Murdaugh Dosyası

20 dakikalık okuma

Murdaugh dosyası; uzun, karmaşık ve araştırdıkça içinden çıkılamaz hale gelen, insanın aklına sarmaşık misali dolanan bir dava. Olayın gerçekleştiği yer olan ABD’nin yanı sıra dünya medyasında da epey ilgi gören davanın üzerinden henüz iki yıl kadar kısa bir süre geçmişken Netflix’e belgeseli çekildi. Ben de davayı duyduğum andan itibaren takip edenlerdenim.

Amerika’daki polis teşkilatının, FBI’ın ve medyanın büyük bir çoğunluğunun ırkçı eğilimleri uzun süredir eleştiriliyor. ABD’de yaşayan siyah, latin ve aborjinlerin dava ve soruşturma süreçleri beyazlarınkinden çok daha yavaş ve zor ilerliyor, çoğu zaman ilerlemiyor. Murdaugh ailesi ise hem polis hem de medyanın ilgisini çeken bir aileydi: Beyaz, zengin ve muhafazakâr.

Murdaugh Ailesi

Muhafazakâr ve milliyetçi eyalet Güney Kaliforniya’nın Hampton kentinde yerleşik olan bu ailenin kökleri aslında oldukça eskiye dayanıyor. Murdaugh ailesi neredeyse bir asırdır bölgenin en büyük hukuk bürosunun sahibi. Ayrıca ailenin erkekleri üç nesildir bölge başsavcısı olarak görev yapmış. Sayılamayacak kadar arazileri, evleri, tekneleri, arabaları ve hatta uçakları olan bu aile, büyük bir servete sahip. Murdaughlar bölgedeki herkesçe tanınıyor.

Peki ama onlar kimleri tanıyor?

Tabii ki gerekli herkesi; hâkimlerden savcılara, polisten şerife kadar bölgedeki bir dizi güçlü bağlantıları şimdiye kadar birçok şeyden paçayı sıyırmalarını sağlamış.

murdaugh ailesi

Ailenin odaklanacağımız dört üyesi var: Baba Alex (54), anne Maggie (52) ve iki oğulları Buster ve Paul (22). Alex, tıpkı dedesi ve babası gibi avukatlık yapıyor ve soyadlarına ait hukuk bürosunun yöneticisi. Eşi Maggie’nin Murdaugh olması dışında pek bir özelliği yok. Buster, daha sonra intihalden atıldığı hukuk fakültesinde eğitimine devam eden ailenin büyük oğlu. Paul, ailenin en genç üyesi ve olayların kilit noktası. Murdaugh ailesi zenginlikleri ve güçleri kadar bağımlılıklarıyla da biliniyor. Baba Alex Murdaugh ağrı kesici, oğlu Paul ise alkol bağımlısı. Küçük yaştan beri alkolle haşır neşir olan Paul, iki içkiden sonra tamamen farklı bir insan olduğu için arkadaşları sarhoş Paul’a bambaşka bir isim dahi takmış. Sevgilisi Morgan ve tüm arkadaşları Paul’u, ayıkken ne kadar neşeli ve eğlenceliyse sarhoşken o kadar saldırgan ve tehlikeli olarak tanımlıyor. Açıkça alkolik olan Paul’un bağımlılığını problem olarak görmeyenler tabii ki sadece ebeveyni Alex ve Maggie… Bu kadar güçlü bir ailenin oğlunun alkolik olması ve hatta tedavi görmesinin duyulması onlar için kabul edilebilir bir durum değil.

Maalesef sonucu bir insanın hayatına mal olmuş büyük bir hata…

Mallory Beach ve Tekne Kazası

23 Şubat 2019

Mallory Beach ve erkek arkadaşı Anthony Cook, Paul Murdaugh ve üç arkadaşıyla beraber Paul’un kullandığı tekneyle Paukie Adası’ndaki bir partiye gitmeye karar veriyorlar. Tekneye binmeden önce Paul, yasal yaş sınırının altında olduğu için abisi Buster’ın kimliğini kullanarak bir düzine alkol satın alırken güvenlik kameralarına yakalanıyor. Tekne yolculuğundan sonra partide birkaç saat geçiriyorlar ve bu süre zarfında hepsi oldukça sarhoş oluyor.

