Başkomiser Morse Serisi Yakında Türkçede!

/
3 dakikalık okuma

Usta İngiliz yazar Colin Dexter’ın kaleme aldığı Başkomiser Endeavour Morse romanları, kronolojik sırayla Türkçede ilk defa okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Mylos Kitap tarafından yayımlanacak serinin ilk romanı Woodstock’a Son Otobüs, Anıl Ceren Altunkanat’ın titiz çevirisiyle çok yakında raflarda yerini alacak.

Colin Dexter’ın 1975 ve 1999 yılları arasında kaleme aldığı ve 13 romandan oluşan Başkomiser Morse serisi, polisiye edebiyatın en nitelikli serilerinden biri. Romanlar, çözmek için yola çıktığı suçlarla ilgili girift teoriler üreten, Oxford mezunu zeki dedektif Başkomiser Morse’u ve işçi sınıfına mensup, pratik zekalı aile babası ortağı Başpolis Robert Lewis’i konu alır. Başkomiser Morse romanlarında karşımıza çıkan suçlar karmaşıktır ve olay örgüleri de hem dedektifleri hem de okurları yanlış yönlendiren detaylarla doludur.

Başkomiser Morse

Başkomiser Endeavour Morse ise karşılaştığımız en özgün kurgusal dedektiflerden biridir. Morse, bazıları için aksi ve çokbilmiş gibi görünse de oldukça sempatik bir karakterdir. Gerçek İngiliz birasına, viskiye ve özellikle de opera olmak üzere klasik müziğe düşkündür. Şiirden ve sanattan zevk alır. Son derece zeki ve bilgilidir. Bulmaca bağımlısıdır ve yazım hatalarından hiç hoşlanmaz. Vakaları çözerken tümdengelim yöntemini kullanır. Failleri yakalamak için muazzam sezgilerinden ve güçlü hafızasından faydalanır.

Başkomiser Morse romanlarının, ekrana da uyarlandığını belirtelim. Usta oyuncu John Thaw’un Morse’u canlandırdığı İngiliz dizisi Inspector Morse (1987–2000) bunlardan biri. Başarılı dizinin sonlanmasından bir süre sonra, Başpolis Lewis’i konu alan spin-off dizisi Lewis (2006 – 2015) izleyicilerle buluştu. Son olarak, Endeavor Morse’un gençlik yıllarını konu alan, başarılı oyuncu Shaun Evans’ın genç Morse’u canlandırdığı Endeavour, 2012’den bu yana ekranlara geliyor.

Yazar Hakkında

İngiliz yazar Colin Dexter (1930 – 2017), zeki ve huysuz Başkomiser Morse’u konu alan 13 roman kaleme aldı. Cambridge Üniversitesi’nde Klasik Bilimler alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra uzun yıllar boyunca eğitimcilik yaptı. 1970’lerin başında, ailesiyle çıktığı bir tatilde ilk polisiye romanını kaleme almaya başladı. Başkomiser Morse romanlarında uyarlanan TV dizisi Inspector Morse için danışmanlık yaptı.

Colin Dexter, İngiliz Polisiye Yazarları Derneği’nin prestijli ödüllerine layık görüldü. İki Gümüş Hançer, iki Altın Hançer kazandı ve 1997’de polisiye edebiyata katkılarından dolayı Elmas Hançer ile ödüllendirildi. Colin Dexter, 2017’de Oxford’daki evinde hayata gözlerini yumdu.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

David Tennant Rus casus Alexander Litvinenko 'yu canlandıracak

Sonraki Hikaye

Agatha Christie'nin Gerçek Yaşam Öyküsüne Dayanan "Cinayet Ustası" Raflarda

En Son Yazılar