sherlock 4. sezon

Arthur Conan Doyle ile Benedict Cumberbatch Kuzen mi?

/
2 dakikalık okuma

Sherlock’un 4. sezonu, dün geceki ilk bölümüyle dizinin tutkunlarını mest ederken çok ilginç bir haber, İngiliz basınında kendine yer buldu. Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle ile dizinin başrol oyuncusu Benedict Cumberbatch, iddiaya göre akrabaymış…

ancestry.com haberine göre, 1930 yılında hayata veda eden Doyle ile Sherlock’a hayat veren Britanyalı aktör, 16. göbekten kuzen. İkisinin de kökeni, Büyük Britanya tarihinin önemli figürlerinden Lancaster Dükü John’a (John of Gaunt) gidiyor.

Kral III Edward’ın oğlu, IV. Henry’nin babası John, 1399 yılında ölmüş. Lancaster Dükü, Doyle’un 15. kuşaktan büyük büyükbabası. Cumberbatch’inse 17. kuşaktan büyük büyükbabası aynı zamanda. Bu sonuç, ikilinin soyunun İngiliz Kraliyet Ailesi’ne uzandığı da gösteriyor.

Haberi yapan site, iddiasını kilise kayıtları, nüfus sayımları, tapu ve mezarlık kayıtlarıyla basın ilanlarına dayandırıyor.

İddianın doğru olup olmadığını kanıtlamak kolay değil ama yine de bu, onun çok ilginç bir haber olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Dizi devam edecek mi?

Sir Arthur Conan Doyle, yazı masasında…

Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock ve Dr. Watson karakterlerine 1887 yılında yayımlanan A Study in Scarlet (Kızıl Dosya-Kızıl Soruşturma) kitabında yer vermişti ilk kez. Sherlock’un maceraları, 1927 yılında yayımlanan son kitapla tamamlanmıştı. Sherlock, tarih boyunca pek çok filme ve diziye konu oldu.

Benedict Cumberbatch (40), Sherlock’u canlandıran son isim. Dün gece yayınlanan 4. sezon ilk bölümüyle milyonları ekran başına çeken diziyle kariyerinde zirveye çıkan Britanyalı aktör, son dönemin en gözde oyuncusu. Programı inanılmaz yoğun. Bu da dizinin akıbetini belirsiz hale getiriyor. Yapımcılar da oyuncular da dizinin devamını getirmeyi çok istediklerini ancak en azından şu anda bunu kestiremediklerini itiraf ediyor.
Onların dediği gibi: “Bekleyelim ve görelim.”

Kaynak

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

allied
Önceki Hikaye

Reklamın ve Piyasanın Gölgesinde: Allied (Müttefik)

öykü
Sonraki Hikaye

Yigilante Kocagöz İmzalı Polisiye Öykü: Tavşan Yahnisi

En Son Yazılar

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız polisiye dizi ve belgeselleri derledi. Real Time Crime BluTV kataloğuna…