Gece yarısı olduğunda partiden ayrılıp tekneyle dönmek için yola çıkıyorlar. Onunla teknede olan arkadaşları Paul’un agresif olduğunu ve hiçbir araç kullanamayacak kadar alkollü olmasına rağmen tekneyi ondan başka birinin kullanmasına izin vermediğini söylüyor. Buna rağmen direkt eve dönmek yerine Paul ve Connor, arkadaşları onları beklerken tekneyi yakınlardaki bir rıhtıma bağlayıp bir barda içmeye devam ediyorlar.

Tekneye döndüğünde daha da sarhoş olan Paul, arkadaşlarının ifadesine göre, hızlanmaya ve daireler çizmeye başlıyor. Maalesef beklenen oluyor ve gece 02.00 civarında bir köprüye çarpıyorlar. Kazadan hemen sonra Paul ve arkadaşları polis tarafından karaya çıkartılıyor fakat bir eksikle: Mallory Beach.

Kanındaki alkol, yasal sınırın üç katı çıkan Paul, pek tabii babası ve dedesini arayarak onlardan yardım istiyor. Hemen olay yerine gelen Murdaugh aile üyeleri henüz 19 yaşında bir genç olan Mallory’nin kayıp ve muhtemelen vefat etmiş olabileceğini anlıyorlar ve polisi tekneyi kullananın Paul değil, arkadaşlarından herhangi biri olduğuna ikna etmeye çalışıyorlar. Teknede bulunan Anthony ve ailesine olayı üstlenmesi için para dahi teklif eden ailenin tek derdi, kötü şöhret ve potansiyel cezadan kaçınmak.

Kazadan tam sekiz gün sonra, 3 Mart 2019’da olay yerinden sadece birkaç kilometre ileride Mallory Beach’in cansız bedenine ulaşıldı.

mallory beach

Çifte Cinayet

7 Haziran 2021

Tekne kazasının üzerinden 2 yıl geçmişti. Paul Murdaugh, tesir altındayken araç kullanma, Mallory’nin ölümüne sebep olma ve iki kişiyi ağır yaralama suçlarından yargılandı. Paul, tüm suçları reddetmişti ve duruşmayı bekliyordu. Öte yandan Maggie Murdaugh’ın bazı ödemelerin geciktiğini ve Alex’in maddi gücünün sarsıntıda olduğunu öğrendiği için boşanma avukatlarıyla görüştüğü dedikoduları yayılıyordu.

7 Haziran 2021 tarihinde ailenin babası Alex Murdaugh, ambulansı arayarak küçük oğlu Paul ve eşi Maggie’yi ailelerine ait av kulübesinde vurulmuş halde bulduğunu bildirdi. Polisler olay yerine geldiğinde ikisi de çoktan ölmüştü. Paul, bir av tüfeğiyle vurulmuştu. Evde birden çok av tüfeği bulundu. Öte yandan Maggie, AR-15 adı verilen ve oldukça spesifik bir mermi olan Blackout 300 kullanan bir tüfekle vurulmuş halde bulundu. Evet, doğru tahmin! Murdaugh ailesi bu spesifik silaha da sahipti. Fakat ne hikmetse polis bu silaha el koymadı ve o gece kullanıp kullanılmadığı hiç incelenmedi.

Alex’in ilk ifadesine göre, Alex o akşam evdeydi. 19.00 sularında uyudu ve 19.30’da uyandı. Uyandığında eşi ve oğlunu göremedi ve 20.05’te onlara mesaj atarak anne babasını ziyaret etmeye gideceğini söyledi. 22.20-22.30 sularında eve döndüğünde ise eşi ve oğlunu birçok defa silahla vurulmuş bir halde evin dışında bulduğunu ve hemen polise haber verdiğini ifade etti.

Halihazırda küçük bir kasaba olan Hampton’u dedikodular sardı. Bunun Mallory’nin ailesinin işlediği bir intikam cinayeti olduğunu savunanlar, Alex’ten çok haklı sebeplerle şüphelenenler ve ortada bir seri katil olduğunu düşünenler vardı.

Cesetlerle Dolu Bir Geçmiş

2 Şubat 2018

Gloria Satterfield, Murdaugh ailesinin yıllardır ev işlerini üstlenen, Paul’u büyüten yardımcıydı. Neredeyse yirmi yılı aşkındır aileyle çalışmasından dolayı ailenin tüm sırlarına hâkim belki de tek kişiydi.

Ailenin bağımlılıklara yatkınlığından bahsetmiştim. Alex Murdaugh da bu genlerden payını almış olacak ki ciddi bir ağrı kesici bağımlılığına sahip. Gloria, çalıştığı Murdaugh evinde merdivenlerden düşüp şüpheli bir şekilde ölmeden hemen önce babasının bağımlılığını çok ciddiye alan Paul’a, Alex’in yatağının altına bantlanmış bir torba ağrı kesici ilaç bulduğunu söylüyor.

