221B Editörleri Öneriyor

14 dakikalık okuma

221B editörleri, gözden kaçıran ve henüz izlemeyenler için eğlenceli, gerilimli, eski, yeni, mutlaka izlemeniz gereken 10 polisiyeyi Episode okurları için yazdı. 

Damages (2007-2012)

Amerikalı yapımcılar Daniel Zelman, Glenn Kessler ve Todd A. Kessler tarafından yaratılan mahkeme polisiyesi olarak adlandırabileceğimiz Damages ilk sezonuyla 2007’de izleyicilerle buluştu. Dizi, zeki ve acımasız bir avukat olan Patty Hewes’u (Glenn Close) ve hukuk fakültesinden henüz mezun olmuş Ellen Parsons’ı konu alıyor (Rose Byrne). Dizinin her sezonunda, Hewes’un ve partnerlerinin üzerinde çalıştığı farklı bir davayı izliyoruz. Bir yandan da Ellen ve Patty arasındaki karmaşık ilişkinin dinamiklerini takip ediyoruz. Damages, uzun davalara hem hukuk firmasının hem de davalı tarafın gözünden eşit şekilde yaklaşmasıyla biliniyor. Senaryosu, ters köşeleri, doğrusal olmayan anlatı tarzı, karakterleri ve oyunculuklarıyla eleştirmenlerden ve izleyicilerden tam not alan Damages dört Emmy Ödülü’ne ve bir Altın Küre Ödülü’ne layık görüldü. Damages’ı Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz. 

ZeroZeroZero (2019-2020)

İtalyan yönetmen ve senarist Stefano Sollima tarafından yaratılan dizi, İtalyan yazar Roberto Saviano’nun aynı isimli romanından uyarlama. İkili, bir diğer başarılı İtalyan yapımı Gomorrah dizisini de birlikte çıkarmıştı. Dünya prömiyerini 76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde yapan dizi kıtalar arası yürütülen bir kokain ticaretini konu alıyor. Dizinin merkezinde yer alan Amerikalı Lynwood ailesi uluslararası bir taşımacılık firmasının başındadır. Bu şirket Meksikalı ve İtalyan organize suç örgütleri arasındaki kokain ticaretinde aracılık yapar. Andrea Riseborough, Dane DeHaan ve Gabriel Byrne gibi oyuncuları izlediğimiz ZeroZeroZero yayınlandığı günden itibaren hikâyesi, karakterleri ve yüksek gerilim dozuyla izleyicilerden ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Dizinin, İskoç post-rock grubu Mogwai imzalı müziklerinin de büyük beğeni topladığını belirtelim. Dizinin hayranları ikinci sezonu merakla bekliyor ancak Stefano Sollima, ZeroZeroZero’nun mini dizi olarak tasarlandığını ve yeni bir sezon planlamadıklarını açıkladı. Diziyi BluTV’de izleyebilirsiniz. 

Miss Scarlet and the Duke (2020- )

İngiltere-İrlanda ortak yapımı bu dönem dizisi 2020’nin Mart ayında izleyicilerle buluştu. Başrollerinde Kate Phillips ve Stuart Martin’i izlediğimiz dizi, PBS kanalının “Başyapıtlar” olarak adlandırdığı serinin ilk dizisi. Viktorya dönemi Londra’sında geçen dizide karşımıza çıkan Eliza Scarlet, babası öldüğünde parasız kalır. Bu durum, evliliğin bir kadının finansal güvenliği için tek seçenek olduğu bir zamanda daha da büyük sorunlar yaratır. Eliza, babasının dedektiflik bürosunu devam ettirmeye karar verir ancak böylesine erkek egemen bir dünyada çalışabilmek için erkek bir ortağa ihtiyacı olacaktır. Eliza kısa süre sonra Dük olarak bilinen huysuz kadın avcısı Dedektif Müfettiş William Wellington ile birlikte çalışmaya başlar. Yeni sezon çekimleri pandemi nedeniyle ertelenen dizinin ikinci sezonuyla 2021’de ekranlara gelmesi bekleniyor. TV+’ta izleyebilirsiniz.

