Bertie Carvel PD James’in Müfettiş Dalgliesh Karakterini Canlandıracak

/
2 dakikalık okuma

Channel 5 ve Acorn TV, 2021’de yayınlanması beklenen yeni bir Dalgliesh uyarlamasına hazırlanıyor. Usta yazar PD James’in Müfettiş Adam Dalgliesh karakterini daha önce Jonathan Strange & Mr. Norrell ve Doctor Foster gibi yapımlarda izlediğimiz Bertie Carvel canlandıracak.

Dalgliesh’in bu yeni versiyonu tamamen kadınların elinden çıkacak gibi görünüyor. Yapımın senaristliğini Helen Edmundson (Mary Magdalene), yönetmenliğini Jill Robertson (HumansGrantchester), yapımcılığını Georgie Fallon (Criminal) ve yaratıcı yapımcılığını da New Pictures’ın kurucu ortağı Elaine Pyke üstlenecek.

Altı bölüm olarak tasarlanan dizi, ikişer bölümlük üç hikaye anlatacak. Dizide, Adam Dalgliesh’in kariyerini 1970’ler İngiltere’sinden günümüze kadar takip edeceğiz. Her bir hikayede müfettişin farklı bir vaka üzerine çalıştığını göreceğiz. İkişer bölümden oluşacak bu üç hikayenin her birinde yeni mekanlar ve yeni oyuncular karşımıza çıkacak.

Dalgliesh olarak adlandırılan dizi, James’in üç romanından uyarlanacak: Hemşirelik öğrencisi bir kadının cinayetini konu alan Shroud for a Nightingale, tuhaf bir engelliler evindeki soruşturmayı konu alan The Black Tower ve bir kilisede cesetleri bulunan bir bakanın ve evsizin vakasını konu alan  A Taste for Death.

PD James ilk Müfettiş Dalgliesh romanını 1962’de yayımladı. Serinin son romanı da 2008’de izleyicilerle buluştu. Dedektif edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak yer eden James, 2014’te aramızdan ayrıldı.

Bu, James romanlarının ilk uyarlaması olmayacak. Dalgliesh karakterini daha önce Death in Holy Orders (2003) ve The Murder Room (2005) isimli mini dizilerde Martin Shaw canlandırmıştı. 1980’ler ve 1990’larda da Roy Marsden Müfettiş Dalgliesh olarak karşımıza çıkmıştı.

Dalgliesh‘in çekimlerine Aralık ayında Kuzey İrlanda’da başlanması bekleniyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Jo Nesbø Romanı, Jake Gyllenhaal'un Başrolde Olduğu HBO Dizisine Uyarlanıyor

Sonraki Hikaye

Sherlock Holmes 3'ün Yönetmeni Dexter Fletcher: "Şu An İçin Beklemedeyiz"

En Son Yazılar