Günün Roman Önerisi: Trevanian İmzalı “Kasaba”

/
2 dakikalık okuma

221B editörleri ve yazarları her gün okurlarımız için film, dizi ve kitap öneriyor. Bugünün önerisi 221B editörlerinden Fulya Turhan’dan geliyor…

Kasaba, Trevanian

Kanada’nın Montreal kentinin fakir bir mahallesi… Ellilerinde, eski polis yöntemlerine sadık, kural tanımaz bir dedektif, Teğmen Claude LaPointe… LaPointe adeta bir hükümdar edasıyla, düzeni sağlamak için sokakları arşınlar. Gücünü, etkisini ve sokağa dair bilgisini kullanarak suçluları dize getirir. LaPointe tehdit, gözdağı ve biraz da şiddet kullanarak sokakların kaosa teslim olmasına engel olmaya çalışan eski kafalı bir polistir.

Trevanian’ın Kasaba’sı tam anlamıyla karakter odaklı bir roman aslında. Karakterin dünya görüşünü, felsefesini, etrafındaki insanlarla nasıl bir ilişki dinamiğine sahip olduğunu ustalıkla anlatıyor yazar. Bunun yanı sıra olayların meydana geldiği kasabayı da gerek coğrafyası gerekse insanlarıyla adeta içindeymişsiniz gibi yaşıyorsunuz.

Romanda ele alınan suç olgusu ya da soruşturma süreci, kurgusal anlamda çok çok etkileyici değil ama zaten bu roman, geleneksel bir polisiye roman da değil. Ancak çok iyi inşa edilmiş bir metin olduğu rahatlıkla söylenebilir. Uzo içen, Yunan kahvesi (Yunanların, Yunan kahvesi olduğunu düşündüğü Türk kahvesi diye ekliyor yazar) seven LaPointe karakteri için kesinlikle okunası bir roman.

Fulya Turhan

2011’de Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden mezun oldu. 2014 yılında, lisans tezi olan çalışması “Sherlock Holmes & Peder Brown, Rasyonalite ve İnancın Çatışması” ismiyle yayımlandı.

Önceki Hikaye

Arıcılıktan Örgüye Ünlü Dedektiflerin Hobileri

Sonraki Hikaye

Martin Beck Serisinden "Kayıp İtfaiye Arabası" Yayımlandı

En Son Yazılar