Haftalık Polisiye Seyir Rehberi

/
6 dakikalık okuma

221B editörleri haftalık seyir rehberinde izlemekten keyif alacağınız dizi ve belgesel filmleri derledi.

Under the Banner of Heaven (Disney+)

2022’nin en etkileyici polisiye dizilerinden biri: Under the Banner of Heaven.
Dizi, 1984’te ABD’nin Utah eyaletinde Mormon tarikatının yerleşik olduğu ve toplumsal hayatın kurallarını da belirlediği Salt Lake bölgesinde işlenen gerçek bir cinayetten yola çıkıyor. Brenda ve 15 aylık kızının yaşadıkları evde öldürülüşünden…

Bu gerçek cinayeti merkezine alan dizi, Jon Krakauer’in 2003’te yayımlanan kitabından uyarlandı. Mormon tarikatı içinde büyüyen yönetmen ve senarist, Dustin Lance Black’in yaratıcısı olduğu dizi, sadece cinayetin neden ve nasıl işlendiğini değil, Mormon inanç sistemini de sorguluyor.

Under the Banner of Heaven, genç bir anne ve bebeğinin yaşadıkları evde vahşice öldürülmesiyle başlıyor. Cinayet soruşturmasına, inançlı bir Mormon olan Dedektif Jeb Pyre ile Mormonlukla hiç ilgisi olmayan, Amerikan yerlisi Dedektif Bill Taba atanıyor. Birlikte bu korkunç cinayeti, nedenlerini çözmeye çalışan iki dedektif, “zıt dedektif” anlatılarına da başka bir açıdan yaklaşmasıyla gönlünüzü fethedebilir.

7 bölümden oluşan Under the Banner of Heaven, Mormon dedektifin, soruşturmada ilerledikçe inançlarıyla yüzleşmesini; tarikatın kuruluşundan bugüne geçirdiği aşamaları sorgulamasını; inandıklarına, ailesine, cemaatine yabancılaşmasını şiir gibi anlatıyor.

Shakespeare & Hathaway – Private Investigators (GAİN)

Rahat izlenen ve keyifli bir polisiye arayanlar için önerimiz: Shakespeare & Hathaway – Private Investigators
Frank Hathaway, eski bir polis müfettişidir. Epey borca battığı, hayatı da biraz dağıldığı için özel dedektiflik yapmaya başlar. Nişanlısının kendisini aldattığını düşünen Luella Shakespeare, özel dedektif olarak Frank’e başvurur; işte meşhur ikilimiz böylece tanışır.

Frank, nişanlısının dolancırıcı olduğunu tespit eder ancak Luella buna ikna olmaz. Evlilik kararını değiştirmez; evlendikten sonra Luella’nın eşi öldürülür. Luella, cinayeti çözmesi ve kendisini temize çıkarması için Frank’ten yardım ister. Ve başarıyla atlatılan bu olaydan sonra Luella, Frank’e ortaklık teklif eder. Artık Stratford-Upon-Avon’daki suçların peşinde cevval ikili Shakespeare ve Hathaway vardır.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan BBC First yapımı dizi, eğlenceli polisiye izlemek isteyenler için ideal. Üstelik hikâyelerin geçtiği yerler, mekânlar da epey iç açıcı.

Chol Soo Lee’yi Serbest Bırakın (MUBI)

ABD’de San Francisco’da yaşayan Koreli göçmen Chol Soo Lee, 1973’te Chinatown’da işlenen bir cinayetten tutuklanır. Müebbet hapis cezası alır. Fakat Chinatown’da cinayeti gören ya da Lee’yi biraz olsun tanıyan herkes, onun masum olduğundan emindir. Bu olayı araştıran gazeteci Kyung Won Lee’nin çabalarıyla başta ABD’deki Koreliler olmak üzere özellikle Asyalı göçmenler arasında kamuoyu oluşturulmaya çalışılır.

Cinayet soruşturmasındaki hatalar, eksikler, polis ve mahkemenin ırkçı tavırları ispatlandıkça oluşan kamuoyu daha da genişler. Öyle ki Angela Davis’in avukatı da dahil pek çok aktivist, Lee’nin serbest bırakılması için sokaklardadır.

Chol Soo Lee’yi Serbest Bırakın, 2022 yapımı bir belgesel film. 1970’lerin ABD’sindeki ırkçılığın, sınıf ayrımının nelere yol açtığını çok net ve sert bir biçimde gözler önüne seriyor.

A Private Affair (Prime Video)

Tatlı, eğlenceli bir dönem polisiyesi izlemek istiyorsanız A Private Affair‘e şans verin.

1940’ları ve Galiçya’yı arka planına alan dizide ana karakterimiz; ağabeyi başkomiser olan, bekâr, güzel ve zeki bir kadın Marina.
Marina, bir gece, limanda bir kadını bıçaklayan bir adam görür. Bu olayın peşini bırakmayıp katili bulmaya karar verir. Zaten gizem çözmeyi seven biridir, yanına sadık kâhyası Hector’u da alır ve dedektiflik yapmaya başlar. Elbette abisi Arturo, bu durumdan hoşnut olmaz, kardeşinin başına bir şey gelmesinden endişe ettiğinden Marina’nın evden çıkmasını bile engellemeye çalışır. Ancak Marina ve Hector evden kaçıp katili araştırmaya devam eder.

2022 yapımı, 8 bölümden oluşan A Private Affair‘de Marina’yı Aura Garrido, Hector’u Jean Reno, Arturo’yu Pablo Molinero canlandırıyor.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Yıl Dökümü": Halis Dokgöz'ün 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Melike Yazıcı Çangur'un 2022 Seçkisi

En Son Yazılar