“Yıl Dökümü”: Çağla Üren’in 2022 Seçkisi

6 dakikalık okuma

Çoğumuzun hemfikir olduğu üzere 2022 çok zor bir yıldı. Ekonomik kriz, sıradanlaşan şiddet ve suç iklimi, hukuksuzluklar, siyasi krizler… Pek çoğumuz bu boğucu atmosferde kitaplara, filmlere, dizilere, tiyatro oyunlarına, dost sohbetlerine, kültür sanat etkinliklerine sığındık.
221B yazarlarına 2022’de okuduklarını, izlediklerini, ürettiklerini değerlendirmelerini istedik. Elbette 2023’e dair beklentilerini de sorduk…

Konuğumuz, 221B’de polisiye-gerilim ve korku türünde eserlere dair yazıları ve teknolojik gelişmeler üzerine hazırladığı özel dosyaları ilgiyle takip edilen Çağla Üren…

2022, yazar olarak nasıl geçti sizin için? Neler yaptınız, nelerle meşgul oldunuz?

2022 o kadar hızlı geçti ki aklıma gelen olayların hangisi 2021’de hangisi 2022’de yaşandı, çoğu zaman karıştırıyorum.

Bu yılın büyük kısmını çalışarak ve izleyerek geçirdim. Hem çalışmayı hem de izlemeyi seviyorum, aslında 2022’nin -ekonomik krizi saymazsak- benim açımdan iyi geçtiğini söyleyebilirim.

2022’de bir okur olarak en sevdiğiniz yerli ve çeviri kitaplar hangileri oldu? 

Biz gençlerin en az 20 yılı eğitim görmekle, ödevler ve sınavlarla geçtiği için üniversiteden mezun olduğum 2018 yılından beri okulda yaptığımdan daha çok okuma ve daha fazla şey öğrenme fırsatı bulduğumu hissediyorum. Ancak ne yazık ki yılı yılına okumak mümkün olmuyor.

Bu yıl kriz, sektörümüzü fazla sert vurduğundan kitap bolluğu da yoktu sanki. Belki de ben kaçırmışımdır. Zira okumalarımın çoğunu klasiklere ve önceki senelerde çıkan kitaplara ayırdım. Bunlar arasında en çok etkilendiğim ve okuduğuma en memnun olduğum eser, Dante’nin İlahi Komedya‘sıydı. Yıllardır aklımdaydı ama bir türlü okuyamıyordum.

2022’de izlediğiniz ve önermek istediğiniz dizi ve filmler nelerdir?

Bu yıl bolca film ve dizi izlediğimi rahatlıkla söyleyebilirim. Çok konuşulan filmlerin neredeyse hiçbirini kaçırmadım. En çok güldüğüm filmler İlgi Manyağı (Sick of Myself), İyi Şanslar Leo Grande (Good Luck to You Leo Grande) oldu. Top Gun Maverick‘te çocukluğumu hatırladığım için epey yaşlı hissettim. En üzüldüğüm ve hayatımı sorguladığım film Dünyanın En Kötü İnsanı‘ydı.

Bunların dışında bir korku bağımlısı olarak rahatlıkla söyleyebilirim; 2022, korkuseverler için altın yıldı. Art arda çok iyi filmler çıktı. En beğendiklerim Pearl ve The Menu oldu. En korktuğum ise Barbarian‘dı. Müstakbel Suçlar (Crimes of the Future) ve Mürit (The Lodge) filmini de anmak gerek. Yazmayı sürdürdükçe aklıma yeni korku filmleri gelecek. Geldi bile… You Won’t Be Alone

Dizilere gelirsek, Mike Flanagan’ın Midnight Club‘ını heyecanla bekledim ama beklentilerimi karşılamadı. Aynı şekilde Tim Burton’ın Wednesday‘inden de hoşlanmadım. Dolayısıyla önerebileceğim bir dizi yok.

2023 için planlarınız nelerdir?

2023’te yine hem çok çalışmak hem de kendime daha çok vakit ayırmak istiyorum. Sanırım doğduğumdan beri bunu istiyorum ama ikisi birlikte olmuyor.

Kendime, “Biraz hayal kur!” dediğimde ise kurmaca yazmayı deneme isteğim geliyor aklıma. Ancak bu uzun yıllardır hayalim olduğu için denemeye korkar durumdayım.

Bunun dışında 221B’ye daha fazla film incelemesi yazmak istiyorum. Gizem filmleri sanırım beni hayata bağlayan ilk üç faktör arasında. Bunların incelemesini yazmaktan çok hoşlanıyorum, 221B’ye yazmaktan ayrı hoşlanıyorum çünkü 221B ailesini çok seviyorum.

Tabii tüm bunların dışında yeni teknolojileri takip etmeye ve haberlerini yapmaya da gayret edeceğim. Yaklaşık 3 hafta önce başladığım teknoloji odaklı e-mail bültenim Hafıza Kartı‘nın büyümesi ve daha fazla konuşulması da hedeflerim arasında. Ayrıca YouTube yayınlarına başlama düşüncem de var ama önce bazı şartların olgunlaşması gerekiyor.

Son yıllarda okuduğunuz/izlediğiniz polisiye işler arasında 221B okurları da mutlaka bu esere zaman ayırmalı diye düşündükleriniz hangi eserler olur?

Korku türüne daha yakınsayan filmleri saymazsam, son yıllarda en iyi vakit geçirdiğim ve en sevdiğim polisiye Bıçaklar Çekildi (Knives Out) oldu. Halen izlemeyen varsa şiddetle öneririm. Ancak ikinci film Glass Onion: A Knives Out Mystery‘yi henüz izleyemedim.

Bunun dışında yerli polisiyede okuduğum en iyi roman, sanırım Mahfi Eğilmez’in Sahte Sultan‘ıydı. Bu kadar akıcı bir polisiye okumayalı epey olmuştu.

2023’e dair 221B okurları için dileklerinizi, beklentilerinizi öğrenmek isteriz…

2023’te 221B okurları için en büyük dileğim artık böyle güzel dergi ve kitapları alırken zorlanmamaları veya iki kez düşünmemeleri. Bir an önce hem ekonomik hem de psikolojik açıdan nefes alabilmeyi diliyorum.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

"Yıl Dökümü": Bülent Ayyıldız'ın 2022 Seçkisi

Sonraki Hikaye

"Yıl Dökümü": Emrah Poyraz & Ulaş Özkan'ın 2022 Seçkisi

En Son Yazılar