Silent Witness (1996- )

Eski cinayet masası dedektifi Nigel McCrery tarafından yaratılan dizi ilk sezonuyla 1996’da izleyicilerle buluştu. O günden bugüne 23 sezon boyunca ekranlara gelmeye devam eden BBC yapımı Silent Witness en uzun soluklu polisiye dizilerden biri. Silent Witness bir grup adli patoloji uzmanına ve bu patologların yürüttüğü soruşturmalara odaklanıyor. Dizinin ilk sekiz sezonunda Amanda Burton, Dr. Sam Ryan rolüyle izleyicilerin karşısına çıktı. Yirmi üç sezon boyunca da Emilia Fox, David Caves, Liz Carr ve Richard Lintern gibi farklı oyuncular başrollerde ekrana geldi. Yapımcı McCrery’nin dizinin ilk yıllarında hikâyeyle bağlantılı bir dizi roman kaleme aldığını da belirtelim. Farklı dallarda ödüllere de layık görülen Silent Witness, 24. sezonuyla yakında izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. BBC First kanalında izleyebilirsiniz. 

Face to Face (2019- )

Danimarka yapımı Face to Face (Forhøret) sekiz bölümlük ilk sezonuyla 2019’da izleyicilerle buluştu. Senaristliğini ve yönetmenliğini Christoffer Boe’nun üstlendiği dizi kızının cinayetinin arkasındaki gizemi çözmeye çalışan bir babayı konu alıyor. Dizinin ilk bölümünde Bjørn elindeki diş kaydıyla bir cesedi teşhis etmek için adli tıbba doğru yol alır. Otopsi masasında yatan kişinin kendi kızı olduğunu görünce dünyası başına yıkılır. Kızının ölümü kayıtlara intihar olarak geçmiştir fakat buna inanmayan Bjørn vakayı ve kızının hayatını araştırmaya başlar. İpuçları onu şehrin göbeğine, farklı karakterlerin yer aldığı, gerçeklerle, yalanlarla ve suçla örülü bir dünyaya götürür. Bu trajik ölümün arkasındaki gerçekleri gün yüzüne çıkardıkça Bjørn de bir baba ve koca olarak kendi pozisyonunu sorgular. Klasik “kim yaptı” polisiyesinin ve Nordic Noir türünün ötesine geçen Face to Face’i TV+’ta izleyebilirsiniz. 

Justified (2010-2015) 

Kanadalı senarist Graham Yost tarafından yaratılan Western suç dizisi Justified, Elmore Leonard’ın Raylan Givens hikâyelerinden esinlenerek ekrana uyarlandı. Timothy Olyphant’ın kasabanın kendi adaletini uygulatan şerifi Raylan Givens’ı canlandırdığı dizi ilk sezonuyla 2010’da izleyicilerle buluştu. Miami’de kalabalık bir alanda kendini korumak için bir zanlıyı vurunca halktan gördüğü tepki nedeniyle Kansas’ın Harlan kasabasına sürülen Givens’ın maceralarının yanı sıra kasaba sakinlerini ve onların kültürünü de izleme şansı yakalıyoruz. 6 sezon boyunca izleyicilerle buluşan dizi özellikle oyunculukları, yönetmenliği, senaryosu ve derinlikli karakterleriyle eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük beğeni topladı. Nick Searcy, Joelle Carter, Jacob Pitts, Erica Tazel, Natalie Zea, Walton Goggins ve Jere Burns gibi oyuncuların da yer aldığı dizi iki Emmy Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. Diziyi Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz. 

Search Party (2016 – 2022)

Sarah-Violet Bliss, Charles Rogers ve Michael Showalter tarafından yaratılan Search Party kara komik bir gerilim dizisi. New York’ta geçen dizi, genç bir kadının ortadan kaybolmasının arkasındaki gizemi çözmeye çalışan bir grup genci konu alıyor. Her sezonda farklı bir suça odaklanan dizi kara komedi türünde olsa da sezonlara göre farklı bir ton benimsiyor. İlk sezonda Chantal Witherbottom isimli genç bir kadının kayboluşunu ve onu arayan arkadaşlarını, klasik dedektif anlatısıyla izliyoruz. Keith Powell isimli bir özel dedektifin öldürülmesini konu alan ikinci sezon ise daha çok psikolojik gerilim türünde bir anlatı sunuyor izleyicilere. İzleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazanan Search Party’nin dördüncü sezonu geçtiğimiz ocak ayında izleyicilerle buluştu. Dizi bundan kısa süre sonra beşinci sezon onayını da aldı. Search Party’yi BluTV’de izleyebilirsiniz. 

