Rus polisiyesinin en önemli yazarlarından Boris Akunin’in iki yeni kitabı Türkçe’de

3 dakikalık okuma

Karizmatik dedektif Erast Fandorin karakteri ile tanınan, Rus filolog, edebiyat eleştirmeni, oyun yazarı, çevirmen ve polisiye roman yazarı Boris Akunin’in iki yeni kitabı, Alfa Kitap etiketiyle yayımlandı.

Maça Valesi

19. yüzyıl Rusya’sının sıradışı dedektifi Erast Fandorin zorlu bir düşmanla karşı karşıyadır. Devletin ileri gelenlerini, Moskova sakinlerini, hatta yeraltı dünyasının liderlerini dolandıran Maça Valesi’nin peşine düşmek bir dizi tuhaf macerayı beraberinde getirir.
Fandorin ve yeni yardımcısı talihsiz Anisi Tülpanov, son derece zeki olan Maça Valesi’ne meydan okuyabilmek için en az onun kadar kılık değiştirmek zorunda kalırlar.

Dekoratör

Erast Fandorin, Karındeşen Jack’in Moskova’nın kenar mahallelerindeki acımasız ve insanlıkdışı suçlarını herkes için sona erdirmek amacıyla sahnede. Tüm serinin en karanlık romanı Dekoratör’de, cinayetlerin tüyler ürpertici ayrıntıları incelikle işleniyor, mezarlıklar ve morglarda katilin izi sürülüyor. Fandorin’in yöntemleri, bu vakada da ona eşlik eden yardımcısı Anisi’nin araştırmalarıyla değişiyor. Katilin sözde dini sanrılar içinde kıvranan sapkın zihni, insan vücudunun güzelliğini dünyaya sergilemek için türlü oyunların
dekorunu hazırlıyor.

Yazar Hakkında:

Boris Akunin takma adını kullanan Grigory Chkhartishvili, eşinin polisiye romanlara olan tutkusu nedeniyle roman yazmaya başlamış. Karım bu tür romanları okumayı çok sevdiği halde cafcaflı kapaklarının görünmemesi için onlara kahverengi kağıtlarla kaplardı. Bu, beni, saygın kadınların metroda rahatça okuyabilecekleri polisiye romanlar yazmaya itti, diyor. Yarattığı Fandorin Serisi ile bir anda şöhrete kavuşan Boris Akunin, bu gün Rusya’nın en sevilen yazarlarından birisi.

Akunin’in 19. yüzyılda yaşayan dedektifi Erast Perowitsch Fandorin’in maceralarını anlatan romanlar, Rusya’da en çok satan kitaplar listesinde 1 numarada yer alıyor; birçok yabancı dile çevrilen eserlerin ayrıca televizyon ve film hakları da satılmış durumda.

*Kitap kapak görselleri: Alfa Kitap

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

‘Hell or High Water’ın Dizi Uyarlaması Yolda

Sonraki Hikaye

Sky'dan yeni hapishane draması “The King”: Komiser Montalbano serisinden tanıdığımız Zingaretti başrolde

En Son Yazılar