“Yıl Dökümü”: Bülent Ayyıldız’ın 2022 Seçkisi

6 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk…

Konuğumuz, Mylos Kitap’tan yayımlanan Komiser Montalbano serisinin editörlüğünü üstlenen, 221B’de İtalyan polisiyelerine dair yazıları ilgiyle takip edilen akademisyen Bülent Ayyıldız.

2022, bir yazar olarak nasıl geçti sizin için? Neler yaptınız, nelerle meşgul oldunuz?

2022 yılı her anlamda yoğun bir yıl oldu. Akademik yaşantının yanı sıra 221B yazılarına ek olarak Camilleri’nin Yemek Hırsızı ve Keman Sesi kitaplarını yayına hazırlamada naçizane katkılar sundum. Umarım okurlar bu iki eserden de memnun kalmışlardır.

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu?

2022 yılında bir okur olarak özellikle isimlerini zikretmek istediğim pek çok eser mevcut. Ancak en önde gelenleri şüphesiz Çağatay Yaşmut-Felsefe Cinayetleri, Andrea Camilleri-Yemek Hırsızı ve Keman Sesi, İhsan Oktay Anar-Tiamat, Claudio Magris-Estantaneler olarak sıralanabilir. Biraz daha popüler olmakla birlikte her daim keyifle takip ettiğim iki yazarın romanları beni mutlu etti: J. C. Grangé-Mermer Adam ve Stephen King-Billy Summers.

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Bu yılın belki de en ilgi çekici işlerinden biri olarak The Batman önereceğim ilk film olur. İkinci olarak önermek istediğim isim ise bir “giallo” efsanesi Dario Argento ve 2022 tarihli filmi Occhiali Neri. Argento her ne kadar eski günlerinden uzakta olsa da yine de izlemeye değer. Son olarak önereceğimse bir klasik çizgi roman uyarlaması, Dia Occhiali Neribolik: Ginko all’attacco!

Dizi olarak da Komiser Montalbano karakteriyle gönlümüzde taht kuran Luca Zingaretti’nin yeni dizi Il re (The King) izleyenleri kesinlikle memnun edecektir.

2023 için yeni kitaplarınız, projeleriniz, planlarınız nelerdir?

2023 yılında en önemli hedeflerimizden biri Mylos Kitap çatısı altında Camilleri’nin Montalbano serisini oldukça hızlandırmak. Montalbano’nun 5. macerası yolda, umarım en kısa sürede 6. ve 7. kitabı da yayımlamış olacağız. Öte yandan bir aksilik olmazsa 221B’nin gelecek sayılarında İtalyan polisiyelerini incelemeye devam edeceğiz… İlk sırada Donato Carrisi var…

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı diye düşündükleriniz hangi eserler olur?

221B okurlarına ve hatta polisiye edebiyata, suç edebiyatına gönül vermiş kişilere tavsiye etmek istediğim eserlerden biri Siegfried Kracauer’in Polisiye Roman: Felsefi Bir İnceleme başlıklı kitabı. Eski tarihli bir kitap olmasına ve dilimize görece yeni kazandırılmasına karşın oldukça önemli. Polisiyenin felsefi yönünü ve insan aklı ve de toplumla bağını anlamada oldukça önemli.

Bunun yanı sıra bu yıl dilimize kazandırılan kriminal antropoloji alanında öncü bir isim olan Cesare Lomboroso’nun Suçlu İnsan başlıklı eseri de oldukça önemli. Yayınevi önemli bir seri başlatmış durumda, aynı konuda ikinci eserleri de Rafaele Garofalo’nun Kriminoloji: Suç, Suçlu ve Ceza başlıklı çalışması.

Dizi olarak ise Zero, Zero, Zero oldukça ilgi çekici. Roberto Saviano’nun aynı eserinden uyarlanma, başarılı bir dizi, kesinlikle bir şans verilmeyi hak ediyor.

Bir de önemle belirtmek istediğim etkinlerden biri de kısa süre önce seyirciyle buluşan Close-Up oyunu. Suç edebiyatına, seri katillere, seri katil psikolojisine ilgi duyan, kısacası polisiye sevenleri memnun edecek bir oyun olduğunu düşünüyorum. Kurban-fail arasındaki çetrefil ve gerilimli ilişkiler üzerine kurgulanan ancak toplumu ve bireyi arasındaki sorunlu bağ üzerinden ele alan Koffi Kwahulé’nin bu oyunu Ezgi Coşkun rejisi ve Ulaş Akşit’in oyunculuğuyla seyirci ile buluşuyor.

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

2023’ün her şeyden önce sağlık getirmesi en büyük dileğimiz. Sağlığın kıymetini kaybetmeden anlayacağımız bir yıl olması dileğiyle…

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Yıl Dökümü": Selin Bak'ın 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Çağla Üren'in 2022 Seçkisi

En Son Yazılar