Arıcılıktan Örgüye Ünlü Dedektiflerin Hobileri

3 dakikalık okuma

Kurgusal dedektiflerin hobileri nelerdir? Boş zamanlarda nelerle ilgileniyorlar? Kurgu ya da gerçek fark etmiyor aslında. Onların da bizim gibi hobiler var. İşte bunlardan bazıları:

Keman ve Arıcılık

Edebiyat tarihinin en ünlü kurgusal dedektifi Sherlock Holmes, piposuyla olduğu kadar kemanıyla da hafızalara kazınmış bir karakter. Holmes’ün arıcılığa olan merakı da hikayelerde sıklıkla işleniyor.

Satranç

Raymond Chander’ın sert dedektifi Philip Marlowe, her romanda mutlaka satranç oynar ya da bir satranç problemini çözer.

Madeni Para Koleksiyonu

Ernest Bramah’ın kör dedektifi Max Carrados’un maceraları 1914’te The Strand dergisinde yayımlandığında dedektif neredeyse Sherlock Holmes kadar beğeni toplamıştı. Max Carrados, ilk vakasını da madeni paralara dair bilgisiyle çözmüştü.

Dart

Leo Bruce mahlasını kullanan Rupert Croft-Cooke’un metodik, sempatik ama biraz da kaba dedektifi Sergeant Beef’in favori uğraşlarından biri dart oyunu.

Ekonomi

Christopher Bush’un kaleminden çıkan özel dedektif Ludovic Travers, güzel sanatlar meraklısı aslında. Ancak dedektifin saplantılı olduğu ve ilgilendiği bir konu daha var; ekonomi.

Bahçe İşleri

Agatha Christie’nin unutulmaz dedektifi Hercule Poirot, emeklilik yıllarını bahçecilikle uğraşarak geçirmek üzere King’s Abbot’a gider.

Örgü

Agatha Christie’nin kaleminden çıkan bir diğer unutulmaz karakter Miss Marple ise örgü örmeye meraklıdır.

Çiçek Aranjmanları, Kazak Örme ve Cordon Bleu Pişirme

Edward Stratemeyer’ın kaleme aldığı romanların başkahramanı, ilk olarak 1930’da tanıştığımız Nancy Drew’ın hobilerinin de kendisi kadar tuhaf olduğu söylenir.

Şiir Yazmak

Usta yazar P.D James’in dedektifi Adam Dalgliesh’in severek uğraştığı şeylerden biri de şiir yazmak. Tarihi suç romanları kaleme alan Lindsey Davies’in dedektifi Falco da amatör bir şairdir.

Opera, Klasik Müzik, Klasik Arabalar, Bulmacalar ve Bira

Colin Dexter’ın derinlikli karakteri Müfettiş Endeavour Morse, kişiliğini hobileri aracılığıyla yansıtan bir karakter. Usta yazar Henning Mankell’in dedektifi Kurt Wallander’ın da operaya bayıldığını belirtelim.

Bonus – İnanılmaz Derecede Büyük Sandviçler 

Tabii ki Shaggy ve Scooby-Do!

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Suç Edebiyatı Festivalleri Online Ortama Taşınıyor

Sonraki Hikaye

Günün Roman Önerisi: Trevanian İmzalı "Kasaba"

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…