Agatha Christie Klasiği “Nil’de Ölüm” Vizyona Girdi

6 dakikalık okuma

Bir Agatha Christie klasiği, huzurlu bir tatil sırasında balayında olan bir kadının öldürülmesiyle kendisini bir cinayet soruşturmasında bulan dedektif Hercule Poirot’un hikayesini anlatan “Nil’de Ölüm” gösterime girdi.

Kenneth Branagh’ın yönetmenliğini üstlendiği ve başrolünde yer aldığı “Doğu Ekspresinde Cinayet”in devam filmi “Nil’de Ölüm”, Agatha Christie’nin 1937 yılında yayımlanan aynı isimli kitabından uyarlandı. Sevilen dedektif Hercule Poirot’nun karşılaştığı yeni bir cinayet vakasını konu edinen filmde, başarılı oyuncuya Gal Gadot, Emma Mackey, Armie Hammer ve Rose Leslie başrolde eşlik ediyor. Senaryosu Michael Green tarafından kaleme alınan filmin konusu ise özetle şöyle:

“Belçikalı dedektif Hercule Poirot’un göz alıcı nehir vapurunda geçen Mısır tatili, mükemmel görünen bir çiftin huzurlu balayı trajik bir şekilde yarıda kesilince korkunç bir katil arayışına dönüşür”

2017 tarihli Murder on the Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet) uyarlamasının devamı niteliğindeki Death on the Nile‘in ilk fragmanı geçen yıl ağustos ayında paylaşılmıştı, normal şartlarda 2021 yılı içerisinde izleyicilerle buluşaca film, koronavirüs pandemisi nedeniyle 1.5 yıl sonrasına ertelenmişti.

20th Century yapım başkanı Steve Asbell, “Ken’in bu klasik hikayeye yönelik kapsamlı, zarif vizyonu, mümkün olan en büyük ekranda izlenmeyi hak ediyor. Bu filmle, harika oyuncu kadromuzla ve Death on the Nile’ı ekrana getiren muhteşem çalışmayla gurur duyuyoruz” dedi. “İzleyicilerin Hercule Poirot’nun bir sonraki macerasını izlemek için sabırsızlandığını biliyoruz ve bu ünlü serideki en yeni filme ustaca hikaye anlatımı vizyonunu veren Ken’le çalışmaya devam etmekten heyecan duyuyoruz.”

Agatha Christie Ltd. başkanı-CEO James Prichard ekliyor, “Agatha Christie’nin ilk romanının yayınlanmasından 100 yıldan fazla bir süre sonra, suç eserleri son derece popüler olmaya devam ediyor ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından yeniden keşfediliyor. Disney ve ortaklarımız, Christie’nin klasik eserlerini milyonlarca yeni hayranla tanıştırmaya yardımcı olan bu seriye inandıkları için çok heyecanlıyım.”

Armie Hammer Tartışmaları

Birden fazla kadının Hammer’ı duygusal taciz, manipülasyon ve zorlama ile suçlamasının üzerinden neredeyse bir yıl geçti; Nisan ayında, adını yalnızca Effie olarak veren bir kadın, Hammer’ı tecavüzle suçladı. Hammer iddiaları yalanladı ancak Jennifer Lopez’in Shotgun Wedding filmi ve Paramount+’daki Godfather serisi de dahil olmak üzere bir dizi film ve TV projesinden çekildi.

“Nil’de Ölüm”ün çekimleri, iddiaların ortaya çıkmasından bir yıl önce tamamlanmıştı, bu da Disney’i zor bir pozisyonda bıraktı. Aslen 2020’de vizyona girmesi planlanan film, Covid-19 nedeniyle daha önce de ertelenmişti. Hollywood Reporter, Disney’in farklı bir aktörle yeniden çekimler yapmak veya bitmiş filmi değiştirmek için dijital teknolojiyi kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendirdiğini, ancak nihayetinde bunlarınn lojistik açıdan çok zor olacağına karar verdiğini söyledi.

İki Ülkede Yasaklandı

“Death on the Nile” bu hafta sonu vizyonda, ancak bazı ülkeler siyasi kaygılar nedeniyle son dakikada filmi boykot ediyor. Kenneth Branagh filmi, başrol Gal Gadot’un İsrail’le olan bağları sebep gösterilerek, Lübnan veya Kuveyt’te gösterilmeyecek. Yakın zamanda Filistinliler için “komşular” ifadesi kullanması, daha önce İsrail ordusunu övmesi ve Hamas’ı eleştirmesi sebepler arasında gösteriliyor.

Gadot İsrailli bir oyuncu ve model. 2004 yılında İsrail Güzeli güzellik yarışmasını kazanarak kariyerine başladı. “Wonder Woman” yıldızı Rosh HaAyin şehrinde büyüdü ve iki yıl boyunca İsrail Savunma Kuvvetleri’nde görev yaptı.

Kaynaklar, Kuveyt’in yasağının, açıklamalarından ziyade Gadot’un İsrail askerlik hizmetinden kaynaklandığını söylüyor. Daily Mail, hükümet içindeki bir kaynağın, eski bir İsrail askerinin başrol oynadığı bir filmi yayınlamayacaklarını söylediğini aktardı. Ne Lübnan ne de Kuveyt film için herhangi bir düzenleme talebinde bulunmadı, sadece Gadot’un varlığı nedeniyle göstermeyi reddediyorlar.

Hollywood, zaman zaman Amerikan filmlerini sansürleyen Orta Doğu ülkeleri ile uğraşmak zorunda kalsa da, stüdyolar genellikle ülkenin otoriter hükümeti ve kitlesel izleyicileri nedeniyle Çin sansürüyle daha fazla ilgileniyor. Ancak “Nil’de Ölüm” bu cephede hiçbir sorun yaşamadı. Gizem filmi önümüzdeki hafta sonu Çin’de vizyona girecek ve Orta Doğu ülkelerinin çoğu filmi bu hafta sonu Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona girdiği saatte gösterecek.

Fragman:

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Tokyo Vice │ 90'larda Japonya; Michael Mann, Ken Watanabe, Ansel Elgort

Sonraki Hikaye

İz Sürücü │ Tana French

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…