Volker Kutscher’in Gereon Rath Serisinin Yeni Romanı Okurlarla Buluşmaya Hazırlanıyor

/
3 dakikalık okuma

İletişim Yayınları daha önce Islak Balık, Sessiz Ölüm, Vaterland Dosyası, Goldstein, Mart Şehitleri adlı kitaplarını yayımladığı Volker Kutscher’in Gereon Rath serisinin altıncı kitabı Lunapark’ı yayımlıyor. Babylon Berlin dizisiyle ses getiren, siyasi polisiye türünün usta isimlerinde Kutscher bu kitabında yine polisiye ve politikayı ustaca harmanlayarak okurlarını farklı maceralara sürüklüyor. Volker Kutscher’in Gereon Rath Serisinin Altıncı romanı 10 Aralık’ta okurlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Lunapark, tüm ülkenin bir “olay yeri”ne dönüştüğü zamanlarda, burnunu politikaya sokmadan cinayetleri çözmeye çalışan Gereon Rath’ın altıncı vakası.

Nazilerin iktidarlarını pekiştirmeye başladığı 1934 Mayısı’nda, sokak aralarında bulunan SA cesetleri zaten sis bulutlarıyla kaplı Berlin’i iyice karanlık bir atmosfere sokuyor. Bu cinayetleri bir komünist avına dönüştürmesi işten bile olmayan Nazilerin karşısında, Komiser Gereon Rath gizliden gizliye kendi soruşturmasını yürütüyor. Komünist gruplardan Berlin yeraltı dünyasına uzanan bu soruşturma, ülkedeki karanlığın ne kadar kesif olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Polisiye edebiyat ile politikayı bir araya getirmekteki maharetiyle tanınan Volker Kutscher, Nazi Almanyası’nın tekinsizliğini ve hırçınlığını ustaca anlatıyor.

“Komiser Gereon Rath ve güçlenmekte olan Nazi devletinin ahlâkî tuzakları: Kimsenin haysiyetini koruması mümkün değil, hele masumiyetini – asla!”

Volker Kutscher

1962 doğumlu. Alman dili ve edebiyatı, felsefe ve tarih öğrenimi gördü. Gazetecilik yaptı. İlk polisiye romanını 1995’te Christian Schnalke’yle beraber yazdı, bunu biri yine aynı yazarla ortak olmak üzere iki roman daha izledi. Tanınmasını sağlayan, 2007’de çıkan Islak Balık oldu. Islak Balık (Cem Sey çevirisi) 2017’de, bu kitabın kahramanı Gereon Rath’ın ikinci vakasını ele alan Sessiz Ölüm (Gülçin Wilhelm çevirisi) 2018’de, üçüncü vaka Goldstein (Cem Sey çevirisi) ve dördüncü vaka Vaterland Dosyası (Gülçin Wilhelm çevirisi) 2019’da, beşinci vaka Mart Şehitleri (Cem Sey çevirisi) 2021’de İletişim tarafından yayımlandı. Gereon Rath’ın “vakalarına” dayanarak çekilen Babylon Berlin adlı dizi, dünya çapında ün kazandı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

221B, artık İngilizce olarak tüm dünyada okurlarıyla buluşuyor!

Sonraki Hikaye

‘The Christie Affair’ Romanından Uyarlanan Yeni Agatha Christie Dizisi Yolda

En Son Yazılar