Başıboş Köpek – Commissario Morello Venedik’te  |  Wolfgang Schorlau, Claudio Caiolo

2 dakikalık okuma

Venedik dekoru önünde, İtalya’nın ve çağımızın hemen bütün siyasal sorunlarına bulanmış heyecanlı bir polisiye… Başıboş Köpek – Commissario Morello Venedik, İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini alıyor.


Wolfgang Schorlau, bu defa İtalyan yazar Claudio Caiolo ile beraber yarattığı komiser Morello karakteriyle İtalya’nın toplumsal hayatına, siyasetine ve suç âlemine dalıyor.

Arka planda, mutfak zevki, sohbeti muhabbeti, şen “mentalitesi” ile “İtalyan tarzı hayat” akıyor… Dekor: Tarihî binaları, San Marco Meydanı, kanalları, gondollarıyla dünyanın belli başlı kitle turizmi merkezlerinden Venedik.

Komiser Morello’nun uğraştığı vaka da, o kitle turizmi endüstrisinin şehri mahvetmesine karşı gelişen muhalefetle ve o muhalefetten rahatsız olan sermaye ve siyaset güçleriyle ilgili. Kendi “memleketinde,” Sicilya’da mafyayla yaşadığı acı olaylardan ötürü siyasi yozlaşma meselesini iyi bilen Komiser Morello için yine de farklı bir meydan okuma. Üstelik şimdi, kibirli Venediklilerin Sicilyalılar ve “Güneyliler” hakkındaki önyargılarıyla da boğuşmak zorunda.

Yazarlar Hakkında

Wolfgang Schorlau

1951’de doğdu. Ticaret yüksekokulunda okurken ’68 öğrenci hareketine katıldı. Uzun yıllar sanayide yöneticilik yaptıktan sonra 50 yaşında yazarlığa başladı. Başka romanları ve siyasi denemeleri de vardır fakat başarısını polisiye romanlarına borçludur. Özel dedektif Dengler’in ilk macerası olan Mavi Liste’yi (2003, çev. Hulki Demirel, İletişim Yayınları, 2016) 2015’e kadar yedi kitap daha izledi. Bunlardan Münih Komplosu (2016), Koruyan El (2017) ve Kavuran Soğuk (2018) da yine Hulki Demirel çevirisiyle İletişim’den çıktı. Aralarında 2006 Almanya Polisiye Edebiyat Ödülü’nün de yer aldığı birçok ödül kazandı. Stuttgart’ta yaşıyor.

Claudio Caiolo

1966’da Sicilya’da küçük bir beldede doğdu. Tiyatro öğrenimi gördü, birçok tiyatro oyunu sahneye koydu ve oyunculuk yaptı. Çok sayıda sinema filmine ve televizyon dizisine de aktör olarak katkıda bulundu. 1996’dan beri Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

FX yapımı suç dizisi Snowfall, altıncı sezonu ile ekranlara veda edecek

Sonraki Hikaye

Kurt Wallander Serisi - 1  |  KARANLIK YÜZ

En Son Yazılar