Gloria, 2018’de her sabah yaptığı gibi kahvesini alıp Murdaugh evine varıyor ve Maggie’nin dediğine göre evin dış merdiveninden çıkarken köpekler yüzünden ayağı takılıp düşüyor. Ağır bir kafa travması geçiren Gloria Satterfield, 26 Şubat 2018’de 57. yaşını kutladıktan henüz birkaç hafta sonra, kaldırıldığı hastanede beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Gloria’nın ölümü kayıtlara “doğal ölüm” olarak geçti ve otopsi yapılmadı.

Alex, Gloria’nın ölümünden sadece birkaç ay önce bahsi geçen evlerini sigortalatmış. Şüpheli, değil mi? Dahası var. Alex, Gloria’nın ölümünden sonra sigortadan 4.3 milyon dolar tazminat ödemesi almış. Bu tazminat, Gloria’nın iki oğlunun haberi dahi olmadan Alex’in cebine gitmiş. 2021’deki Maggie ve Paul’un ölümünden sonra Gloria’nın davası da tekrar açıldı ve hâlâ devam ediyor.

Stephen Smith’in Gizemli Ölümü

8 Temmuz 2015

2015 yılının 8 Temmuz günü, Güney Kaliforniya Polis Departmanı, ıssız bir otoyolun ortasında, arabasından sadece birkaç metre ileride hareketsiz yatan genç bir erkek hakkında ihbar alır: Stephen Smith.

Stephen Smith, Murdaugh ailesinin büyük oğlu Buster Murdaugh’un sınıf arkadaşıydı. Stephen, muhafazakâr bir eyaletin küçük bir kasabasında açıkça eşcinsel olduğu bilinen bir gençti. Cinsel kimliği sebebiyle maruz kaldığı zorbalıklara rağmen arkadaşları onu her daim neşeli, komik ve pozitif biri olarak tanımlıyordu.

stephen smith

Kaza esnasında henüz 18 yaşında olan Stephen, olay yerinde hayatını kaybetti. Olay yerinde bunun bir trafik kazası olduğuna dair hiçbir işaret yokken polis, olayı vur-kaç diye değerlendirdi. Otopsi sonucuna Smith’in ölümü “motorlu araç kazasında meydana gelen kafa travması” olarak yazıldı fakat ölüm nedeni “belirlenemedi”. Stephen Smith’in ölümüne dair detaylı bir soruşturma yürütülmedi ve dava düştü. Olayın medyada duyulması ve tekrar bir soruşturma sürecine girilmesi ise Stephen’ın ölümünden tam tamına altı yıl sonra, Murdaugh cinayetlerinin ardından oldu.

Kazadan sonra kasabada Stephen Smith ile Buster Murdaugh arasında eşcinsel bir ilişki olduğu söylentileri yayılmaya başladı. Bu durum tabii ki homofobik yorumlarıyla bilinen sert Katolik Murdaugh ailesi için hiç de iyi değildi. Buster’ın eşcinsel olması ailenin adına leke sürülmesi anlamına geliyordu.

Aileyi ve Stephen’ı tanıyan birçok kişi, Murdaughların davayı kapat mak ve kendileriyle ilgisini gizlemek için ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyor.

22 Haziran 2021’de Paul ve Maggie’nin ölümünden iki hafta sonra, Stephen Smith ve Gloria Satterfield’in cinayet davaları tekrar açıldı. Her iki davanın da başşüphelisi Alex Murdaugh.

Alex’in Kâbusu

4 Eylül 2021

Alex, 2021 yılında eşi ve oğlunun cinayetlerinin yanı sıra ve yukarıda bahsettiğim Gloria ve Stephen cinayetlerinde de başşüpheli konumunda. Hakkında her geçen gün bir başka suçlama çıkarken Murdaugh hukuk bürosunun çalışanları Alex’in zimmetine para geçirdiğini keşfederek onu istifaya zorladı. Alex’in kabusu böylece başladı.

4 Eylül 2021 tarihinde Alex Murdaugh, 911’i arayarak yol kenarında lastik değiştirdiği esnada tanımadığı bir adam tarafından kafasından vurulduğunu söyleyerek yardım istedi. Alex kafasından vurulmasına rağmen kazayı hafif atlattı ve kaldırıldığı hastanede yapılan tedavinin ardından tamamen iyileşti.

