Harlan Coben Romanlarından Uyarlanan Polisiye Diziler

/
8 dakikalık okuma

Polisiye edebiyatın önemli bir ismi olarak kabul edilen ve bu türde otuzdan fazla eser vermiş Amerikalı yazar Harlan Coben’ın kitapları yıllardır çok satanlar listesinde. Gizem, gerilim ve polisiye türündeki kitapları seksen milyondan fazla satan yazarın kitapları Türkçede Martı Yayınları tarafından yayımlanıyor. 2018’de Netflix’le beş yıllık oldukça büyük bütçeli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma kapsamında yazarın bazı romanları Polonya, İngiltere ve Fransa yapımı dizilere uyarlandı. Yazarın mini-dizi olarak ekrana uyarlanan son işi Beni Kandıramazsın (Fool Me Once) yayınlandığı günden itibaren platformun en çok izlenen yapımlarından biri haline geldi.  Önceki Coben uyarlamaları gibi Beni Kandıramazsın da özgünlük, yenilik, derinlik ve polisiye ritim açısından rahatlıkla eleştirilebilir bir dizi.

Meraklıları için Coben’in romanlarından ekrana uyarlananları derledik.

Beni Kandıramazsın (Fool Me Once) (2024)

Coben’in romanlarının ve romanlarından uyarlanan dizilerin bu kadar ilgi çekmesinin sebebi yedi bölüm boyunca yükselttiği tansiyonu izleyicinin üzerine fazla düşünmesine fırsat vermeden bir anda çözmesi ve hiçbir sorunun cevapsız kalmaması olabilir. Bu dizilerin birçoğu zengin ailelerin iç dinamiklerini irdeliyor ve “katil kim” kalıbına bağlı kalırken drama etmenini de sabit tutuyor. Dolayısıyla Coben uyarlamaları sadece polisiyeseverlere değil, büyük bir izleyici kitlesine hitap ediyor. Shameless’ın yazarlarından Daniel (Danny) Brocklehurst tarafından ekrana uyarlanan Beni Kandıramazsın bunun bir örneği. Başrollerini Michelle Keegan, Richard Armitage ve Adeel Akhtar’ın paylaştığı dizi, Coben’in 2016’da yayımlanan aynı isimli romanından uyarlandı. Kitap, Türkçede Beni Kandıramazsın adıyla yayımlandı. David Moore ve Nimer Rashed’in birlikte yönettiği dizi, eski bir asker olan Maya’nın kız kardeşi ve eşinin ölümü arasındaki bağlantıyı araştırmasını konu ediyor.

beni kandıramazsın harlan coben

Asla Vazgeçme (Zachowaj Spokój) (2022)

Asla Vazgeçme, yazarın 2008’de yayımlanan Hold Tight adlı romanından uyarlandı ve 2020’de Türkçede aynı adla yayımlandı.

Polonya yapımı dizi, arkadaşı öldükten sonra ortadan kaybolan 18 yaşındaki Adam’ın hikâyesini konu alıyor. Kadrosunda Grzegorz Damiecki, Magdalena Boczarska, Leszek Lichota ve Krysztof Oleksyn gibi oyuncuların yer aldığı Asla Vazgeçme, Agata Malesińska ve Wojciech Miloszewski tarafından ekrana uyarlandı, Michal Gazda ve Bartosz Konopka tarafından yönetildi.

Geçmişle Dans (Stay Close) (2021)

Bir diğer İngiliz yapımı Geçmişle Dans, her birinin kirli bir geçmişi olan üç kahramanı irdeliyor. Cush Jumbo, Richard Armitage, Daniel Francis, Jo Joyner ve Eddia Izzard’ı başrollerine taşıyan dizi, Coben’in Stay Close adlı Türkiye’de Geçmişle Dans ismiyle yayımlanan kitabından uyarlandı. Daniel O’Hara ve Lindy Heymann’ın yönettiği dizinin yazarları arasında Beni Kandıramazsın’da da yazarla çalışan Daniel Brocklehurst, Victoria Asare-Archer, Charlotte Coben ve Mick Ford yer alıyor.

