Stephen King’in Enstitü Adlı Kitabını Bu Sonbaharda Yayımlayacağız

7 dakikalık okuma

Eylül ayından itibaren yayıncılık dünyası hareketlenir, “sezon” açılır. Pek çok kitap peş peşe okurla buluşmaya başlar. Yayınevleri pandemi ve her gün daha da zorlaşan ekonomik koşullara rağmen  üretmeye devam ediyor. Biz de  yayımladığı kitapları/serileri merakla beklediğimiz yayınevlerinin editörleriyle görüştük, pandeminin yayın programına etkisini ve polisiyeseverleri yeni yayın döneminde hangi kitapların beklediğini öğrendik.


Dosyamızın bugünkü konuğu, Agatha Christie, Stephen King gibi klasikleşmiş yazarların yayımcısı olan Altın Kitaplar ‘ın başeditörü Hülya Şat. Hülya Şat’a, Celil Oker’in baskısı bulunmayan kitaplarını ve Michael Connelly kitaplarını yayımlayıp yayımlamayacaklarını da sorduk.

Geçtiğimiz yayın döneminin önemli bir bölümü pandemi koşullarında geçirdik maalesef, bu nedenle yayın planında ertelediğiniz ya da şimdilik vazgeçtiğiniz polisiye romanlar oldu mu?

Pandemi koşulları öylesine çaresiz bıraktı ki herkesi, yayıncı olarak bizler de önceleri ne yapabileceğimiz konusunda kararsız kaldık. Herkes gibi evlerimize çekildik. Bu arada ne yeni bir kitap yayımladık ne de ofis çalışmalarımız devam edebildi. Ancak süreç ilerledikçe daha görünür hale gelen internet satışlarının hareketliliği, bizi ses getirebilecek veya çoktandır tükenmiş olan kimi kitaplarımızı yayımlamak konusunda harekete geçirdi. Özellikle Agatha Christie romanlarının tükenmiş baskıları, kimi kişisel gelişim kitaplarımız ve S. King kitapları bu süreçte başı çeken eserler oldu. Ertelediğimiz bazı polisiye romanlarımız ise şu sıralar çeviri sürecinde.

2020-2021 yayın döneminde yayın tarihi kesinleşmiş yeni çeviri polisiye romanlar var mı listenizde? 

2020-2021 yayın döneminde yayımlayacağımız polisiye romanlar olacak. Şimdiden kesinleşmiş yayın tarihi vermeyi doğru bulmuyorum ancak kış ayları içinde yayımlanacaklarını söylemek isterim. Bunlardan biri Andrew Wilson’ın A Talent for Murder romanı. Kitabın ana karakteri Agatha Christie. Yazarın kayıp on günü üzerinden heyecanlı bir gerilim ve polisiye örgüsü kurulmuş. Ayrıca Sophie Hannah’nın yeni bir kitabı çeviri sürecine girecek.

Yeni yayın döneminde telif polisiye romanlar konusunda nasıl bir programınız olacak? Yeni dosya kabul ediyor musunuz yahut yeni/ilk kitaplarını yayımlayacağınız polisiye yazarları var mı?

Telif polisiye romanlar konusunda kaliteli yeni eserlere/isimlere her zaman açığız ancak gerçekten de fark yaratacak, öne çıkacak bir eser kapımızı henüz çalmadı.

Celil Oker’in bazı kitaplarının baskısı bulunmuyor maalesef, yeni baskılarını yapacak mısınız?

Celil Oker gibi bir yazar için şunu söylememin doğru olduğuna inanıyorum; Celil Bey’in kitaplarının daha çok satması, defalarca baskı yapması gerekirdi. Biz yayıncısı olarak kitaplarını Türkiye’nin her noktasına ulaştırmaya çalıştık. Zaten kendisi de bizimle çalışmaktan her zaman çok memnun olduğunu dile getirmişti. Ancak satış rakamları ile polisiye roman meraklılarının sayısı aynı oranda değil sanırım. Biz yayınevi olarak onun gibi kıymetli bir ismin kitaplarını yayımlamaktan her zaman gurur ve onur duyduk. Keşke çalışacak, okuyacak daha çok zamanımız olsaydı. Celil Bey’in kitaplarının durumuna gelecek olursak, ailesi ile görüşme içindeyiz tam da bu sıralar. Çünkü sizin de dile getirdiğiniz gibi baskısı tükenen, sözleşme süresi yenilenecek olan kitaplar var.

Dan Brown ve Stephen King’in yeni yayın döneminde yayımlayacağınız kitapları var mı? 

Yeni yayın döneminde Dan Brown’ın sesli/müzikli bir çocuk kitabını yayımladık. Ancak yazarın Robert Langdon karakteriyle sürdürdüğü yeni romanı 2021 sonbaharında yayımlanacak çünkü roman henüz yazım aşamasında. Stephen King’in uzun süredir yok sattığımız Yazma Sanatı kitabından sonra çevirisini henüz tamamladığımız Enstitü kitabını bu sonbaharda, muhtemelen kasım ayı ortasına kadar yayımlayacağız. Yazarın şu sıralar çevirisi yapılmakta olan bir diğer romanı da If It Bleeds. Bu romanı da 2021 kışında yayımlamayı planlıyoruz.

Michael Connelly’nin kitaplarını yayımlamaya devam edecek misiniz?

Michael Connelly romanlarını ne yazık ki yayımlamaya devam edemiyoruz. Yazarın seveni olsa da bir baskısını bitirmek dahi yıllar alıyor neredeyse, yani satışları oldukça düşüktü. Bu nedenle istemeye istemeye de olsa artık yayımlamıyoruz.

Yayın listenizden, belki çok fark edilmediğini ya da mutlaka okunması gerektiğini düşündüğünüz hangi polisiye romanları önerirsiniz türün tutkunları için? 

Aslında polisiye ve gerilim türünün iç içe geçtiği birkaç kitap önerim şunlar: 

Öldürmeye Değer Kişiler (Peter Swanson)

Kalbimdeki Gizli Katil (Peter Swanson)

Korkunun Kıskacında (Peter Swanson)

Artık Özgürsün (Clare Mackintosh)

Kayıp Zamandaki Kız (Kathryn Croft)

Özlem Özdemir

1984 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu, aynı bölümde yüksek lisans yaparken eğitim yayıncılığı alanında çalışmaya başladı, iki yıl sonra kültür yayıncılığı alanına geçti. Bilim ve Gelecek dergisinde Yazı İşleri Müdürü, Esen Kitap'ta Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. SoL gazetesinin bilim eki BilimsoL'a ve kitap ekine katkı sundu. Mylos Yayın Grubu'nun kurucularından. Episode ve 221B'nin yayın yönetmeni.

Önceki Hikaye

Midsomer Murders 22. Sezonuyla İzleyicilerle Buluşmaya Hazırlanıyor

Sonraki Hikaye

2021 Yılında Henning Mankell’in Kurt Wallander Serisine Başlayacağız

En Son Yazılar