Başkomiser Morse Serisinin İkinci Kitabı ‘Valerie Taylor’a Ne Oldu?’ Raflarda

/
2 dakikalık okuma

İngiliz polisiyesinin usta ismi Colin Dexter’dan, İngiliz polislerin en ünlüsü Başkomiser Morse’un maceraları devam ediyor. Tüm zamanların en iyi polisiye serilerinden biri Başkomiser Morse’un ikinci kitabı Valerie Taylor’a Ne Oldu?, Anıl Ceren Altunkanat çevirisiyle Mylos Kitap’tan çıktı.

Colin Dexter’ın gerçek İngiliz birasına, klasik müziğe, bulmacalara ve İngiliz edebiyatına âşık dedektifi Başkomiser Morse, ilk olarak 1975’te Woodstock’a Son Otobüs romanıyla okurlarla buluştu. Biraz aksi, bazen huysuz, kural tanımaz ancak tüm bunlara rağmen sempatik, son derece zeki, kültürlü, şefkatli ve adaletli bir karakter olan Başkomiser Morse, dürüst ve güvenilir yardımcısı Başpolis Lewis eşliğinde 13 roman boyunca kadim üniversite kenti Oxford’da cinayetleri ve gizemleri aydınlattı.

Valerie

Başkomiser Morse serisi, İngiltere ve ABD’de çok satanlar listesinde yer aldı ve bugüne kadar birçok dile çevrildi. Seri, üç başarılı yapımla ekrana da uyarlandı: 1987-2000 yılları arasında ekrana gelen Inspector Morse, Morse’un güvenilir yardımcısını konu alan Lewis ve Morse’un polisliğe başladığı 1960’lı yıllara odaklanan Endeavour. İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin prestijli Gümüş ve Altın Hançer ödüllerine ikişer defa layık görülen, Colin Dexter’a polisiyeye katkılarından dolayı Cartier Elmas Hançer ödülünü kazandıran Başkomiser Morse serisi, polisiye tutkunlarının mutlaka okuması gerekenler arasında.

Valerie

Serinin ikinci romanında Başkomiser Morse ve Başpolis Lewis, Oxford’un kuzeyinde bir lisede okuyan, okula gitmek için evden çıkıp bir daha dönmeyen genç ve güzel Valerie Taylor’ı araştırıyor. İki yıl boyunca Valerie’yi arayan Başkomiser Ainley, şüpheli bir trafik kazasında ölünce vakaya Başkomiser Morse atanır. Valerie’nin öldüğüne emin olan Morse ve bundan o kadar da emin olmayan Başpolis Lewis, vakayla ilgili herkesi ve her şeyi araştırdıkça şaşırtıcı gerçek ortaya çıkar.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Bohem İrlandalı: Sean Duffy 2. Bölüm

Sonraki Hikaye

Babamın Cinayet Defteri

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…