‘Ejderha Dövmeli Kız’ Dizisinin Showrunner’ı Veena Sud Oldu

/
2 dakikalık okuma

Amazon MGM Stüdyoları’nda geliştirme aşamasında olan Ejderha Dövmeli Kız dizisi showrunner’ını buldu. Variety’nin özel haberine göre Veena Sud, orijinali Stieg Larsson tarafından yazılan kitap uyarlaması dizinin başına geçecek.

Dizinin geliştirilmekte olduğu haberi Mayıs 2020’de bildirilmiş fakat dizinin showrunner’ı açıklanmamıştı. Dizinin aynı isimli romanın ana karakterlerinden Lisbeth Salander hakkında yeni bir bağımsız hikâye olacağı bilinse de, olay örgüsü hakkında ayrıntılar hâlâ gizli tutuluyor.

Amazon MGM Stüdyoları, Sony Pictures merkezli Left Bank Pictures ile dizinin yapımcılığını üstlenecek. Dizinin showrunner’ı Sud ise karanlık suç ve gizem dramalarına yabancı değil. Sud, Danimarka yapımı Forbrydelsen’den uyarlanan The Killing dizisinde yürütücü yapımcı ve showrunner olarak görev almıştı. The Killing, ilk üç sezonu AMC’de yayınlandıktan sonra dördünce sezon Netflix’e satılmış, 2011 yılında bir Altın Küre ve altı Emmy ödülüne aday gösterilmişti.

Sud, The Killing’in ardından Rus filmi The Major’dan uyarlanan ve Amerika’daki polis şiddeti ve ırkçılığı işleyen Netflix dizisi Seven Seconds’u geliştirdi ve yürütücü yapımcılığını üstlendi. Dizi, başrolü Regina King’e bir Emmy kazandırmanın yanı sıra bir Altın Küre adaylığı ve birkaç NAACP Image Ödülü getirdi. Sud’un diğer çalışmaları arasında her ikisini de yazıp yönettiği The Lie ve The Stranger  da yer alıyor. Bunlara ek olarak Sud, CBS’in polisiye dizisi Cold Case’de yazar, baş yapımcı ve showrunner olarak görev aldı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

'A Murder at the End of the World'den Yeni Fragman Yayınlandı

Sonraki Hikaye

John Lennon Cinayetini Konu Alan Belgesel Dizisi Geliyor

En Son Yazılar