christe izleri

Dizinin yaratıcı, yapımcısı ve iki bölümün yönetmeni Baltasar Kormákur, eserini İskandinav Polisiyesi ile Agatha Christie’nin dünyasının bir karışımı olarak nitelendiriyor.
İzlanda’da 27 Aralık’ta ilk bölümü yayınlanan dizi, 10 haftada sezonu tamamladı. “Trapped”in geniş kitlelerce sahiplenilmesi ise BBC sayesinde oldu. 13 Şubat’tan itibaren BBC’nin 4. kanalında yayınlanmaya başlayan “Trapped”, yüzbinleri ekran başına toplamayı başardı. Dizi, komşu ülkeler İsveç, Norveç ve Finladiya’da da gösterildi. ABD, Almanya ve Fransa gösterimleri de yolda…

Ufuk Kaan Altın

1974, İstanbul doğumlu. Uzun yıllar basın sektöründe çalıştı ama artık aktif gazetecilikten uzak. Gastronomi ve seyahat kitapları yazıyor. İyi bir okur, sıkı bir dizi izleyicisi. Polisiye diziler favorisi. Önce derinlik, senaryo ve karakter inşaasına bakıyor, sonra oyunculuğu değerlendiriyor. En iyiler listesinde "Breaking Bad", "Narcos", "Prison Break", "Six Feet Under". "Shameless" ve "Person of Interest" başı çekiyor. "Seinfeld" ve "Coupling"i (tabii ki İngiliz olanı) atlamamak şartıyla…

Önceki Hikaye

"Heat (Büyük Buluşma)" Filminin Romanı Yolda

Sonraki Hikaye

Ripley Serisi TV'ye Uyarlanıyor

En Son Yazılar