Eleştirmenlerden Twin Peaks’in Dönüşü Hakkında İlk Yorumlar

/
7 dakikalık okuma

David Lynch’in Twin Peaks’i 26 yıl aradan sonra televizyon ekranlarına döndü. Peki, eleştirmenler yeni Twin Peaks’i nasıl buldular?

Pek çok eleştirmen dizinin yeni karakterler ve radikal üslubuyla farklı dönüşünü övgüyle karşıladı. Pek çoğu, iki saatlik galadan sonra, dizinin nereye gideceğiyle igili heyecan duyduğunu dile getirdi.

 

twin-peaks-cast-reunite-on-ew-covers-696x464

 

CNN’den Brian Lowry, yazısında “Lynch ve ekibi, dönmek için doğru yer ve zamanı bulmuş gibi görünüyorlar,” diye yazdı. Diğer eleştirmenler de dizinin “heyecan verici canlılık ve tazelikte” döndüğünü belirttiler.

Öte yandan, Time’dan Daniel d’Addario Twin Peaks’in dönüşünü oldukça olumsuz eleştirilerle karşıladı.

David Lynch’in yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin oyuncu kadrosunda ise Kyle MacLachlan, Laura Dern, Naomi Watts, Jim Belushi, Michael Cera, Jennifer Jason gibi isimler bulunuyor.

Tam dokuz Twin Peaks eleştirisini aşağıda derledik, buyurun.

Corey Atad, Esquire: “Yeni mekanlar ve yeni karakterler, hikayeyi bir yandan gelişigüzel şekilde dolduruyor, ama bir yandan da öyle düzgün ki! Olup bitenlerin birbiriyle ne ilgisi var, şu an kimse tahmin edemez, öyleyse başlamamız gereken nokta bu değil. Orijinal Twin Peaks’te olduğu gibi atmosfer anlamlı olabilir. Lynch’in bu atmosferi denemek için çokça yeri var, fakat başlangıca bakılırsa gerçek kötülüğün dehşetine olan ilgisi daha modern ve teknolojik bir yola girmiş. En azından bu ilk iki saatte dizi, tanıdık ama geçen zamandan dolayı henüz yerli yerine oturmamış bir dünyaya garip bir merhaba dedi. Farklı görünüyor, farklı hissettiriyor ve birazdan daha fazla korkutucu ama David Lynch’in istediğinin de tam olarak bu olduğunu anlıyorsunuz.”

Brian Lowry, CNN: “Twin Peaks’in beklentileri karşılayıp karşılamayacağıyla ilgili bir sonuca varmak için henüz çok erken. Karşılayabilir de birçok dizinin dönüşü gibi çuvallayabilir de. Ama ilk iki saat, her hayranın en azından merakını cezbetmeli.”

James Poniewozik, The New York Times: “Orijinal Twin Peaks iki soruyla yürüyordu: ‘Laura Palmer’ı kim öldürdü?’ ve ‘Ne izliyorum lan ben?”. Artık ilk soru yok, ama Twin Peaks: The Return ikinci soruyu sordurmayı hâlen biliyor!”

Mark Lawson, The Guardian: “Dizinin dönüşünün, yeni bir hayran kitlesi oluşturmanın yanı sıra 26 yıldır bu dönüşün hayalini kuran köklü hayranlarını da tatmin etmesi gerekiyor. İlk iki bölümü soru işaretleri oluşturabilir ama bu yaratıcılığıyla televizyon dünyasını sallamış bir dizi – biraz zaman vermek ve oyunu bir kere daha değiştirebilecek mi görmek gerekiyor.”

Daniel D’Addario, Time: “Twin Peaks geri dönerken ‘Bir şeyler eksik,’ diyor Catherine Coulson’un canlandırdığı Log Lady, ‘ve sen o eksiği bulmak zorundasın.’ Twin Peaks’in, 1990-1991 yıllarında yayınlanan o mistik iki sezonuyla televizyon dünyasını tanımlamamıza yardımcı olan dizinin yeni sezonu, orijinal haliyle pek az ortak noktaya sahip. Yalnızca, geri dönen birkaç karakterin 26 yılın kırışıklarıyla dönmeleri değil mesele. Bu dizi gücünü ufak bir topluluktaki bir travma sonrasından alıyordu, şimdiyse daha büyük bir hikaye anlatmaya girişiyor. Çok büyük, aslında. Bu da, şimdiye kadar, bildiğimiz Twin Peaks’i boğmuş görünüyor.”

Liz Shannon Miller, IndieWire: “Güçlü oyuncu kadrosunun ötesinde, Peter Deming’in çekimleri çok güzel ve Angelo Badalamenti’nin müzikleri her zamanki gibi akılda kalıcı. Bu yapbozun parçaları insanı mest ediyor. Fakat onları bir araya getirmeyi denediğinde, nasıl bir tablo çıkar karşına?”

Alex Sepinwall, Uproxx: “Twin Peaks: The Return, marka bir iş gibi hissettirmese de orijinalinin tamamen dışında bir dizi gibi de hissettirmiyor. Zamanla, hele bir de orijinal ekip daha çok görünmeye başlar, Bukhorn halkıyla temasımız azalırsa, dizinin orijinaline yaklaşırız.”

Michael Ausiello, TV Line: “18 bölümlük devam sezonunun galasını görüp de tamamen, düpedüz aldatılmamış hissetmek mümkün değildi. İki saatlik bu başlangıç, 2. Sezonun doğurduğu hasarı onarmadı. Aksine, birinin kupaya bir balık sakladığını öğrendikten sonra harika bir kahveden bir yudum almak gibiydi. Twin Peaks’in dönüşünün bu anlaşılmaz, dağınık başlangıcının beni hayal kırıklığına uğrattığını söylesem o bile hafif kalırdı. Ana hikayeye değinmeyeceğim bile, çünkü bir ana hikaye yok!”

Mayer Nissim, Digital Spy: “İlk iki bölümüyle Twin Peaks o eski dünyasıyla geleceği, gerçekten modern ve sinematik bir 21. Yüzyıl dizisi kurmak için birbiriyle buluşturmayı başarmış. Bunu tüm sezon sürdürebilir mi, göreceğiz, ama şimdilik Twin Peaks’in esaslı bir geri dönüş yaptığını söyleyebiliriz.”

Episode Dergi’de Twin Peaks

Episode Dergi’nin 3.sayısında Koray Sarıdoğan imzasıyla yayımlanan “26 Yıl SOnra Dirilen Kült: Twin Peaks” yazısı, dizinin dününe ve bugününe dair çok ilginç detaylar içeriyor. Derginin detaylarını görmek için TIKLAYIN.

Kaynak

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Fatih Akın Seri Katil Filmi Çekeceğini Açıkladı

Sonraki Hikaye

Charlie's Angels, Elizabeth Banks Yönetmenliğinde Yeniden Geliyor

En Son Yazılar