İhanetin Beş Yüzü (Disparu à Jamais) (2021)

Coben’in 2002 yılında yayımlanan Gone for Good adlı romanından uyarlanan Fransız yapımı dizi İhanetin Beş Yüzü, bir başka kaybolma hikâyesini anlatıyor. Kitap, 2022’de Türkçede aynı adla yayımlandı. Annesinin cenazesinin ardından kız arkadaşı kaybolan Guillaume, onu aramak için elinden geleni yapmaya hazırdır. Vincent Poymiro ve David Elkaïm’in yarattığı dizi, Juan Carlos Medina tarafından yönetildi ve başrollerine Finnegan Oldfield, Nicolas Devauchelle, Garance Marillier ve Nailia Harzoune’u taşıdı.

Şantaj (El İnocente) (2021)

Oriol Paulo tarafından yönetilen ve uyarlanan Şantaj, kasten işlemediği bir cinayet yüzünden sekiz yıl tutuklu kalıp salıverildikten sonra gelen bir telefonla hayatı tekrar alt üst olan Mateo karakteri etrafında dönüyor. Harlan Coben’in Türkçede aynı adla yayımlanan The Innocent adlı romanından esinlenerek hazırlandı. Sekiz bölümden oluşan İspanya yapımı Şantaj’ın başrolünde Mario Casas yer alıyor.

şantaj harlan coben

Orman (W Glebi Lasu) (2020)

Bir diğer Polonya yapımı dizi olan Orman, 1994’teki bir yaz kampında işlenen cinayeti 2019’un Varşova’sında çözmeye çalışan bir savcıyı konu ediniyor. Alışıldık Coben roman uyarlamalarının aksine, daha “çözülmemiş” bir finalle biten dizi, kendisinden sonra gelen Polonya yapımı Asla Vazgeçme ile ortak bir karaktere de sahip. Senaryosu Agata Malensinska tarafından The Woods romanından uyarlanarak yazıldı. Roman, 2009 yılında Orman adıyla Türkçe yayımlandı. Dizinin yönetmen koltuğunda Leszek Dawid ve Bartosz Konopka oturuyor.

The Stranger (2020)

Daha sonra Geçmişle Dans ve Beni Kandıramazsın’da yer alan Richard Armitage’in rol aldığı ilk Harlan Coben dizisi The Stranger, İngiltere’nin küçük ve zengin bir kasabasına gelen bir yabancının bazı sırları ortaya çıkarmasıyla başlıyor. Dizi, yazarın 2015’te yayımlanan aynı isimli kitabına dayanıyor. Kitap, Türkiye’de Yabancı adıyla ilk defa 2022 yılında yayımlandı.

Daniel O’Hara ve Hannah Quinn tarafından yönetildi ve Daniel Brocklehurst, Mick Ford, Charlotte Coben, Harlan Coben ve Karla Crome tarafından ekrana uyarlandı.

the stranger harlan coben

Safe (2018)

Yazarın ilk roman uyarlaması Safe, Dexter ve Six Feet Under’ın yıldızı Michael C. Hall’ı başrolüne taşıyor. Dizinin hikâyesi eşinin ölümünün ardından 16 yaşındaki kızının kaybolmasını araştıran Tom’un etrafında dönüyor. Dizi, Coben’in Safe adlı romanından esinlenerek yaratıldı. Safe, 2020 yılında Kapan adıyla Türkçede yayımlandı. Coben, Brocklehurst, Mick Ford ve Karla Crome tarafından yazılan dizinin yönetmen koltuğunda Daniel Netthem, Daniel O’Hara ve Julia Ford oturuyor.

safe harlan coben

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Doç. Dr. Önder Özkalıpçı: “Vicdan Denen Şeyden Daha Güçlü Bir Adalet Mekanizması Yok“

Sonraki Hikaye

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

En Son Yazılar