Fincher Sete Dönüyor

/
3 dakikalık okuma

Tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden David Fincher, televizyonu sevdi. “House of Cards”da yönetmen ve yapımcılık yapan Fincher, yine bir suç dramasıyla; “Mindhunter”la beyazcama dönüyor. Yanında Charlize Theron da var ama farklı bir rolde…

house-of-cards“Yedi”, “Oyun”, “Dövüş Kulübü”, “Panik Odası”, “Zodyak”, “Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi” ve diğerleri… Amerikalı yönetmen/yapımcı David Fincher’ın ilmek ilmek ördüğü kariyerinin belli başlı filmleri. Her birinin ayrı bir güzelliği var ama birkaç tanesi suç ve drama janrında başyapıt sayılabilir.
Son olarak 2014 yılında “Kayıp Kız” filmi için kameranın arkasına geçen Fincher, yakın dönemde daha çok “House of Cards”la anılıyordu. 4. sezonu yeni tamamlanan çok katmanlı fenomen dizinin ilk bölümlerini yöneten, daha sonra yapımcı olarak seriye devam eden Fincher, yine bir televizyon projesiyle karşımızda. John Douglas ve Mark Olshaker’ın imzasını taşıyan “Mind Hunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit (Türkçe’ye “Zihin Avcısı: FBI’ın Seri Katil Birimi’nin İçinden” şeklinde çevrilebilir) kitabından televizyona uyarlanan dizi, bir Netflix yapımı. Aslında HBO, 2010’da diziyi çekecekti ama sonradan vazgeçildi. O zaman da yine David Fincher ve kitabı yapımcılarla tanıştıran Charlize Theron kadrodaydı, değişen sadece kanal oldu. 

charlizeTheron da yapımcılardan biri

Güzel yıldızın hayranlarına üzücü haberi çok uzatmadan verelim: Theron, dizinin oyuncu kadrosunda yer almıyor, idari yapımcılardan biri sadece. Şimdilik… Fincher da, pilot bölümü çektikten sonra yapımcılığa dönecek.  

İlk bölüm, 2017’de

Peki kadroda kimler var? “Fringe” dizisinden hatırlayabileceğiniz Anna Torv, “Looking” ile dikkatleri çeken Jonathan Groff ve “Lights Out”tan Holt McCallany kesinleşen isimler.
1996’da piyasaya çıkan kitabın yazarlarından John Douglas’ın suçlu profili çıkarmada uzmanlaşmış emekli bir FBI ajanı olduğu bilgisini verelim konuyu bağlamadan. Sadece bu bile, polisiye ve suç draması tutkunlarının iştahının kabarması için yeterli olacaktır sanırız.
Biraz sabırlı olmalısınız ama. “Mindhunter”ın ilk bölümü, ancak 2017’de ekranda olacak…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Polisiye Dergi 221B'nin 2.Sayısı Çıktı

Sonraki Hikaye

The Night Manager Süksesi

En Son Yazılar