2021’in En İyi Polisiye Dizileri

15 dakikalık okuma

Bir yılı daha geride bırakıyoruz… Son bir iki yılda, tüm dünyanın karşılaştığı zorluklar herkesçe malum. Televizyon sektörü de elbette bu zorluklardan nasibini aldı. Yine de yapım şirketlerinin, kanalların karşılaştıkları engellere rağmen, ertelenen ya da geciken prodüksiyonlara rağmen, kaliteli ve keyifli polisiye diziler izleyebildik. 2021’de hem çok iyi yeni yapımlarla karşılaştık, hem de şahane dizilerin yeni sezonlarıyla geri döndüğünü gördük. Bizler de bir yıla daha veda ederken, okurlarımız için 2021’in en iyi polisiye dizilerini listeledik. Keyifli izlemeler… 

Yeni Başlayan Diziler 

Lupin

Maurice LeBlanc’ın centilmen hırsız-dedektif Arsène Lupin karakterinin maceralarını detaylandıran ünlü serinin modern bir uyarlaması olan Lupin, 2021’in en tatmin edici dizilerinden biriydi. Lupin hayranıyken profesyonel bir hırsıza dönüşen Assane Diop, babasının haksız yere hapsedilmesinin ve bununla bağlantılı olarak hayatını kaybetmesinin intikamını almak için muhteşem bir soygun planlar ve olaylar gelişir. Omar Sy’in muhteşem performansını da unutmatalım…

Mare of Easttown

2021’in en heyecan verici yapımlarından birinde Oscar ödüllü ünlü oyuncu Kate Winslet Pennsylvania’da ufak bir kasabada yaşayan dedektif Mare Sheeran’ı canlandırıyor. Mare, yerel bir cinayeti soruştururken aynı zamanda kendi hayatını bir arada tutmaya çalışıyor. 2021’in merakla beklenen dizilerinden biri olan Mare of Easttown bizi şaşırtmadı. Mutlaka izleyin!

The Serpent

Ripper Street dizisinin senaristleri Richard Warlow ve Toby Finlay’in kaleminden çıkan dizi gerçek bir suç hikayesine dayanıyor. The Serpent 1970’lerde Asya kıtası boyunca genç kadın gezginleri avlayıp öldürmekle suçlanan Charles Sobhraj’ın hikayesini anlatıyor. Fransız aktör Tahar Rahim Sobhraj’ı canlandırırken, Victoria dizisinden tanıdığımız Jenna Coleman Sobhraj’ın suç ortağı Marie-Andrée Leclerc’i canlandırıyor. Bu senenin en karanlık suç dizilerinden biri olan The Serpent’i mutlaka listenize ekleyin!

Pembrokeshire Murders

1980’lerde Pembrokeshire’da gerçekleşen Coastal Path Cinayetlerinden sorumlu Galli seri katil John Cooper, bu ITV mini dizisinin odak noktası. Cooper, Keith Allen tarafından canlandırılıyor. Karşısında ise şahane oyuncu Luke Evans’ın canlandırdığı titiz dedektif Steve Wilkins var. 1980’lerde meydana gelen iki failimeçhul cinayet, Dyfed Powys polis teşkilatının üzerinde çalıştığı bir vakaya ışık tutar. 2006’da rütbesi yükseltilen Dedektif Müfettiş Steve Wilkins iki vakayı da tekrar soruşturmaya açmaya karar verir. Kaçırılmaması gereken bir dizi!

Only Murders in the Building

Hulu’nun merakla beklenen polisiye/komedi dizisi Only Murders in the Building, beklentileri boşa çıkarmadı. Selena Gomez’in başrolü usta aktörler Steve Martin ve Martin Short ile paylaştığı dizide bu efsane üçlü, gerçek suç meraklıları olarak karşımıza çıkıyor. Manhattan’daki seçkin apartmanlarında korkunç bir ölüm meydana geldiğinde, birbirinden oldukça farklı üç kişi bunun bir cinayet olduğundan şüphelenir ve gerçeği ortaya çıkarabilmek için gerçek suçlar hakkındaki keskin bilgilerini kullanır.

Reservation Dogs

Reservation Dogs, Oklahoma’dan California’ya taşınmalarını finanse etmek için küçük hırsızlıklar yapan dört arkadaştan oluşan bir grubu (Elora, Bear, Willie Jack ve Cheese) odağa alıyor. Ekranlardaki en taze ve en iyi polisiyelerden biri… Mutlaka izleyin!

Landscapers

Heyecan verici bir başka dizi… Christopher ve Susan Edwards’ın gerçek hayatını konu alan dizide ünlü oyuncu Olivia Colman başrolde karşımıza çıkıyor. Susan Edwards kocasıyla birlikte annesini ve babasını öldürüp arka bahçeye gömer, 15 yıl boyunca maaşlarını alır ta ki yakalanan kadar.  Dört bölümden oluşan dizi, kara komik kurgusu ve şahane oyunculuklarıyla mutlaka izlemeye değer!

