Komiser Montalbano serisi ilk kez Mylos Kitap etiketiyle Türkçede!

/
4 dakikalık okuma

Mutlaka okunması gereken 50 polisiye yazarından biri, İtalyan polisiyesinin usta ismi Andrea Camilleri’nin Komiser Montalbano serisi kronolojik olarak Türkçede ilk kez Mylos Kitap etiketiyle okurlarla buluştu.

Suyun Şekli

Komiser Montalbano serisinin ilk kitabı Suyun Şekli’nde Camilleri, İtalya ve Sicilya’nın gerçekliğine ayna tutuyor. Roman, İtalyan toplumunun ataletine, kurumların yozlaşmasına ve yerleşik düzenin devam etmesine karşı gözü kapalı takınılan toplumsal tavrın bir eleştirisini sunuyor. Montalbano’nun derdi, ne bireysel bir adalet anlayışı ne de keskin bir sonuca ulaşmak. Her ne kadar kimi zaman toplum tarafından, kimi zaman üstleri, hatta mağdurlar tarafından istenmese dahi Montalbano gerçeğin peşinde koşuyor.

İtalya’nın karmaşık politika-kilise-mafya üçgeninde şekillenen yapısını öğrenmek ve daha da önemlisi, İtalyan polisiyesinin efsane yazarlarından Andrea Camilleri ile tanışmak isteyenler için…

Komiser Salvo Montalbano

Sicilya’nın kıyı kesiminde yer alan kurgusal Vigàta kasabasında görev yapan Komiser Salvo Montalbano… Şahsına münhasır, kendine has yöntemleri olan, olgun ve tecrübeli bir dedektif. Karmaşık ve zorlu gizemleri, entrikaları ve kumpasları mantığı ve güçlü içgüdüleriyle alt eder. İçine kapanık bir karakterdir, soruşturmaları yalnız başına yürütmeyi tercih eder.

Üstlerinin baskısından ya da gücünden korkmaz. Kendisi gibi olmaktan vazgeçmez. İlgiden hoşlanmaz, mesleğinde yükselme hırsı yoktur. Bürokrasinin ağlarına takılmadan işini en iyi şekilde yapmaya odaklanır. Silahını gereksiz yere kullanmaktan imtina eder ama kullanmak zorunda kaldığında da bunu büyük bir yetenek ve hassasiyetle yapar. Kötü havalardan nefret eder. Gurme dedektiftir, Sicilya mutfağına bayılır, yemeklerini mutlak sessizlik içinde tüketmeyi tercih eder.

Yetenekleri, zaafları, zevkleri, ilkeleri ve hassasiyetleriyle son derece bütünlüklü ve boyutlu bir karakter… Komiser Salvo Montalbano mutlaka tanımanız gereken dedektifler arasında.

Andrea Camilleri

İtalyan yazar, senarist, oyun yazarı ve yönetmen Andrea Camilleri 1925’te, Sicilya Boğazı’nın kıyısındaki Porto Empedocle kasabasında dünyaya geldi. 1942’de tiyatro yönetmeni olarak kariyerine başladı. 1957’de İtalyan televizyon kanalı RAI bünyesinde çalışmaya başladı. 1977’te İtalya’nın en ünlü film akademilerinden Accademia Nazionale d’Arte Drammatica’ya geri döndü. Burada yirmi sene boyunca Film Yönetmenliği bölüm başkanlığını yürüttü. Andrea Camilleri ilk romanını 1978’de yazdı, sonraki yıllarda da çeşitli romanlar kaleme almaya devam etti.

1994’te, 70 yaşındayken uzun bir serinin, Komiser Montalbano serisinin ilk romanı Suyun Şekli’ni yayımladı. Komiser Montalbano serisinin romanları, İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin International Dagger ödülü de dahil olmak üzere birçok prestijli ödüle layık görüldü. Romanlar 120 dile çevrildi ve 10 milyondan fazla sattı. Camilleri son yıllarını Roma’da, televizyon ve tiyatro yönetmenliği yaparak geçirdi. 2017’de keşfedilen bir asteroit, usta yazarın ismini aldı. Andrea Camilleri 17 Temmuz 2019’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Benedict Cumberbatch klasik Hitchcock filminin dizi uyarlamasında yer alacak

Sonraki Hikaye

İngiliz Sicimi: Alfred Hitchcock'un İp Filmi

En Son Yazılar