Darkness – Those Who Kill (2019- )

Danimarka yapımı suç dizisi, Kopenhag dışındaki bir istasyona yanaşan trenle açılıyor. Trenden inen iki genç kadından biri, Julia Vindig, bir üst geçidin altından geçer ve gözden kaybolur. Altı ay sonra hâlâ bulunamayan genç kadının soruşturmasını Dedektif Jan Michelsen (Kenneth M. Christensen) yürütür. Dedektif Jan Michelsen başarılı ve kararlı bir polistir. Özel hayatında sorunları vardır, karısıyla yeni boşanmıştır. Evlerini satmaları gerekir, o nedenle Michelsen kiraladığı ufak bir odada yaşar. Julia’nın vakası dedektif için saplantı haline gelir çünkü Julia’nın ailesine kızlarını bulacağına dair söz vermiştir. Ne var ki uzun zamandır yeni bir ipucu yakalayamayan ekipler soruşturmada ilerleyemez. Jan, 10 seneden eski kayıp vakalarını incelemeye koyulur ve 2008’de meydana gelen bir vakayla Julia’nın kayboluşu arasında bağlantılar keşfettiğine inanır. Diziyi TV+’ta izleyebilirsiniz. 

The Salisbury Poisonings (2020)

Anne-Marie Duff, Rafe Spall ve Annabel Scholey gibi oyuncuları izlediğimiz İngiliz dizisi The Salisbury Poisonings dört bölümlük bir mini dizi olarak ekranlara geldi. 2018’in Mart ayında İngiltere’nin Salisbury kentinde İngiliz İstihbarat Servisi için çift taraflı ajan olarak çalışan eski Rus asker Sergei Skripal ve kızı Yulia bir parkta bilinçsiz halde yatarken bulunur. Baba ve kızın Novichok grubuna ait bir kimyasal ile zehirlendiği anlaşılır. Adam Patterson ve Declan Lawn tarafından yaratılan dizi gerçek olaylardan esinleniyor. Dizi, Salisbury zehirlenmeleri olarak bilinen bu vakanın hemen sonrasında gerçekleşen Amesbury zehirlenmelerine de odaklanıyor. Özellikle yönetmenliği ve senaryosuyla eleştirmelerden ve izleyicilerden beğeni toplayan The Salisbury Poisonings’i BluTV’de izleyebilirsiniz. 

The Shield (2002-2008)

Ünlü oyuncu Michael Chiklis’i başrolde izlediğimiz suç dizisi The Shield ilk sezonuyla 2012’de izleyicilerle buluştu. Amerikalı yapımcı Shawn Ryan tarafından yaratılan dizi, yozlaşmış polis memurlarını konu etmesiyle biliniyor. Dizi, Los Angeles’ın kurgusal Farmington bölgesinde yer alan Los Angeles Polis Deparmanı’nda görev yapan, çete şiddeti, fuhuş ve uyuşturucu ticareti gibi suçlarla mücadele eden deneysel bir ekibin faaliyetlerini konu alıyor. Michael Chiklis, özel müdahale timi lideri ve kendi kurallarına göre hareket eden etkili ve yolsuz bir polis olan Dedektif Vic Mackey rolüyle karşımıza çıkıyor. Polisiye türünün kalıplarını kıran bu popüler dizi hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden olumlu yorumlar aldı. Oyuncular ve dizi, Altın Küre ve Emmy Ödülleri’ne layık görüldü. 2007’de The Shield isimli bir video oyununun da çıktığını belirtelim. Diziyi Amazon Prime Video’da izleyebilirsiniz. 

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Gŵyl CRIME CYMRU Festivali, 26 Nisan - 4 Mayıs tarihleri arasında online gerçekleşecek

Sonraki Hikaye

Tokyo Vice Fragmanı │ 90’larda Japonya; Michael Mann, Ken Watanabe, Ansel Elgort

En Son Yazılar