Farklı Polisiyeler İzlemek İsteyenler İçin 7 Dizi Önerisi

12 dakikalık okuma

Bu liste, 221B Dergi’nin 26. sayısında yayımlanmıştır.

221B okurlarından hangi polisiye dizileri izlemeyi önerdiğimize dair çok soru alıyoruz. Gözden kaçmaması gereken, türün özgün örneklerine dair hem her sayımızda hem de 221bdergi.com sitemizde detaylı listeler ya da uzun değerlendirme yazılarına yer veriyoruz. 

Dizilerin de hızla izlendiği ve yeni dizi arayışının yükseldiği bu dönemde muhtemelen gözden kaçırılan ya da çoğu okurumuzun henüz keşfetmediğini düşündüğümüz dizileri sizler için derlemek istedik.

IL PROCESSO

Lucky Red ve R.T.I şirketlerinin yapımcısı olduğu, Il Processo, başarılı bir İtalyan işi. İşkolik yapısı nedeniyle evliliğinde sorunlar yaşamaya başlayan savcı Elena, işe ara vermeyi düşündüğü bir sırada, kanalda 17 yaşında bir kızın cesedi bulunur. Soruşturmanın başında özel hayatını etkileyen bir bilgiye ulaşınca, ara vermekten vazgeçer ve katilin peşine düşer. Sanık ve tanıkları sorgulamaları sırasındaki sert tavırları ve hemen sonuca ulaşmaya çalışması nedeniyle cinayete bir de bir şüphelinin intiharı eklenir. Elena, soruşturmada ilerledikçe İtalya’nın zengin ailelerinden biriyle karşı karşıya gelir. Soruşturmada karşı tarafın avukatlığını yapan ve mesleğinde yükselirken etik ilkelerini bir kenara atmasıyla tanınan avukat Barone ile gerilimli ilişkisi de soruşturmanın yapısını etkilemeye başlar.

Il Processo, ilginç bir soruşturma süreci izlemek isteyenler ve bugünlerde özellikle İtalyan kentlerine dair özlem duyanlar için iyi bir seçenek. Dizi, 50’şer dakikalık 8 bölümüyle Netflix Türkiye’de yayında.

VIENNA BLOOD

Dönem polisiyelerini sevenlerdenseniz 1906 Viyanasını merkezine alan, Sigmund Freud’un öğrencisini cinayet soruşturmalarıyla buluşturan Vienna Blood, aradığınız dizilerden olabilir. Dizi, İngiliz klinik psikolog ve yazar Frank Tallis’in Liebermaan roman serisinden uyarlandı. 

Max Liebermann, Sigmund Freud’un öğrencisi ve asistanıdır. Max, sıradışı bir cinayetle ilgili soruşturmayı yürüten Dedektif Oskar’a yardım teklifinde bulunur. Max’ın adli tıp becerileri, insanın sapkın davranışlarına dair fikirleri, öngörüleri, dedektifin bu gizemli cinayeti çözmesine yardımcı olur. Max ve Oskar arasındaki diyaloglar ve ilişkiler, yer yer Sherlock-Watson diyaloglarını anımsatıyor diyebiliriz. Eğer Sherlock-Watson diyaloglarını ekranda görmeyi özlediyseniz şimdilik Vienna Blood ile özlem giderebilirsiniz.

Sherlock, Doctor Who gibi kült dizilerin de senaryo ekibinde olan Steve Thompson tarafından yazılan dizinin iki bölümünü Umut Dağ yönetiyor. 

BBC Two’da yayınlanan Vienna Blood, sizi dönemin Viyanasına, hatta bilimsel tartışmalarına götürecek. Dönem işlerine ve psikolojiye ilgi duyan bir polisiyeseverseniz kaçırmayın.

HUNTERS

1977, New York, farklı yaşlarda, farklı yaşam standartlarında birkaç insan ortak bir hedef için bir araya gelir: Nazileri avlamak!

Avcılar, İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sırasında üst düzey yetkili olan ve görev almış bazı Nazilerin New York’ta gizli bir grup kurduğunu ve tekrar harekete geçmek için hazırlandığını öğrenir. Auschwitz toplama kampından sağ kurtulan ve artık zengin bir işadamı olan Offerman, Holokost’tan kurtulan büyükannesi eve giren bir hırsız tarafından öldürülen Jonah Heidelbaum’a cenaze sırasında bunun sıradan bir cinayet olmayabileceğini söyler ve işte, hikâyemiz burada başlıyor. Jonah, büyükannesinin bir Nazi tarafından öldürüldüğünü anlayınca Offerman’ın ekibine katılır ve Nazileri avlamaya ant içer. Yaratıcı kadrosunda aynı zamanda oyuncu olan David Weil’i de barındıran Hunters’ı özellikle Al Pacino’yu özleyenler kaçırmasın. Amzon Prime Türkiye’de yayınlanan dizi, 10 bölümden oluşuyor.