The Chestnut Man

The Killing dizisinin yaratıcı Søren Sveistrup’un kaleme aldığı Kestane Adam adlı romandan uyarlanan bu psikolojik gerilim dizisinde, bir çocuk parkında bulunan ve cinayete kurban giden bir kadının soruşturmasını yürüten dedektifler Naia ve Mark’ı takip ediyoruz. Ekranların en temiz polisiyelerinden birini kaçırmayın!

You Don’t Know Me

Imran Mahmood’un romanından uyarlanan dizide, Samuel Adewunmi, sanık olarak karşımıza çıkan ve sadece “Kahraman” olarak bilinen bir karakteri canlandırıyor. Dizi, hemen hemen her sahnede yer alan Adewunmi’nin etrafında dönüyor. Masumiyetini savunmak ve kendi hikayesini anlatmak için avukatını görevden alan “Kahraman”ın hikayesini kaçırmayın.

Time

Stephen Graham ve Sean Bean, yeni bir hapishane dramasıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor.  Dizinin ana karakteri Eric, sorumluluğundaki kişileri korumaya çalışan bir hapishane memurudur. En tehlikeli mahkûmlardan biri onun zaaflarını tespit ettiğinde Eric, sorumlulukları ve ailesine olan sevgisi arasında kalır.

Showtrial

Dizimiz bir cinayetle başlar: Hannah (Abra Thompson) bir öğrencidir ve Bristol’de bir balodan sonra ölü bulunur. Şüphelilerin en başında eski arkadaşı, zengin ve kibirli Talitha Campbell vardır. Polis teşkilatı ve Kraliyet Savcılık Servisi arasındaki teknik tartışmalara değinen, bir istismar hikayesini anlatarak kurbanın ailesini odağa alan Showtrial‘ı mutlaka izleyin. 

Vigil

İskoç bandıralı bir trol teknesi gizemli bir şekilde kaybolur. Trident nükleer denizaltısında bir cinayet meydana gelir. Bu iki olayı soruşturan polis teşkilatı, deniz kuvvetleri ve İngiliz İstihbarat teşkilatı ile çatışmalı bir ilişki içine girer.  Shaun Evans’ın başrolde olduğu dizinin beklentileri boşa çıkarmadığını belirtelim. 

Grace

Peter James’in Roy Grace romanlarından uyarlanan dizine John Simm başrolde karşımıza çıkıyor. İki bölümle ekranlara gelen dizide eşi Sandy’i kaybetmenin travmasını atlatamayan dedektif Roy Grace’i izliyoruz. Klasik polisiye meraklılarının mutlaka listeye alması gereken bir dizi. 

Bloodlands

Chris Brandon imzalı bu polisiye dizi İrlanda’da geçiyor. Strangford Lough’dan muhtemel bir intihar mektubu içeren bir araba çıkarıldığında, James Nesbitt tarafından canlandırılan dedektif Tom Brannik, bu mektubumun eski bir dava ile bağlantılı olduğunu düşünür. Dizinin ilk sezonunun yayınlanmasından kısa süre sonra ikinci sezon onayını aldığını da belirtelim. 

Dr. Death

Laura Beil tarafından hazırlanan aynı isimli podcast serininden esinlenen dizi, tedavi esnasında 33 hastasının ölümüne neden olup tutuklanan Dr. Christopher Danies Duntsch’ın gerçek hikayesini ele alıyor. Başrolde karşımıza başarılı oyuncu Joshua Jackson çıkıyor. Ondan şüphelenen iş arkadaşlarını ise yine ünlü oyuncular Alec Baldwin ve Christian Slater canlandırıyor.

Crime

Irvine Welsh romanlarından uyarlanan bu altı bölümlük dizi, epey karanlık suçları odağa alıyor. Dougray Scott, Ken Stott ve John Simm’den oluşan güçlü oyuncu kadrosu, diziyi izlenmesi gerekenler arasına alan nedenlerden biri. Çocuk tacizi ve cinayeti, cinsel taciz, alkolizm ve bunun gibi karanlık suçları odağa alan dizi yine de kara komik ögeler barındırıyor. 

Cruel Summer

Başrollerinde Olivia Holt, Chiara Aurelia gibi oyuncuları izlediğimiz psikolojik gerilim dizisi Cruel Summer, 10 bölümlük ilk sezonuyla ekranlar geldi. Jessica Biel ve Michelle Purple’ın baş yapımcılığını üstlendiği dizi, 90’larda kaybolan güzel ve popüler bir genç kız ile onunla bağlantısı olmayan, tatlı ve utangaç biriyken önce popülerleşen, ardından ise Amerika’nın en nefret edilen insanı haline gelen bir kızı merkezine alıyor. Her bölüm, farklı bakış açılarıyla aktarılıyor. 

