İspanyol senarist ve yönetmen Oriol Paulo’nun yeni dizisi Şantaj Netflix’te yayında

//
4 dakikalık okuma

İspanyol senarist ve yönetmen Oriol Paulo’nun yeni dizisi Şantaj, Netflix’te yayında. Ünlü Amerikalı yazar Harlan Coben’in Türkçe’ye “Şantaj” adıyla çevrilen “The Innocent” isimli romanından uyarlanan dizi Oriol Paulo hayranları tarafından uzun zamandır merakla bekleniyordu.

Sekiz bölümlük dizide, aldıkları rahatsız edici ve şaşırtıcı haberlerin ardından hayatlarını ikinci kez kurmak zorunda kalan Mateo (Mario Casas) ve Olivia (Aura Garrido) adlı çiftin öyküsünü izliyoruz.

Dokuz yıl önce bir gece, Mateo iyi niyetle bir kavgayı ayırmaya çalışırken cinayet işler. Artık o, çevresindeki her şeye şüpheyle yaklaşan eski bir hükümlüdür. Mateo, hamile eşi Olivia ile birlikte hayallerindeki evi almak üzeredir. Ama Olivia’nın telefonundan yapılan şoke edici ve açıklanamaz bir arama, Mateo’nun hayatını bir kez daha mahveder.

Oriol Paulo tarafından yaratılan dizinin senaryosunu Oriol Paulo’nun yanında Jordi Vallejo ve Guillem Clua kaleme alıyor. Paulo’nun yönetmen koltuğunda da oturduğunu belirtelim. Dizinin başrollerinde Mario Casas (El Practicante, Konut, Görünmeyen Misafir, El bar, Aşka Yükseliş), Aura Garrido (El día de mañana, El Ministerio del Tiempo, Stockholm) ve Alexandra Jiménez (Las distancias, Takıntılar, KIKI, el amor se hace, Hayalet Öğrenciler) var.

Dizinin fragmanını buradan izleyebilirsiniz

Oriol Paulo

Oriol Paulo günümüzün ve gelecek yılların en parlak, en özgün senaristlerinden ve yönetmenlerinden biri. Katalonya doğumlu, Los Angeles Film School mezunu Oriol Paulo kariyerinde özellikle de polisiye türünde muhteşem işlere imza attı. Ustalıkla attığı düğümleri, bu düğümlere getirdiği zarif çözümleri, ters köşeleri, zengin diyalogları, derinlikli karakterleri ve izleyicileri sürece dahil eden anlatı tarzıyla türün en başarılı örneklerinden bazılarını ortaya çıkardı. Ceset (2012) ve Görünmeyen Misafir (2016), izlemeniz gereken filmler listesinde mutlaka yer almalı. Korku ve bilimkurgu gibi türlerle polisiyeyi harmanlayarak ortaya çıkardığı Julia’nın Gözleri (2010) ve Fırtına Anı (2018) filmleri de Paulo’nun zengin dünyasının birer kanıtı niteliğinde. Film projelerinin yanı sıra başarılı dizilere de imza attı Oriol Paulo. Night and Day (2016 – 2017) bunlardan biri. Paulo’nun merakla beklenen son işi, Şantaj da 30 Nisan’da izleyicilerle buluştu.

Kardeş dergimiz 221B’nin 23 – 28 Şubat tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası Polisiye Festivali kapsamında Oriol Paulo ile kariyeri, filmleri ve dizileri üzerine dolu dolu bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Oriol Paulo ile yakında izleyicilerle buluşacak Şantaj dizisini, yine bir roman uyarlaması olan Los renglones torcidos de Dios filmini, önümüzdeki yıllara dair planlarını, dizi ve film sektörünün bugünü ve yarınına dair düşüncelerini konuştuğumuz bu son derece keyifli röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Tuna Kiremitçi 'den Polisiye Roman: Mezun Cinayetleri

Sonraki Hikaye

Komiser Montalbano Filmleri Netflix'te

En Son Yazılar