Amazon Prime Video’da İzleyebileceğiniz Polisiye Yapımlar

/
12 dakikalık okuma

Amazon’un her yıl dünya çapında gerçekleştirdiği ve iki gün boyunca Prime üyelerine özel müthiş indirimler ve fırsatlar sunduğu Amazon Prime Day, 21-22 Haziran tarihlerinde düzenleniyor. Prime üyeleri bu iki güne özel indirimlerden faydalanırken aynı zamanda üyelikleri boyunca Prime Video ile aralarında Amazon Originals yapımı popüler ve ödüllü film ve dizilerin de bulunduğu geniş bir seçkinin de keyfini çıkarmaya devam edecek.

Henüz Prime üyesi değilseniz www.amazon.com.tr/primeday adresinden 30 günlük ücretsiz deneme sürecini başlatarak Prime Video’dan ve Prime Day fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Prime Day başlamışken biz de sizin için Amazon Prime Video’da bulabileceğiniz polisiye yapımlardan öne çıkanları derledik.

Runaway Jury (2003)

Gary Fleder’ın yönettiği, başrollerinde John Cusack, Gene Hackman, Dustin Hoffman ve Rachel Weisz gibi başarılı oyuncuların yer aldığı mahkeme polisiyesi türündeki film Runaway Jury, 2003 yılında vizona girdi. John Grisham’ın 1996 yılında yayınlanan aynı isimli romanından uyarlanan film, içeriden bir jüri üyesinin ve dışarıda bir kadının, büyük bir silah üreticisinin karıştığı bir mahkeme davasını nasıl manipüle ettiğini konu ediyor.

New Orleans’ta bir işyerinde gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından silah üreticisine karşı açılan bir dava, avukat Wendell Rohr’u (Dustin Hoffman) jüriyi savunma tarafına sempati duyan insanlarla doldurmaya çalışan ve bunu yasadışı yollarla yapan jüri danışmanı Rankin Fitch (Gene Hackman) ile karşı karşıya getirir. Ancak jüri üyesi Nicholas Easter (John Cusack) ve kız arkadaşı Marlee (Rachel Weisz), jüriyi istedikleri herhangi bir kararı vermeye ikna etme yeteneklerini ortaya koyduklarında yüksek bahisli bir kedi-fare oyunu başlar.

Film vizyona girdiğinde eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük beğeni topladı. Filmin uyarlandığı romanın yazarı Grisham da filmin başarılı bir gerilim dozu tutturduğunu ifade etti ancak yine de filmin elde ettiği hasılattan daha fazlasını beklediğini belirtti.

Wanted (2008)

Timur Bekmambetov tarafından yönetilen ve senaryosu Michael Brandt, Derek Haas ve Chris Morgan tarafından kaleme alınan aksiyon ve suç filmi Wanted, 2008’de vizyona girdi. James McAvoy, Morgan Freeman, Terence Stamp, Thomas Kretschmann, Common ve Angelina Jolie gibi başarılı oyuncuları izlediğimiz film kısmen de olsa Mark Millar ve J.G. Jones tarafından yaratılan çizgi roman mini serisinden uyarlama.

Filmin konusu, profesyonel bir suikastçının oğlu olduğunu keşfeden ve babasının çalıştığı gizli bir topluluk olan Kardeşlik’e katılmaya karar veren, hayal kırıklığına uğramış bir müşteri yöneticisi Wesley Gibson (McAvoy) etrafında dönüyor.

Wanted vizyona girdiği anda etkisini göstermeyi başardı, izleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Bunu hasılat rakamlarında da görmek mümkün. McAvoy, Freeman ve Jolie’nin de şahane performanslarıyla büyük övgü topladığını belirtelim. Filmin yayınlanmasından kısa süre sonra, bir devam filmi hazırlığının yapıldığı açıklandı ancak bu proje hayata geçmedi.

The Missing (2014 – 2016)

Senaryosu Harry ve Jack Williams kardeşler tarafından kaleme alınan The Missing ilk sezonuyla 2014’te izleyicilerle buluştu. Dizinin ilk sezondan farklı bir konuya odaklanan ikinci ve son sezonu da 2016’da ekranlara geldi. Dizi senaryosu, hikâyesi ve oyunculuklarıyla büyük beğeni topladı ve birçok ödüle aday gösterildi.

Dizinin Tom Shankland tarafından yönetilen ilk sezonunda, 2006 FIFA Dünya Kupası sırasında tatil için İngiltere’den Fransa’ya giden Tony Hughes, karısı Emily ve beş yaşındaki oğulları Oliver’ı izliyoruz. Fransa sınırlarına giren Hughes ailesinin arabası bozulur ve aile geceyi kurgusal Châlons du Bois kasabasında geçirir. Aynı akşam Tony ve Oliver çeyrek final maçlarının gösterildiği kalabalık bir bara gider. Oliver bir anda gözden kaybolur ve bir daha da bulunamaz. Aradan sekiz sene geçer, Oliver hâlâ kayıptır, polis dosyayı kapatmıştır. Karısından boşanan Tony oğlunu aramaya devam eder. Önemli bir ipucu bulduğunu düşünerek o zamanlar soruşturmayı yürüten şimdiyse emekliliğinin tadını çıkaran dedektif Julien Baptiste’le iletişime geçer. İkilinin birlikte çalışmaya başlamasının ardından polis vakayı tekrar açar.

