Jo Nesbø Romanı, Jake Gyllenhaal’un Başrolde Olduğu HBO Dizisine Uyarlanıyor

/
3 dakikalık okuma

Yaklaşık bir ay önce, yakında izleyicilerle buluşacak olan Dune filminin yönetmeni Denis Villeneuve‘ün, Prisoners ve Enemy gibi filmlerde birlikte çalıştığı ünlü oyuncu Jake Gyllenhaal ile özel bir proje için tekrar bir araya geleceği konuşuluyordu. Bu projenin ne olduğunu artık biliyoruz. Norveçli polisiye yazarı Jo Nesbø‘nun romanından uyarlama, HBO’da yayınlanacak The Son isimli bir mini dizi.

Jake Gyllenhaal projede hem başrol hem de yapımcı olarak yer alacak. Başarılı yönetmen Denis Villeneuve de projenin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstleniyor. BillionsChannel Zero ve Ray Donovan gibi yapımlardan tanıdığımız senarist Lenore Zion da projeye dahil olacak. Yine bir HBO dizisi olan Westworld projesinden tanıdığımız Jonathan Nolan ve Lisa Joy da yapımcı olarak projede yer alıyor. Jo Nesbø’nun da yaratıcı yapımcı olarak projeye dahil olduğunu belirtelim.

the son

Jo Nesbø’nun dilimize “Oğul” olarak çevrilen romanı konusu şöyle tarif ediliyor: “Karizmatik ve yumuşak başlı Sonny Lofthus on sekiz yaşından beri hapistedir. Diğer mahkûmlar genç Sonny’nin onları günahlarından arındırdığına inanıp işledikleri suçları anlatırlar. Sonny’nin eroin bağımlısı olmasıyla ve nasıl sürekli uyuşturucu temin edebildiğiyle ilgilenmezler. Başkalarının suçlarını üstlendiği için hüküm giydiğini bilmedikleri gibi…

Sonny işlemediği yeni bir suçu polise itiraf etmeye hazırlanırken bir mahkûmdan sarsıcı bir itiraf dinler: Polis babası aslında intihar etmemiş, öldürülmüştür. Hapisten kaçan Sonny’nin elinde uzun bir intikam 

listesi vardır… Dışarıda iyiler ile kötüler, Başkomiser Simon Kefas, bakımevi idarecisi Martha, İkiz kod adlı mafya lideri ile iş dünyası arasında Oğul Sonny planını uygulamaya koyulur…”

Haberi duyan bazı izleyiciler ve okurlar, projeye şüpheyle yaklaştı elbette çünkü Nesbø’nun son film uyarlaması, pek de başarılı olmayan The Snowman‘di. Tabii bu projedeki Jake Gyllenhaal ve Denis Villeneuve işbirliği beklentileri epey yükseltiyor. Ayrıntıları merakla bekliyoruz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Anthony, Barry ve Macavity Polisiye Ödülleri Sahiplerini Buldu

Sonraki Hikaye

Bertie Carvel PD James'in Müfettiş Dalgliesh Karakterini Canlandıracak

En Son Yazılar