Harlan Coben: “En Kötü Uyarlamalar, Kölece Orijinal Metne Adanmış Olanlar”

3 dakikalık okuma

Beş yıllık anlaşması sona ererken Netflix ile çalışmaya devam etmeyi umduğunu söyleyen The Stranger’ın yaratıcısı Harlan Coben’e göre, “En kötü TV uyarlamaları kölece [orijinal] metne adanmış olanlardır.”

Deadline Hollywood’un haberine göre; Coben, 31 Aralık’ta gösterime girecek olan Cush Jumbo, Richard Armitage ve James Nesbitt’in başrollerini paylaştığı Red Production Company’nin son Netflix projesi Stay Close için bir Soru-Cevap etkinliğinde konuştu.

ABD’li romancıdan senaristliğe geçiş yapmış yazar, yayıncıyla yaptığı benzersiz beş yıllık anlaşma, çoğunlukla kendi romanlarını Avrupa’daki şovlar için uyarlanması soruldu. Yazar, TV için Atlantic City’den Stay Close’u İngiltere sahil beldesi Blackpool’a taşımakla ilgili bir sorunu olmadığını açıkladı.

Coben, “Bir şeyleri değiştirmek gerçekten eğlenceli” dedi. “En kötü uyarlamalar, kölece [orijinal] metne ayrılanlardır. Bir hikayeyi ilerletmek için karakterlerle çalışmayı seviyorum.”

Hobbit yıldızı Armitage, yorumlarını destekleyerek Coben’i “kitabı bir senaryoya dönüştürmek ve onu karakterlere uyarlamak” konusunda övgüyle söz ederken, Jumbo, izleyicilerin topluluklarıyla ilişkilerini güçlendirdiği için Blackpool’a taşınma kararını selamladı.

Stay Close, kapsam olarak The Stranger’a benzer ve 17 yıl önce ortadan kaybolan ve şimdiki zamanda gerçekleşen başka bir kaybolma ile yeniden alevlenen üç kişiyi konu alıyor. Eddie Izzard ve Industry’den Sarah Parish de başrolde.

Coben’in kızı da yazarlar odasına katıldı ve başlangıçta Red Production Company yöneticisi Nicola Shindler tarafından The Stranger için yazar olarak getirildikten sonra, genç izleyiciler için diyaloğu geliştirmek konusunda övgü topladı.

Coben kızı için, “Gençleri benden daha iyi anlıyor” dedi. “Onunla bir yazı odasında olmak, yaratıcı bir şekilde birbirimize bağırmak ve çığlık atmak harika bir deneyimdi.”

Deadline tarafından 2023’te Netflix anlaşmasının ne zaman sona ereceği konusundaki planları hakkında sorulan Coben, “sırada ne olduğunu düşünmediğini”, ancak “yaptığımız şeye devam edebileceğini umduğunu” söyledi.

Onlar harika işbirlikçiler oldular ve eğer istersem bana başkalarıyla çalışma özgürlüğü veriyorlar” diye ekledi. “31 Aralık’ta Los Angeles’taki birinin bir düğmeye basacağı ve 190 ülkede 200 milyon insanın gösterimi izleyebileceği fikrine bayılıyorum.”

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Glenn Meade'in Ünlü Romanı Yeniden Okurlarla Buluşuyor

Sonraki Hikaye

2021'in En İyi Polisiye Dizileri

En Son Yazılar