Sherlock’un El Yazması Müzayedeye Çıkıyor

2 dakikalık okuma

Sherlock Holmes’ün yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle’un “The Adventure of the Greek Interpreter/Yunan Tercüman” öyküsünün el yazması, 11 Nisan’da açık artırmayla satışa sunulacak. El yazması taslağın 300 bin sterlin civarında bir tutara el değiştirmesi bekleniyor.

Sherlock Holmes roman ve öyküleri her zaman popülerdi ama İngiliz yapımı “Sherlock” dizisi sayesinde özellikle ABD’de bu ilgi patlamış durumda son yıllarda. Bu ilgiyi test etmenin küçük bir yolunu yakında göreceğiz. Sherlock Holmes’ün yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle’ün el yazmaları 11 Nisan’da ABD’de müzayedeye çıkıyor.

“Yunan Tercüman” 1.2 Milyon TL’ye el değiştirebilir

Satışa sunulacak eserler arasında en önemlisi, Doyle’ün 56 kısa öyküsünden biri olan 1893 tarihli “The Adventure of the Greek Interpreter/Yunan Tercüman”ın taslak metni. Bu kitapta Doyle, ilk kez Sherlock’un ağabeyi Mycroft Holmes’ü de maceraya katmıştı, hatırlatalım.
El yazması eserin 300 bin sterlin (1.2 milyon TL) civarında bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

“Baskerviller’in Köpeği”nden 1 sayfa

New York’taki Bonham’s Müzayede Salonu’nda satışa sunulacak tek Doyle el yazması bu değil. Bir başka önemli eser, Sherlock Holmes’ün en çok bilinen öykülerinden “The Hound of the Baskervilles/Baskerviller’in Köpeği”nden el yazması bir sayfa.
Bu eserin özelliği de, -bilmeyenler için tekrarlayalım- öldü sanılan dedektifimizin yeniden göründüğü ilk macera olması…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Ripley Serisi TV'ye Uyarlanıyor

Sonraki Hikaye

Müjde: "BRON/BROEN" Geri Dönüyor

En Son Yazılar