Dizinin ikinci sezonu ise Almayna’nın Eckhausen kentindeki İngiliz garnizon komutanlığında geçiyor. Sam ve Gemma Webster çiftinin kızı Alice, 2003’te ortadan kaybolur. 11 yıl sonra polis Webster ailesiyle iletişime geçer ve Alice’in bulunduğunu ve aradan geçen sürede onunla aynı zamanlarda ortadan kaybolan Sophie Giroux tarafından esir tutulduğunu söyler. Zamanında Giroux soruşturmasını yöneten emekli dedektif Julien Baptiste gelişmelere kayıtsız kalamaz ve cevaplar aramaya başlar.

Sneaky Pete (2015 – 2019)

Kanadalı senarist David Shore ile Breaking Bad dizisiyle hafızalara kazınan ünlü oyuncu Bryan Cranston’ın yarattığı Sneaky Pete ilk sezonuyla 2015’te izleyicilerle buluştu. Marin Ireland, Shane McRae, Libe Barer, Michael Drayer, Peter Gerety ve Margo Martindale gibi oyuncuların da karşımıza çıktığı dizide, hapishaneden henüz çıkan eski dolandırıcı Marius Josipović’i (Giovanni Ribisi) izliyoruz.

Marius tehlikeli bir çete üyesinden (Bryan Cranston) kaçmaktadır ve bu nedenle hapishanedeki hücre arkadaşı Pete’in kimliğini alarak geçmişinden gizlenmeye çalışır. Bu sırada Pete’in uzun zaman görmediği renkli, işlevsiz ailesiyle bir araya gelir. Dizi, tüm sezonlarıyla izleyicilerden ve eleştirmenlerden pozitif yorumlar almasına rağmen 2019’da üçüncü sezonunun yayınlanmasının ardından iptal edildi.

Damages (2007 – 2012)

Amerikalı yapımcılar Daniel Zelman, Glenn Kessler ve Todd A. Kessler tarafından yaratılan mahkeme polisiyesi olarak adlandırabileceğimiz Damages ilk sezonuyla 2007’de izleyicilerle buluştu. Dizi, zeki ve acımasız bir avukat olan Patty Hewes’u (Glenn Close) ve hukuk fakültesinden henüz mezun olmuş Ellen Parsons’ı (Rose Byrne) konu alıyor.

Dizinin her sezonunda Hewes’un ve partnerlerinin üzerinde çalıştığı farklı bir davayı izliyoruz. Bir yandan da Ellen ve Patty arasındaki karmaşık ilişkinin dinamiklerini takip ediyoruz. Damages, uzun davalara hem hukuk firmasının hem de davalı tarafın gözünden eşit şekilde yaklaşmasıyla biliniyor. Senaryosu, ters köşeleri, doğrusal olmayan anlatı tarzı, karakterleri ve oyunculuklarıyla eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not alan Damages dört Emmy ve bir Altın Küre ödüllerine layık görüldü.

The X Files (1993 – 2018)

Chris Carter tarafından yaratılan Amerikan dizisi The X Files’ın ilk sezonu 1993’te  izleyicilerle buluştu. Eleştirmenler ve izleyiciler tarafında oldukça beğenilen dizinin dokuzuncu ve son sezonu 2002’de yayınlandı. Dizinin yaratıcıları 2016’da altı bölümden oluşan bir onuncu sezonu izleyicilerle buluşturdular. Bu dönüşün başarısından sonra Fox kanalı dizinin on birinci ve son sezonunun da yayınlanacağını duyurdu. Bu sezonla dizi 2018’de final yaptı.

Dizi, X dosyalarını araştıran FBI ajanları Fox Mulder (David Duchovny) ve Dana Scully’yi (Gillian Anderson) konu alıyor. X dosyaları ise paranormal olayların etrafında şekillenen çözülememiş vakalardan meydana geliyor. Mulder, paranormal olayların ve uzaylıların varlığına inanıyor. Şüpheci bir tıp doktoru olan Scully ise Mulder’ın dosyalarının bilimsel analizini yapmakla ve vakalara dair alternatif teoriler üretmekle görevlendiriliyor.

Bilimkurgu, korku ve gizem öğelerini başarıyla harmanlayan The X Files, döneminin hit dizilerinden biri haline geldi. Dizinin hem kendisi hem de başrol oyuncuları onlarca defa çeşitli ödüllere layık görüldü.

Carnival Row (2019 – )

René Echevarria (Dark Angel ve Castle) and Travis Beacham tarafından yaratılan Carnival Row ilk sezonuyla Ağustos 2019’da Amazon Prime’da izleyicilerle buluştu. Cara Delevingne ve Orlando Bloom gibi isimlerin başrolde yer aldığı dizide Simon McBurney, Tamzin Merchant, David Gyasi, Andrew Gower ve Karla Crome gibi oyuncular da karşımıza çıkıyor.

Neo noir-fantastik türündeki Carnival Row, savaş nedeniyle anavatanlarını terk edip şehre gelen mitik yaratıklarla şehir sakinleri arasındaki gerilimi anlatırken bir dizi cinayetin soruşturma sürecini de izleyicilerle paylaşıyor. Amazon, dizinin henüz ilk sezonu yayınlanmadan ikinci sezon onayını da vermişti.

Çekimleri Çekya’da gerçekleştirilen dizinin pandemi nedeniyle ertelenen ikinci sezonuyla 2021 yılı içinde izleyicilerle buluşması bekleniyor. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük beğeni toplayan Carnival Row’un video oyunlara ve çizgi romanlara ilham olduğunu da belirtelim.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Amazon Prime Video'da İzleyebileceğiniz Roman Uyarlaması Polisiyeler

Sonraki Hikaye

Amazon Prime Video'da İzleyebileceğiniz Casusiye Yapımları

En Son Yazılar