David Fincher: Mindhunter’a Devam Etmek Mantıklı mı Değil mi Bilmiyorum

///
3 dakikalık okuma

David Fincher‘in seri katil dizisi Mindhunter, yayınlandığı günden itibaren Netflix’in kritik hitlerinden biri haline geldi, ancak dizinin üçüncü sezonun çekilmesi için yeterli ticari geliri sağlamadığı belirtilmişti.

Dizinin geleceği belirsizliğini korurken, yeni filmi Mank‘ın yakında izleyicilerle buluşacağını söyleyen Fincher, bir röportajında Mindhunter projesinin en azından şimdilik durdurulduğunu açıkladı.

Fincher, geçtiğimiz Ekim ayının sonlarında Vulture’a verdiği bir röportajda, dizinin maliyetli bütçesi ve düşük izleyici rakamları nedeniyle Mindhunter‘ın üçüncü sezonun büyük olasılıkla çekilmeyeceğini açıklamıştı. David Fincher Variety ile yaptığı yeni bir röportajda, projeye tekrar dönmeye açık olduğunu belirtti.

“Bir noktada Mindhunter’ı yeniden gündeme almayı çok isterim. Umudumuz 90’ların sonlarına, 2000’lerin başlarına kadar, Dennis Rader’in evinin kapısını çalan insanlara kadar ulaşabilmekti.

John E. Douglas ve Mark Olshaker tarafından yazılan gerçek suç kitabı Mindhunter: Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit‘den uyarlananan ve Joe Penhall tarafından yaratılan Mindhunter serisinin ilk iki sezonu 1970’lerin sonundan 1980’lerin başlarına kadar uzanıyordu. FBI’da yeni bir uygulama olan suçlu profili çıkarma sürecini, Edmund Kempe gibi gerçek seri katillerin kurgulanmış versiyonlarını ve 1979 – 81 yılları arasında gerçekleşen Atlanta cinayetleri gibi davaları ele alıyordu.

Devam etmenin mantıklı olup olmadığını bilmiyorum

Görünüşe göre Fincher’in Mindhunter için planı, diziyi en az iki sezon daha devam ettirmek ve BTK Katili olarak bilinen Dennis Rader vakasıyla sonlandırmaktı.

Rader, 1974 ile 1991 yılları arasında Kansas, Wichita ve Park City’de 10 kişiyi öldürmüş ve polise işlediği suçların korkunç ayrıntılarını alaycı bir dille anlatan mektuplar göndermişti.

David Fincher, gelecekte Mindhunter’a  geri dönüş için kapıyı açık bırakırken, dizinin bitirildiğini ve herhangi bir yeni bölüm planlanmadığını bir kez daha doğruladı:

“Devam etmenin mantıklı olup olmadığını bilmiyorum. Maliyetli bir diziydi. Çok tutkulu bir izleyici kitlesi vardı, ama maliyeti çıkaracak izleyici rakamlarına hiçbir zaman ulaşamadık. Kesinlikle biraz uzaklaşmaya ihtiyacım vardı. İkinci sezon için hepimiz kolları sıvadık ve iyi bir iş çıkardık. Fakat üçüncü sezon için elimizde bir senaryo ya da bir hikaye taslağı yoktu.”

Mindhunter‘ın ilk iki sezonunu Netflix’te izleyebilirsiniz. Fincher’ın meraklan beklenen filmi Mank ise 4 Aralık’ta izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Ercan Akbay: Tasarlanan kurgunun özü, yani çekirdeği ayrıntısıyla düşünülmelidir

Sonraki Hikaye

Çağatay Yaşmut: Yazmaya başlamadan önce sahneleri maddeler şeklinde akış şemasına dökerim

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…