David Tennant Rus casus Alexander Litvinenko ‘yu canlandıracak

/
2 dakikalık okuma

Başarılı İskoç oyuncu David Tennant, dört bölümlük ITV dizisinde eski Rus casus Alexander Litvinenko ‘yu canlandıracak.

Litvinenko isimli dizi, eski Rusya Federal Güvenlik Servisi ajanının, 2006 yılında Londra’daki Millennium otelinde nadir bulunan radyoaktif madde polonyum-210 ile nasıl zehirlendiğini anlatıyor.

George Kay (Criminal serisi, Lupin, Killing Eve) tarafından yazılan ve yapımcılığını Patrick Spence’in üstlendiği dizi aynı zamanda Litvinenko’nun dul eşi Marina’ya ve kocasının yüksek profilli suikastının arkasında kimin olduğunu kanıtlama kampanyasına da odaklanacak.

ALEXANDER LITVINENKO, 2002

Dizinin senaristi Kay, projeyle ilgili şunları söylüyor: “2006 sonlarında, Alexander Litvinenko kendi cinayetinin canlı tanığıydı. Son günlerini, başına gelenlerin ayrıntılarını Metropolitan polisine emanet ederek geçirdi.

“Bu iddiaların onaylanması, polisin ve olağanüstü dul eşi Marina Litvinenko’nun on yılını aldı. Onların dayanıklılıkları, sıkı çalışmaları ve cesaretleri, bunu zamanımızın önemli hikayelerinden biri haline getirdi. Tüm bunları yazmak ise bir ayrıcalık.”

Polis soruşturmasının yanı sıra, ITV dizisi, Margarita Levieva’nın canlandırdığı korkusuz eş Marina’nın, İngiliz hükümetini kocasının katillerini alenen adlandırmaya ve Rusya’nın rolünü tanımaya ikna etmek için nasıl savaştığını da vurgulayacak.

Soruşturmayı yürüten eski Scotland Yard dedektifleri Clive Timmons ve Brent Hyatt’ı Mark Bonnar ve Neil Maskell canlandıracak.

Dizinin yayın tarihine dair ayrıntıları merakla bekliyoruz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Cadfael Birader serisinin ikinci romanı raflarda

Sonraki Hikaye

Başkomiser Morse Serisi Yakında Türkçede!

En Son Yazılar