Ripley Serisi TV’ye Uyarlanıyor

/
2 dakikalık okuma

Patricia Highsmith’in kült olmuş Ripley serisi, yakında beyaz cama konuk olacak. Polisiye tutkunlarının iştahını kabartacak bir gelişme olduğu kuşkusuz bunun. Dahası var; seriyi televizyon için kaleme alacak isim…

1955’te “The Talented Mr. Ripley” ile başlayan serüvende Patricia Highsmith, dünyayı, özellikle de Avrupa’nın pek çok güzel şehrini dolaşan “Yetenekli Bay Ripley”in başından geçenleri anlatıyordu. Bir dolandırıcı ve katil olan Bay Ripley, kişilik bölünmesinden muzdarip bir garip ademdi. İlginç bir şekilde ondan nefret etmeniz mümkün değildi ama. Bu da, tüm zamanların en iyi polisiye-gerilim yazarlarından Highsmith’in üstün kabiliyetinden kaynaklanıyordu haliyle. Önemli bir yönetmen; Anthony Minghella tarafından beyazperdeye uyarlanmıştı roman. Başrollerde Matt Damon, Jude Law ve Gwyneth Paltrow buluşturan film, gişe başarısının yanı sıra eleştirmenler ve seyirciden de övgü almıştı.

patricia-highsmith
Patricia Highsmith

Beş roman, tek dizi

Bay Ripley, şimdi başka bir maceraya atılmak üzere. Bu kez televizyon ekranlarına geliyor seri.
“Yetenekli Bay Ripley”den sonra Highsmith, “Ripley Under Water/Derin Sular” (1957), “Ripley Underground/Ripley Yeraltında” (1970), “Ripley’s Game/Ripley’nin Oyunu” (1974) ve “The Boy Who Followed Ripley/Ripley ve Peşindeki Çocuk” (1980) adını taşıyan romanlar yazmıştı. Bu beş eser temel alınacak dizi için.

Luther”ın yaratıcısı yazıyor

Yukarıda sürprizi yarım bırakmıştık. Daha fazla bekletmeyelim sizi: Ripley serisini televizyona uyarlayacak isim, polisiyeseverlerin tutkuyla bağlandığı İngiliz yapımı “Luther” dizisinin yaratıcısı Neil Cross.
Endemol Shine Stüdyoları’nın yapımcılığı üstlendiği dizinin ne zaman ekrana geleceği henüz meçhul ancak romanları bir yana koyalım sadece Neil Cross ismi bile beklentileri yükseltmeye yetiyor. Öyle değil mi?

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

İskandinav Polisiyesinde Yılın Sürprizi: "The Trapped"

Sonraki Hikaye

Sherlock'un El Yazması Müzayedeye Çıkıyor

En Son Yazılar