Cinayet Dosyası’nın Jessica Fletcher ‘ı Hayatını Kaybetti

/
2 dakikalık okuma

1984–1996 yılları arasında ekranlara gelen Amerikan suç dizisi Cinayet Dosyası’nın (Murder, She Wrote) yıldızı olarak tüm dünyada beğeni toplayan Dame Angela Lansbury, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Üç Oscar adaylığı bulunan oyuncu, sinema, tiyatro ve televizyonu kapsayan ve seksen yıla yayılan bir kariyere sahipti. 1925 doğumlu yıldız, Hollywood sinemasının Altın Çağı’nın hayatta kalan son yıldızlarından biriydi. Ailesi yaptığı açıklamada Dame Angela’nın 97. doğum gününden sadece beş gün önce uykusunda yaşamını yitirdiğini belirtti.

Londra’da doğan Dame Angela daha sonra New York’a taşınmış ve Feagin Dramatik Sanat Okulu’nda eğitim görmüştü. 1942’de bir partide bir Hollywood yöneticisi tarafından fark edildi ve 1938 yapımı aynı adlı tiyatro oyununa dayanan 1944 yapımı film Gaslight’ta hizmetçi olarak ilk rolünü aldı. Bu rol ertesi yıl ona en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar adaylığı kazandırdı.

İngiliz yıldız, 1945’te Dorian Gray’in Portresi’nde canlandırdığı Sibyl karakteri ve 1962’de The Manchurian Candidate’de Laurence Harvey’in manipülatif annesi rolüyle iki Oscar adaylığı daha aldı.

Dünya çapında milyonlarca tanınan bir oyuncu haline gelmesiyse Cinayet Dosyası dizisinde Dedektif Jessica Fletcher karakterini canlandırmasıyla gerçekleşti. Dizi, 1984’te başlamıştı. Dame Angela, 12 yıl ve dokuz sezon boyunca Fletcher olarak milyonların evine girdi. Dizi, ünlü oyuncunun o zamanlar ABD’nin en zengin kadınları arasına girmesini sağladı.

Ünlü oyuncu 2013 yılında 88 yaşındayken ömür boyu başarı için verilen onursal bir Oscar ödülü kazandı. Ardından 2002’de Bafta’dan ömür boyu başarı ödülü aldı ve Hollywood Yıldızlar Geçidi’nde bir yıldıza sahip oldu.

2014 yılında sinema/TV kariyeri ve hayırseverlik hizmetlerinden dolayı Dame unvanını aldı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Kenneth Branagh Üçüncü Hercule Poirot Filmi İçin Kolları Sıvadı

Sonraki Hikaye

Yeni Tess Gerritsen Romanı Dinle Beni

En Son Yazılar