Boris Akunin, Rus kültürünü hedef alan boykota karşı çıktı

2 dakikalık okuma

Yazar Boris Akunin, Stephen King öncülüğünde Rus kitap pazarına karşı örgütlenen kültürel boykotu desteklemediğini açıkladı. Ünlü yazar, Telegram kanalında konu hakkında konuştu.

Akunin’in İngiliz edebiyat ajansı geçtiğimiz günlerde yazarın artık Rusya’da kitap yayınlamak istemeyeceğini öne sürmüştü. Ancak Akunin, kitaplarının yayınlanmasına bir sınırlandırma niyetinde olmadığını söyledi. Rus polisiyesinin en büyük yazarlarından biri olarak görülen Akunin, elinde üç yeni kitabın hazır olduğuna dikkat çekti, ancak bu kitapların yayınlanacağına dair şu an bir kesinlik yok.

“O zamana kadar yanınızdayım sevgili Rus okuyucularım. Bunca yıl benimle olduğunuz için teşekkür ederim. Satın alınan 32 milyon kitap için teşekkür ederim. Eğer yollarımız ayrılırsa da, bu çok uzun sürmez. Şafak yakında gelecektir” diye ekledi.

Boris Akunin Kimdir?

Boris Akunin, Rus filolog, edebiyat eleştirmeni, oyun yazarı, Japonca çevirmen ve polisiye roman yazarı. Boris Akunin, gerçek adı Grigory Shalvovich Chkhartishvili’ olan yazarın mahlasıdır.

Karizmatik dedektif Erast Fandorin karakteri ile tanınan Bakunin, Rusya’nın en popüler yazarlarından biri olmayı başarmıştır. Kitaplarının toplam satış rakamı 2011 yılı itibarıyla 25 milyona ulaşmıştır. Gogol, Tolstoy ve Arthur Conan Doyle ile kıyaslanmaktadır.

1958 yılından bu yana Moskova’da yaşayan Akunin, 2013 yılında ülkesinden ayrıldı. Bu tarihten itibaren üç ülkede, Büyük Britanya, İspanya ve Fransa’da yaşamını sürdürmektedir.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Sherlock geri mi dönüyor?

Sonraki Hikaye

Eski Şehrin Gölgesinde - Bir Cemal Arıkan Macerası │ Burak Akgüç

En Son Yazılar