“Yıl Dökümü”: Melike Yazıcı Çangur’un 2022 Seçkisi

3 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk…

Konuğumuz, 221B’de İspanyol ve Latin Amerika polisiyeleri üzerine makaleleri ilgiyle takip edilen akademisyen Melike Yazıcı Çangur…

2022, bir yazar olarak nasıl geçti sizin için? Neler yaptınız, nelerle meşgul oldunuz?

Genel olarak doktora tezime odaklandım ve çok sevdiğim 221B dergi için yazı hazırlayamadım. Ama 2023 yılında bunun telafi edeceğimin garantisini verebilirim.

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu?

Bu konuda üzücü bir itirafta bulunmak zorundayım. İşim okumak ve yazmak üzerine kurulu olsa da kendi zevkim için kitap okuyabildiğim saatler çok kısıtlı. Bu sebeple aklıma ilk gelen yerli roman Baytan Uğur Yem’in Öldüren Roman‘ı oldu. Çeviri olarak da Jean-Christophe Grangé’nin Mermer Adam’ını verebilirim.

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Maalesef dizi ve film izleyecek vakit bulamadım.

2023 için projeleriniz nelerdir?

İspanyol polisiyesi üzerine lisans dersi vermek en birincil hedeflerimden biri. 2023 yılında polisiye roman çevirisi yapabilmeyi ümit ediyorum. İspanyol ve Latin Amerika edebiyatında yankı bulan polisiye romanlar hakkında ulaştığım bilgileri değerli okurlarımızla paylaşmayı planlıyorum. Bunlara ek olarak, 221B dergiyle gerçekleştirmeyi planladığım iki önemli projem var.

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı diye düşündükleriniz hangi eserler olur?

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen Siyahlı Kadın oyununu izleme şansını elde ettim ve polisiye olmasa da yarattığı gerilim benim açımdan güzeldi. Ses ve ışık oyunları beni çok etkiledi. Herkese tavsiye ederim.

Kitap olarak da sevdiğim İspanyol yazarlardan Arturo Pérez Reverte’nin Los perros duros no bailan romanını önerebilirim. Konuşan ve adalet arayan köpeklerin hikâyesi okuru kendine çekiyor.

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

Polisiyeyi edebi alttür değil iyi edebiyat olarak bilip ona değer veren okurların günbegün artmasını diliyorum.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

Sonraki Hikaye

Noel Baba Cinayeti Vakası

En Son Yazılar