The Long Call

Vera ve Shetland dizilerinin yaratıcısı ünlü yazar Ann Cleeves’in romanlarından uyarlanan dizi, babasını kaybedince doğduğu kasabaya geri dönen Matthew Venn karakterini konu alıyor. Evinin yakınlarında bir ceset bulunur ve Matthew bu gizemi çözemeye koyulur. İzleme listenize mutlaka alın!

Dexter

Sekizinci sezonuyla 2013’te ekranlara veda eden Dexter’ın yeni bir sezonla geri döneceği haberi geçtiğimiz sene yetkililer tarafından doğrulanmıştı. Michael C. Hall’un başrolde olduğu Dexter on bölümlük dokuzuncu sezonuyla izleyicilerle buluştu. Bir efsanenin devamı olan bu yeni sezon, orijinal dizinin tadını veremese de mutlaka izlemeniz gerekenler arasında. 

Behind Her Eyes

The Crown dizisinin yapım şirketi tarafından ekranlara getirilen bu psikolojik gerilim dizisi Sarah Pinborough’nun romanından uyarlanıyor. Bekâr bir anne olan Louise, psikiyatrist patronuyla bir ilişki yaşarken onun gizemli karısıyla da bağ kurunca kendini enteresan bir zihin oyununun içerisinde bulur. 

The North Water

Bafta ödüllü aktör Jack O’Connell, Colin Farrell ile birlikte bir başka BBC uyarlamasında yer alıyor. Amerikan yazar Ian McGuire’ın aynı isimli romanından uyarlama olan dizi Kuzey Kutbu’na doğru balina avı seyahatine çıkacak olan gemide doktor olarak işe başlayan eski bir ordu doktorunu, Patrick Sumner’ı konu alıyor. Dizinin 2021’in yaz aylarında ekrana gelmesi bekleniyor. 

Yeni Sezonlarıyla Geri Dönen Diziler

Unforgotten 4. Sezon

Chris Lang’in popüler dizisi bu yıl dördüncü sezonla geri döndü. Sanjeev Bhaskar ve Nicola Walker’ı yeni vakaların peşinde izliyoruz. Yeni sezonda karşımıza başsız bir ceset ve soğuk bir vaka çıkıyor. Unforgotten‘ın yeni sezonunu ve aslında tüm sezonları mutlaka izlemeniz gerek! 

Fargo 4. Sezon

Noah Hawley’nin Coen Brothers’ın kült 1995 hit filmi Fargo’nun izlerini taşıyan bu şahane dizi, ekranların en iyi suç dizilerinden biri. Efsane dizinin dördüncü sezonunda, 1950’lerin Kansas City’sinde bir suç vakası içerisinde savaşan grupları takip ediyor. Chris Rock, Jason Schwartzman, Jessie Buckley, Ben Whishaw, Timothy Olyphant ve Jack Huston da şahane performanslarıyla göz dolduruyor! 

You 3. Sezon

Caroline Kepnes’in roman serisinden uyarlanan You da yeni sezonuyla 2021’de ekranlara geldi. Seri katilimiz Joe, yine dizinin odak noktası. Şimdi evli ve küçük bir bebek sahibi olan Love ve Joe, varlıklı bir banliyö olan Madre Linda’da normal bir hayat kurmaya çalışırlar. Ama eski alışkanlıklar zor ölür…

Search Party 4. Sezon

Sarah-Violet Bliss, Charles Rogers ve Michael Showalter tarafından yaratılan Search Party kara komik bir gerilim dizisi. New York’ta geçen dizi genç bir kadının ortadan kaybolmasının arkasındaki gizemi çözmeye çalışan bir grup genci konu alıyor. İzleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan Search Party’yi mutlaka listenize alın!

Manhunt 2. Sezon: The Night Stalker

Colin Sutton adlı polisin günlüğünden ilham alınarak yaratılan dizi, çarpıcı gerçek suç hikayelerini ele alıyor. Dizinin yeni sezonunda da 17 yıl boyunca yakalanamayan bir tecavüzcüye, Delroy Grant’a odaklanan polis soruşturmasını izliyoruz. Martin Clunes’un başrolde harika bir iş çıkardığı bu diziyi mutlaka izleyin.

Impeachment: American Crime Story

Başarılı yapımcı Ryan Murphy’nin elinden çıkan gerçek suç dizisi American Crime Story serisinin üçüncü sezonunun nihayet ekranlara geldi. Beanie Feldstein, Sarah Paulson, Clive Owen gibi oyuncuları izlediğimiz yeni sezon, Bill Clinton’ın azil sürecini konu alıyor. Diğer sezonların gerisinde kalsa da izlemeye değer.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Harlan Coben: “En Kötü Uyarlamalar, Kölece Orijinal Metne Adanmış Olanlar"

Sonraki Hikaye

Killing Eve 4. Sezondan İlk Teaser

En Son Yazılar