ABSENTIA 

Bir seri katilin peşindeyken ortadan kaybolan FBI ajanı Emily Byrne… Kaybolmasının üstünden 6 yıl geçtikten sonra bir gün, ormandaki bir kulübenin içinde ölmek üzereyken bulunuyor. Yıllar sonra evine döndüğünde, kocasının başka bir kadınla evlendiğini, oğlunu başka bir kadının yetiştirdiğini görüyor. Emily, 6 yıl boyunca başına ne geldiğini, ona neler yaptıklarını hatırlamıyor. Dizi boyunca bir yandan Emily’nin geçmişindeki gizemi çözmeye çalışmasını, diğer yandan işlenen bazı cinayetlerin Emily’nin üstüne yıkılmasını eşzamanlı izliyoruz.

Çift taraflı hikâyelerden oluşan polisiyeleri sevenlerdenseniz Amazon Prime Türkiye’de yayınlanan Absentia, size göre. Dizinin her sezonu 10 bölümden oluşuyor ve şu anda 2 sezonu yayında, yeni sezonu da bu yıl içinde yayınlanacak.

USPJEH/SUCCESS

HBO Eurepo yapımcılığındaki Hırvatistan polisiyesi Uspjech etkileyici bir polisiye. Dizi, bir şiddet olayı yüzünden bir araya gelen 4 yabancının kesişen hikâyelerini anlatıyor. 2001 yapımı No Man’s Land (Tarafsız Bölge) adlı filmiyle dünyaca tanınan yönetmen Danis Tanovic tarafından çekilen Uspjech, sorunlu bir evlilik içinde sıkışan bir bankacı, zengin bir çocukla sevgili olan ve pek bir şeyi ciddiye almayan genç bir kız, hasta çocuğunun tedavisini sağlamaya çalışırken bir de evine hacizle el koyulan genç bir adam ve ünlü bir mimarın hikâyelerini bir araya getiriyor. Tüm bu kesişen hikâyeleri anlatırken izleyicilere “başarı” kavramını da sorgulatıyor.

Ülkemizde pek haberdar olunmayan bu nefis dizi, 6 bölümden oluşuyor. 

NERO A META

Bir çaylak ve bir usta dedektifin birlikte katilin peşinde olduğu polisiyeleri seviyorsanız Nero a Meta, tam size göre! Roma’da işlenen tuhaf cinayetlerle ilgili soruşturmanın başında olan Müfettiş Carlo Guerrieri, olay yerinde şüphelendiği göçmen bir adamın peşine düşer. Bu göçmen ise gizli görevde olduğu anlaşılan diğer dedektif Malik’tir. Carlo ve Malik, bu yanlış anlamadan sonra cinayetleri birlikte çözmek için görevlendirilirler. 

Havaalanında bir bavulun içinde bulunan kadın cesedi, bir seks dükkânında cesedi bulunan rahibe derken cinayetler artmaya ve tuhaflaşmaya başlar, cinayetleri çözüp katili yakalamaksa her geçen gün zorlaşır. İşler, Carlo’nun geçmişindeki olayların günyüzüne çıkması ve adli tıpçı kızı Alba’nın olaylara dahil olmasıyla iyice karışır.

Roma sokaklarında geçen ve keyifle izlenen bir İtalyan polisiyesi Nero a Meta. 1’er saatlik 12 bölümden oluşan tek sezonu Netflix Türkiye’de yayında.

WHITE LINES

Axel, 90’larda Manchester’da DJ’lik yapmaya çalışan bir genç, babasıyla yaşadığı çatışmadan sonra, üç arkadaşıyla birlikte İbiza’ya gider. Bu dört genç, hayallerini gerçekleştirir, İbiza’da birlikte müzik yapıp, zamanla gece kulüpleri satın alırlar. Bir gün Axel ortadan kaybolur, ailesi 20 yıldır Axel’den haber alamaz, 20 yıl sonra ise Axel’in cesedi bulunur. Yıllardır abisi tarafından terk edildiğini düşünen ve bu nedenle ağır bir depresyon geçiren Zoe, kızını, eşini ve babasını arkasında bırakarak İbiza’ya gider. Abisine neler olduğunu öğrenmeye kararlıdır. Abisinin İbiza’da geçirdiği günlerde neler yaptığını, başına neler geldiğini öğrenmeye çalışırken kendi içinde de farklı bir yolculuğa çıkar. Değişmeye, hayatta aldığı kararları sorgulamaya başlar.

Artık tüm dünyada yaptığı her iş merakla beklenen La casa de papel’in de yaratıcısı Alex Pina imzasını taşıyan White Lines, farklı bölümlerde, farklı karakterleri tek tek odağına alan dizilerden. Pina, seyircideki merak unsurunu her bölümde diri tutmanın formülünü çözmüş, ama White Lines’ta bir şeylerin eksik olduğu çok açık. Dizide sürekli tekrar eden “müziğini yapmak için hayatını değiştiren ancak sonrasında nedense yolunu kaybeden gençler” vurgusunun altının doldurulamadığı ve özgün bir hikaye konulamadığı ortada. Eğer gerçekten izleyecek bir şey bulamıyorsanız ve çok odaklanmadan bir şeyler izleyeyim diye düşünüyorsanız White Lines’ı tercih edebilirsiniz. Pina’nın daha iyi bir işini izlemek içinse  BluTV’de yayınlanan The Pier dizisini tavsiye ederiz.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Sushmita Sen, Emmy adayı Disney+ Hotstar dizisi ‘Aarya’nın 3. sezonuyla geri dönüyor

Sonraki Hikaye

End Of Summer, Viaplay tarafından uyarlanacak

En Son Yazılar