Schorlau’dan Bir Dengler Macerası Daha: Kreuzberg Blues

3 dakikalık okuma

Wolfgang Schorlau’nun yeni romanı Kreuzberg Blues İletişim Yayınları tarafından yayımlanıyor. Schorlau bu defa Covid- 19, konut sorunu, aşı karşıtlığı, barınma hakkı gibi güncel sorunların etrafında heyecanlı bir macera anlatıyor. Polisiye severler için bir başucu kitabı olarak tanımlanan roman, Hulki Demirel’in çevirisiyle 10 Haziran’da raflarda olacak.

Covid-19 pandemisinin gölgesi altında, konut spekülasyonu ve barınma hakkı mücadelesi etrafında, heyecanlı bir siyasi polisiye…

Wolfgang Schorlau’nun özel dedektifi Georg Dengler, bu defa konut spekülasyonu yapan dev firmaların kıskacındaki dar gelirli kiracıların yardımına koşuyor. Bu firmaların, ellerindeki konut stokunu sürekli daha pahalıya kiralamak amacıyla bu insanları yıldırarak evlerinden çıkartmaya dönük stratejilerinin artık dehşet verici noktalara vardığı bir vaka var, karşısında.

Uluslararası sermayeyle bağlantılı bu saldırgan firmaların hırslı yöneticilerinin dünyasına giriyor roman. Yanı sıra, kamuoyunu ve devleti sol ve muhalif etkilere karşı yönlendirmeye çalışan “derin” yapıların dünyasına da giriyor.

Romanın arka planında, Covid-19 pandemisinin hükmünü yürütmeye başladığı günlerdeyiz. Dedektifimiz, en yakın arkadaşları arasında bile komplo teorilerine ve “aşı karşıtlarına” kapılanların çıktığını görüyor.

“Schorlau hızlı ve rahat, bir sosyal röportaj havasında yazıyor. (…) Güncel bağı çok güçlü bir siyasi gerilimin saf örneği.”
Abendzeitung München

Wolfgang Schorlau

1951’de doğdu. Ticaret yüksekokulunda okurken ’68 öğrenci hareketine katıldı. Uzun yıllar sanayide yöneticilik yaptıktan sonra 50 yaşında yazarlığa başladı. Başka romanları ve siyasi denemeleri de vardır fakat başarısını polisiye romanlarına borçludur. Özel dedektif Dengler’in ilk macerası olan Mavi Liste’yi (2003, çev. Hulki Demirel, İletişim Yayınları, 2016) 2015’e kadar yedi kitap daha izledi. Bunlardan Münih Komplosu (2016), Koruyan El (2017) ve Kavuran Soğuk (2018) da yine Hulki Demirel çevirisiyle İletişim’den çıktı. Aralarında 2006 Almanya Polisiye Edebiyat Ödülü’nün de yer aldığı birçok ödül kazandı. Stuttgart’ta yaşıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Mezarlık Film Serisinin Yayın Tarihi Belli Oldu

Sonraki Hikaye

'Tokyo Vice’ 2. sezon onayını aldı

En Son Yazılar