Olaydan birkaç gün sonra verdiği ifadede Alex, bunun bir intihar girişimi olduğunu ve ailesinin hayatta kalan son üyesi, oğlu Buster’ın kendisinin hayat sigortasından yararlanabilmesi için böyle bir yola başvurduğunu itiraf etti. Bu sebeple önceden müvekkili olan bir uyuşturucu satıcısıyla anlaşarak ona kendisini vurması için para verdiğini belirtti. Zanlı Eddie Smith, tüm suçlamaları reddetti ve Alex’in onu oraya bir konu hakkında konuşmak için çağırdığını ve bu olayı kurguladığını söyledi.

Alex oldukça zeki bir adam. Hukuk sistemini iyi bilmesi ve güçlü bağlantıları şu ana dek lehine işlemiş. Hukuk bürosundan çaldığı milyon dolarları Eddie Smith’e çek ederek kendisinin oksitosin adı verilen bir maddeye bağımlı olduğunu (daha önce kimsenin böyle bir bağımlılıktan haberi yoktu) ve bu maddeyi ona Eddie’nin sağladığını söylüyor. İşin şüpheli kısmı, bu çekler Paul ve Maggie’nin cinayetinden önce başlamış ve giderek artmış. Alex, çok büyük ihtimalle bunların ortaya çıkmasını ve polisin, eşinin ve oğlunun cinayetinden Eddie’yi sorumlu tutmasını umuyordu. Tabii ki Alex söylemedikçe gerçeği asla öğrenemeyeceğiz.

Yolsuzluk mu Cinayet mi?

13 Eylül 2021

Polis raporlarında birden fazla defa Murdaugh adı geçmesine rağmen Stephen Smith cinayeti aydınlatılmamış, Gloria Satterfield’in şüpheli ölümü araştırılmamıştı. Masum insanların hayatlarını kaybetmelerinin üstünü kapatan polis departmanı, konu yolsuzluk ve vergi kaçakçılığı olunca oldukça detaylı bir soruşturma yürütmeye karar verdi. Paul ve Maggie’nin çifte cinayetlerinde dahi yapmadıklarını yaparak Murdaugh evi için arama izni çıkardı. Polis aramasından hemen önce Murdaugh ailesinin iki üyesi John ve Buster’ın evlerinden sekiz adet silah çıkardığı görüntüleri medyaya sızdı. Bu esnada polisin elinde hâlâ cinayet silahı olmadığını belirteyim.

paul murdaugh

Alex Murdaugh ve Davaları

19 Ekim 2021

19 Ekim 2021 günü, Stephen, Mallory ve Gloria’nın geride bıraktığı yakınlarının yanı sıra davayı takip eden herkes Alex’in mahkemeye sevk edildiği haberiyle uyandı. Peki Alex’in tutuklanmasına sebep olan suç neydi? Benim de tek düşündüğüm buydu. Alex’in tutuklanması Gloria Satterfield adına sigortadan aldığı 4.3 milyon dolarlık para sebebiyle oldu. Alex Murdaugh bence ilk defa kendisini güçsüz ve çaresiz hissetti. Üstüne basa basa söylediğim gibi, köklü ve güçlü bir aileden geliyordu, hukuk sistemini manipüle etmeyi iyi biliyordu ama bu sefer gücünün yetemeyeceği kadar büyük delillerle karşı karşıya kalmıştı.

alex murdaugh

Sonuç

Ben bunu yazdığım esnada Alex, toplamda 99 suçtan yargılanıyor. Gloria Satterfield ve Stephen Smith cinayetleri, yolsuzluk, zimmete para geçirme ve Mallory Beach davasında delil karartmadan hâlâ yargılanan Alex, eşi Maggie Murdaugh ve oğlu Paul Murdaugh’ı kasten öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Murdaugh dosyası, içinden çıkılamaz hâle gelen bir konu. Adaletin sağlanmasının geç olması için hiçbir sebep yoktu. Yine de Gloria, Mallory ve Stephen’ın ailelerinin en azından bir sonuca ulaştıklarını bilmek ve Alex’in yargılanması insanın içini rahatlatıyor.

Bu yazı, Yağmur Çöl tarafından 221B’nin 39. sayısı için kaleme alınmıştır.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

David Fincher, Mindhunter'a Devam Etmeyi Düşünüyor

Sonraki Hikaye

'Watson' Dizisinin Başrolü Morris Chestnut Oldu

En Son Yazılar