İçimdeki Katil │ Jim Thompson

2 dakikalık okuma

İthaki, yeni dizisi “Gölge” ile; polisiye çatısı altında klasikler ile modern klasikleri yayımlıyor. Suç edebiyatının unutulmaz örnekleri ve gölgede kalmış cevherleri yan yana gelecek. İlk kitap, Jim Thompson’ın cüretkâr eseri İçimdeki Katil oldu.

Teksas’ın küçük bir kasabasında şerif yardımcısı olan Lou Ford herkesin sevdiği biridir. Ancak basmakalıp sözlerinin ve insanı rahatlatan tavırlarının arkasında, benzerini pek az kişinin gördüğü bir canavar pusuya yatmıştır. Lou, sözde bir kazaya kurban giden kardeşi Mike’ın intikamını almaya kararlıdır ve bu süreçte masum insanlar ölse bile umurunda olmayacaktır.  

Thompson, İçimdeki Katil’de pek az yazarın gitmeye cesaret edebileceği bir karanlığa gidiyor. Charles Manson’dan ve Amerikan Sapığı’ndan seneler önce seri katillerin zihnine bir bakış sunuyor.

Yazar Hakkında

Jim Thompson

27 Eylül 1906’da, Anadarko, Oklahoma’da doğdu. Hayatı boyunca yirmi dokuz roman yazdı, ayrıca Stanley Kubrick’in Son Darbe ve Zafer Yolları filmlerinin senaryolarında çalıştı. Kitaplarında yozlaşmış polislerden, kurnaz dolandırıcılardan ve psikopat katillerden oluşan uğursuz bir ordu yarattı. Hayatı boyunca büyük bir okur kitlesine ulaşamadı, alkolizmin şiddetlendirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 7 Nisan 1970’te hayatını kaybetti.

“Muhtemelen şimdiye kadar denk geldiğim, suçlu bir zihnin ağzından anlatılan en ürpertici ve inandırıcı hikâye.”
–Stanley Kubrick

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Paramount Plus programlama başkanı, “Criminal Minds”ın geri döneceğini açıkladı

Sonraki Hikaye

ITV Studios Finlandiya ve Oble ortaklığı: ‘Helsinki Crimes’

En Son Yazılar