Çevrimiçi Ortama Taşınan Suç Festivali HIF Weekender 23 Temmuz’da Başlıyor

3 dakikalık okuma

Theakston Old Peculier Crime Writing Festival isimli ünlü suç festivali bu sene pandemi koşulları nedeniyle her sene olduğu gibi Old Swan Hotel’de gerçekleşmeyecek. Bunun yerine Harrogate International Festivals, 23-26 Temmuz tarihleri arasında HIF Weekender isimli çevrimiçi bir festival düzenleyecek.

Daha önce, çevrimiçi ortama taşınan festivalleri derlemiştik. O yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

HIF Weekender olarak adlandırılan çevrimiçi festival, Old Peculier Crime Novel of the Year ödülüne yani yılın en iyi romanı ödülüne layık görülen yazarın açıklanmasıyla ve sanal bir seremoniyle başlayacak. Kısa listeye giren romanlar ise şöyle: Kız Kardeşim Seri Katil (Oyinkan Braithwaite), Worst Case Scenario (Helen Fitzgerald). The Lost Man (Jane Harper), Joe Country (Mick Herron), Zincir (Adrian McKinty), Smoke and Ashes (Abir Mukherjee).

Ian Rankın & Val McDermıd & Lee Chıld

Kutlamalar, 2020 festivalinin program kurulunda olan Ian Rankin ile karakteri John Rebus ve polisiye yazarlığı üzerine gerçekleştirilecek özel bir röportajla devam edecek. Rankin daha önce festivallerin iptal edilmesiyle ilgili şöyle söylemişti: “Bu seneki Theakston Old Peculier Crime Writing Festival etkinliğinin gerçekleşmemesi beni çok üzdü. Programı oluşturmak için gecesini gündüzüne katan herkes adına üzüldüm. Bu festivali özel bir yere koyan tüm yazarlar ve okurlar adına üzüldüm. Eğer Covid birgün bıçaklanır, zehirlenir ya da sopayla dövülürse, şüpheli eksiğimiz olmayacaktır diye düşünüyorum.”

Kahramanı Jack Reacher‘ı kardeşi Andrew Grant’a teslim eden Lee Child da kariyeri üzerine özel bir konuşma yapacak. Mark Billingham, ikonik dedektifi Tom Thorne‘un 20. yılına özel bir konuşma gerçekleştirecek. Steve Cavanagh ve Luca Veste de popüler podcast programları Two Crime Writers and A Microphone‘un sanal bir versiyonunu icra edecek.

Festivalin gelenekleşen etkinliklerinden birinde de ünlü İskoç polisiye yazarı Val McDermid, favori yeni yazarını açıklayacak.

HIF Weekender festivalini 23-26 Temmuz tarihleri arasında buradan takip edebilirsiniz. Festivalin önceki yıllarda gerçekleşen etkinlik arşivine de buradan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz etkinliği dinleyebilir ya da izleyebilirsiniz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Idris Elba: "Bir Luther Filmi Yapmaya Çok Yakınız"

Sonraki Hikaye

Yeni Bir Siyasi Polisiye: Kızıl Tugaylar'ın Gizli Örgütü İletişim Yayınları Tarafından Yayımlandı

En Son Yazılar