Haftalık Seyir Rehberi

//
7 dakikalık okuma

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız film, dizi ve belgeselleri derledi.

Judas and The Black Messiah (BLUTV)

Fred Hampton… ABD’de 60’lar boyunca en etkili siyasi oluşumlardan, devrimci siyah hareketi Kara Panter Partisi’nin başkan yardımcısıydı. 21 yaşında FBI tarafından vahşice öldürüldü.

Bol ödüllü film Judas and The Black Messiah, FBI’nın Kara Panterleri yok etmek için işlediği en çarpıcı suçlardan birini gerçeklere bağlı kalarak anlatıyor. Fred Hampton’ın Kara Panter Partisi’ndeki sağ kolu William O’Neal, basit bir araba hırsızlığı nedeniyle FBI’ın eline düşer ve kendileri için muhbirlik yapmaya ikna edilir. Film genç, kararlı bir devrimci olan Fred Hampton’ın en yakınındaki isim tarafından nasıl ihanete uğradığını ve suikast ile yok edildiğini sert bir biçimde gösteriyor. Filmin senaryo çalışmalarında Fred Hampton’ın oğlunun da katkısının büyük olduğunu ekleyelim.

Politik bir cinayetin arka planını anlamak isteyenler, bu etkileyici filmi mutlaka izlemeli. Judas and The Black Messiah, BluTV, Netflix ve TV+’ta yayında.

Ragdoll (GAİN)

Killing Eve ve Bad Education dizilerinin de yazarları arasında bulunan Freddy Syborn tarafından geliştirilen, Daniel Cole imzalı aynı adlı romandan uyarlanan bir İngiliz polisiyesi Ragdoll.

Dedektif Nathan Rose, bir şüpheliye saldırdığı için görevden alınmış ve psikolojik değerlendirme sürecine girmiştir. Süreci başarıyla atlatan Rose, Londra Polis Teşkilatı’ndaki görevine döner. En iyi arkadaşı ve eski ortağı Emily Baxter, onu bir suç mahalline çağırdığında uzun zamandır beklediği büyük ve zor bir soruşturmayla karşı karşıya olduğunu anlar.

Londra’nın izbe bir dairesinde tuhaf bir ceset bulunur çünkü ceset bir kişinin bedeninden oluşmaz. Altı farklı kişinin beden parçaları kesilip dikilerek tek bir ceset haline getirilmiştir. Bu cesede “ragdoll” adı verilir. Nathan, Emily ve ekibin çaylak polisi Lake bu zor cinayet dosyasında birlikte çalışacaklardır. İlk iş, öldürülen altı kişinin kimliğini tespit etmek ve kurbanlarla ilgili olabildiğince fazla detaya ulaşmaktır.

Ekip, cinayet soruşturmasını sürdürürken “ragdoll katili” yeni kurbanlarının listesini polise gönderir. Bu listede Nathan Rose’un da adı vardır. Zamanla yarışan Nathan ve ekibi, bir yandan ragdoll katilini yakalamaya, bir yandan da öldürüleceği söylenen altı kişiyi koruma altına almaya çalışır.

Bad Guy (PRIME VIDEO)

Bad Guy, tüm hayatını mafyayla mücadeleye adayan Silciyalı bir savcıya, Nino Scotellaro’ya odaklanıyor. Savcı, birkaç yıldır, İtalyan mafyasının kaçak elebaşı Mariano Suro’nun peşindedir ve yakalamasına ramak kalmışken bir anda kendisini yargılanırken bulur. Her şeyini kaybeden savcı, başka birinin kimliğiyle yaşamaya devam eder, ailesi, tüm yakınları onun öldüğünü sanmaktadır. Fakat savcı, aslında mafya üyesi Balduccio Remora’ya dönüşür, Suro’nun rakibi olan bir mafya ailesine katılır ve hem bu ailede hayatta kalmayı, hem de Suro’nun suçlarını kanıtlayıp onu mahkum etmeyi amaçlamaktadır.


Kült İtalyan polisiyesi Gomorrah‘ın yazarlarından Ludovica Rampoldi imzasını taşıyan Bad Guy, aksiyonu ve gerilimi bol bir mafya polisiyesi.

Because We Forget Everything (DISNEY+)

Gizem yazarı M’nin F. adında bir kız arkadaşı vardır, çift beş yıldır birliktedir. Çok yoğun bir hafta geçiren M, F ile çok görüşemez. F’nin kız kardeşi olduğunu söyleyen bir kadın, M’yi arar ve F’nin cadılar bayramından beri kayıp olduğunu söyler. M, kız arkadaşına ne olduğunu bulmak için kendince bir araştırma ve soruşturma sürecine girer. F’nin çalıştığı anaokuluna gider, iş arkadaşlarıyla konuşur, ilk kez bir sosyal medya hesabı açar ve burada da araştırmalar yapar. Bu araştırma süreci içinde bazı tehdit mesajları bile alır.

M, F’yi araştırdıkça onun tanıdığı kadın olmadığını, başka bir hayatı olduğunu anlamaya başlar. Ayrıca yeni tanıştığı insanlar ve onların sorunları da M’nin sakin yazar hayatını altüst eder.


Disney+’ta yayınlanan Asya dizisi Because We Forget Everything, başkahramanı yazar olan hikâyeleri seven ve gizem çözmek isteyenler için ideal.

Sophie Toscan Du Plantier Cinayeti (NETFLIX)

İrlanda’da, huzurlu, sakin ve yerel halk dışında dünyanın farklı ülkelerinden gelen sanatçıların, yazarların yaşadığı Batı Cork bölgesinde 1996 Noel’inde korkunç bir cinayet işlenmiştir.

Fransız sinema yapımcısı, 39 yaşındaki Sophie, tatil için geldiği çiftlik evinin önünde vahşice öldürülmüştür. Bu bölgede neredeyse 100 yıldır cinayet işlenmediği için olay yerine gelen polisler, olay yeri inceleme memurları pek çok hata yapar ve anlaşılan o ki soruşturmayı olumsuz etkileyecek adımlar atarlar.


Üç bölümlük belgesel 1996’dan günümüze İrlanda’daki polis kuvvetlerinin, yargının cinayet soruşturmasıyla ilgili yaptıklarını; bölgede yaşayan ve cinayetle ilgili tek bir şüpheliyi işaret eden tanıkların ifadelerini; Sophie’nin ailesinin neredeyse 30 yıldır devam eden hukuk mücadelesini etkileyici bir dille anlatıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

'Yıl Dökümü': Ercan Akbay'ın 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Nihal Orhan'ın 2022 Seçkisi

En Son Yazılar