‘Yıl Dökümü’: Ercan Akbay’ın 2022 Seçkisi

6 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk.
İlk konuğumuz, 221B’deki yazı ve öyküleri keyifle takip edilen usta yazar Ercan Akbay…

2022, bir yazar olarak nasıl geçti sizin için? Neler yaptınız, nelerle meşgul oldunuz?

Üzücü birkaç kayıp yaşadığım (annem ve en sevdiğim arkadaşlarımdan biri dahil) 2022 yılı boyunca yazmak, okumak, çizmek ve düzeltmekle ilgili rutin aksamalar olsa da mümkün olduğu kadar verimli olmaya çalıştım.

Çeşitli yerlere makale ve öyküler yazmanın yanı sıra şu anda baskısı tükenmiş eski bir romanımın gözden geçirilip güncellenmesiyle de uğraştım. Bu yeniden ele alıp yenileme (hatta bazı yerleri sıfırdan yazma ve bazı yük oluşturan bölümleri de kısaltma) işini önemsiyorum. Çünkü işlemler beni metnin yazıldığı tarihlere çekiyor ve o yılların ne kadar hızlı geçtiğini ve hayatın ne kadar değerli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu?

Jüri üyesi olduğum Kristal Kelepçe öykü ödülleri ve Dark Polisiye serisi için yapılan öykü başvuruları nedeniyle bu yılı daha ziyade yerli roman yerine öykü okumakla geçirdim diyebilirim.

Çağatay Yaşmut ve Armağan Tunaboylu’nun yeni romanları ve Suat Derviş’in Bir Haremağasının Hatıraları dışında aklımda kalan Türk romanı yok.

Bob Dylan’dan Anılar, Refi Cevad Ulunay’dan Sayılı Fırtınalar, Philip K. Dick’ten Azınlık Raporu ve Yüksek Şatodaki Adam, Colin Dexter’dan Woodstock’a Son Otobüs ve tabii ki 2022’nin en beğendiğim romanı Andrea Camilleri’den Yemek Hırsızı ve Keman Sesi

Aslında bir dolu da ansiklopedik bilgi içeren yayın ve kurgu dışı kitap okudum ama tabii onları burada sıralamak yersiz olur.

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Yüksek Şatodaki Adam ve Teklif (The Offer) ayarında birkaç mini dizi dışında hatırımda kalan bir TV serisi olmadı. Andropoz‘u beğendim, tavsiye ederim. Bu aralar müşkülpesentlik dozum giderek artıyor. Tekraren izlediğim eskinin dev prodüksiyonları dışındaki filmler ve diziler fazla dikkatimi çekmiyor.

2023 için projeleriniz nelerdir?

Çok farklı projelerin içinde olmak ve piyasa beklentilerinin dışında işler yazmak, aykırı kitaplar çıkarmak ve okurlarımızı şaşırtmakla ilgili hayallerim var ama tabii ki sadece biz yazarların istemesiyle iş yürümüyor. Yayıncılık dünyasının içinde bulunduğu şartlar ne yazık ki şu anda isteklerimize ket vuruyor. Yine de ümitsiz yaşanmaz, hayal ürünü satmaya devam…

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı diye düşündükleriniz hangi eserler olur?

Tabii edebiyat, sinema zevk ve renk tercihi meselesi… Güncel işleri fazla takip etmiyorum. Bu yıl fevkalâdenin fevkinde bir yapım dikkatimi çekmedi. Klasikler her zaman iyidir:

İzlemeyenler için Komiser Montalbano, Dexter, Breaking Bad, How to Get away with Murder ve benzeri dizileri önerince geçen yüzyıldan kalmaymış gibi muamele görüyorum ama ne yapayım, gerçek düşüncem bu.

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

Hasbelkader kendimizi içinde bulduğumuz polisiyeciler dünyasının bu harika dergisinde yazmak çok severek yaptığım ve önemsediğim bir iş. 221B hakikaten de içerik olarak heyecan dolu, canlı ve yaşayan bir mecra. Her türlü kriz ortamına karşın güçlü bir dirençle yoluna devam etmesi bana her yeni sayıda “Helal olsun!” dedirtiyor. Çok beğeniyorum ve çok seviyorum. Daha iyi olsun, yıllar boyunca yayımlanmayı sürdürüp Ellery Queen ve Black Mask dergileri gibi kült dergi mertebesine ulaşsın istiyorum.

Yeni yılda daha da vazgeçilmez olacağız, 2023’te de bizi okumaya devam edin, katiyen pişman olmazsınız. Mutlu yıllar herkese.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Suçlulukla Kuşatılmış Vicdan Muharebesi: 'Time' - Devrim Toyran

Sonraki Hikaye

Haftalık Seyir Rehberi

En Son Yazılar