Volker Kutscher’in Gereon Rath Serisinin Yeni Romanı Yakında Raflarda

/
3 dakikalık okuma

İletişim Yayınları daha önce Islak Balık, Sessiz Ölüm, Vaterland Dosyası ve Goldstein adlı kitaplarını yayımladığı Volker Kutscher’in yeni kitabı Mart Şehitleri’ni yayımlıyor. Babylon Berlin dizisiyle ses getiren, siyasi polisiye türünün usta isimlerinde Kutscher bu kitabında 1930’lar Almanyası’nda başlayan, baskılar, işkenceler, ölümler ve siyasi çekişmelerle dolu bir hikâye anlatıyor. Soluk soluğa okuyacağınız, çarpıcı bir polisiye…

Mart Şehitleri şüphe götürmeyen belgesel öğeler ile ince ince örülmüş bir kurmacayı, siyasi olayların karanlığı ile gündelik hayatın parıltılı anlarını aynı yörünge üzerinde hareket ettiren bir polisiye.

1933 yılının ilk ayları. Nazilerin seçim zaferleriyle çalkalanan Almanya’da herkes birbirinden şüphe etmeye başlamıştır. Reichstag yangını, ihbarlar, tutuklamalar, gazeteler üzerindeki baskı, işkenceler ve ölümler… Tüm bunlar olurken Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan tuhaf olaylarla ilgili cinayetler işlenir. Delici bir aletle korkunç biçimde öldürülen gaziler, hastaneden kaçıp işleri karıştıran bir kadın, savaş suçları, yazdığı romanla ünlenmeye çalışan tekinsiz bir teğmen…

Volker Kutscher, komünist ve Yahudi avına çıkan siyasi şube ile artık çalıştıracak dedektif dahi bulamayan cinayet masası arasında mekik dokuyan Gereon Rath’ın beşinci vakasında siyasi polisiye türünün ustası olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

“Kutscher’in tarihsel polisiyeleri, bir şanstır. Yazar, bir tarihçinin bilgisiyle, dramatürjik beceriyle ve roman karakterlerini titiz bir şekilde yöneterek anlatmayı biliyor. Karmaşık bir olay örgüsü kuruyor. Karmaşık fakat karışık değil.”

Volker Kutscher

1962 doğumlu. Alman dili ve edebiyatı, felsefe ve tarih öğrenimi gördü. Gazetecilik yaptı. İlk polisiye romanını 1995’te Christian Schnalke’yle beraber yazdı, bunu biri yine aynı yazarla ortak olmak üzere iki roman daha izledi. Tanınmasını sağlayan, 2007’de çıkan Islak Balık oldu. Islak Balık (Cem Sey çevirisi) 2017’de, bu kitabın kahramanı Gereon Rath’ın ikinci vakasını ele alan Sessiz Ölüm (Gülçin Wilhelm çevirisi) 2018’de, üçüncü vaka Goldstein (Cem Sey çevirisi) ve dördüncü vaka Vaterland Dosyası (Gülçin Wilhelm çevirisi) 2019’da İletişim tarafından yayımlandı. Gereon Rath’ın “vakalarına” dayanarak çekilen Babylon Berlin adlı dizi, dünya çapında ün kazandı.

Editör

Türkiye'nin tek polisiye kültür dergisi.

Önceki Hikaye

Mehmet Eroğlu'nun Yeni Romanı Meraklı Adamın On Günü Raflarda

Sonraki Hikaye

Kuzuların Sessizliği'nin Devamı Niteliğindeki Clarice Dizisinden Fragman

En Son Yazılar